aktivita diskusia Pamiatky Niekoľko poznámok k projektu ťažby zlata v Kremnici

  • Niekoľko poznámok k projektu ťažby zlata v Kremnici

    Posted by admin_obnova on 28. decembra 2005 at 18:11

    Niekoľko poznámok k projektu ťažby zlata v Kremnici

    Koncom roka prebehla séria diskusií s občanmi Kremnice a okolitých obcí, na ktorých firmy Kremnica Gold a jej materská – kanadská spoločnosť Tournigan Gold predstavovali svoj zámer, obnoviť ťažbu zlata v Kremnici. V prvom momente si každý z nás predstavil ťažbu, na akú sme boli zvyknutí z minulosti, v miere, ktorú toto územie unesie. Viacerí sa iste potešili, že vzniknú nové pracovné miesta. Skúsme si však čísla uvádzané v popise projektu predstaviť.

    Cieľom obidvoch firiem je vyťažiť a spracovať počas 10 rokov 30 mil. ton horniny a takto získať približne 28 t zlata a približne 222 t striebra. Táto ťažba má byť povrchová, známe prepadlisko Šturec bude otvorený a postupne zväčšovaný až do hĺbky 250 m pod súčasným povrchom. Hornina sa bude odvážať nad obec Lúčky, kde by mala byť skládka hlušiny a úpravňa.

    saecula odpovedal 17 years, 8 months ago 3 Členovia · 16 odpovede/odpovedí
  • 16 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    6. januára 2006 at 3:21

    Nie som a ani nemusim byt odbornik na banictvo, aby som sa nevedel v tomto pripade rozhodnut v neprospech spomenutych firiem. Kremnica a ani jemu podobne mesta si nic taketo nezasluzia a dufam v inteligenciu zodpovednych osob, ktore o tom rozhoduju.

    Anton, Hlohovec

  • Anonymous

    Member
    6. januára 2006 at 3:33

    Ja si myslim, ze pri dnesnej korupcii to kompetentny povolia. A ako napisal p.Anton ze veri v ineligenciu zodpovednych. Co je inteligencia? Ze postavi z penazi dom a kupi nove auto? Dnes ludia pozeraju na seba a nie na druhych, popripade na nasledky!

    Marian $

  • Anonymous

    Member
    9. januára 2006 at 3:45

    Poznate niekto analogiu zo zahranicia?

  • Anonymous

    Member
    15. januára 2006 at 0:54

    Kremnickí páni majú aké iq ?

  • Anonymous

    Member
    17. januára 2006 at 6:48

    V dnešných Reportéroch STV bolo povedaných veľmi veľa závažných argumentov na to, aby kompetentný povedali projektu NIE. Verím tomu, že obyvatelia Kremnice a okolia budú držať jednoznačne spolu. Veď drtivej väčšine z nich to nič neprinesie a môže vziať tak mnoho. Na čo im bude práca s platom, keď im otrasy z odstrelov zrútia dom? Na veliký prd.A z kila prachu na pľúcach tiež asi dlho žiť nebudú. Neverím, že sa ťažba vôbec začne.

  • Anonymous

    Member
    17. januára 2006 at 14:28

    A vôbec: Bola by Kremnica naďalej “zlatým mestom”, keby sa zlato vyťažilo a odviezlo preč ?! Dobrá rada je nad zlato, no dobré rozhodnutie je viac ako GOLD ! Howgh !

  • harp

    Member
    17. januára 2006 at 14:48

    Ani platy nebudu mat. Vraj to prinesie len cca 100 pracovnych miest za buldozerom a autami, vsetko bude, ako inak v tejto dobe, automatizovane.

  • Anonymous

    Member
    18. januára 2006 at 19:26

    Dúfam, že to kompetentný ludia nielenže neschvália, ale celkovo ťažbu s pomocou kyanidu sodného postavia mimo zákon ako v ČR. Nedajme si zničiť našu krásnu krajinu skupinou po majetku bažiacich ľudí !!!!!

  • Anonymous

    Member
    18. januára 2006 at 20:00

    Je zaujímavé, že v Kanade híkajú aj nad miestom kde veverička spraví malú potrebu a dajú tam tabuľku s nápisom POZOR, aby náhodou niekto nezničil tento úkaz a na Slovensku je úplne jedno, že sa sem niekto príde nabaliť a všetko zničiť!!!!! Tomuto sa vraví choré mozgy!!!!!!!!!!! a pardón, tomuto sa hovorí SLOVENSKO!!!!!! AMERIKA si môže robiť poznámky. Že vraj karjina neobmedzených možnosti!?! To ešte neboli na SLOVENSKU. Vykopme tu jednu veľkú jamu a nech ju zo západu navezú rádioaktívnym odpadom za ktorý dobre zaplatia a mi si tu budeme súúúper žiť!!!!!!! Všetkým prajem krásny deň!!!!!!!

  • Anonymous

    Member
    17. februára 2006 at 15:00

    O akom konci cestovného ruchu to kremnicania hovoria? Spýtajte sa na informacnom centre mesta Kremnice kolko turistov skuktocne navštívi Sturec? Najvacsší záujem je o hradný komplex a o banské múzeum na námestí. V zime sú to najma Krahule a Skalka.

  • Anonymous

    Member
    17. februára 2006 at 15:07

    A co robia ludia v automobilkách ? Vsade vo svete prevláda plne automatizovaná sériová výroba. Otupná nudná práca. No ludia musia z niecoho zit. Praca za buldozerom a autami nie je o nic horsia.

  • Anonymous

    Member
    20. februára 2006 at 18:57

    Ktorý podnik dnes dokáže vyrábať bez toho, aby neprodukoval žiadny odpad alebo iné škodliviny? Rozdiel oproti Kremnickej ťažbe je len v tom, že sa celý prípad medializuje a rozpitváva do úplných podrobností. Keby sme detailne rozobrali prácu robotníka v podnikoch ktoré odlievajú alebo zinkujú boli by sme veľmi prekvapení.

  • Anonymous

    Member
    21. februára 2006 at 15:12

    Mato: a preco to niekto neurobi?

  • Anonymous

    Member
    22. februára 2006 at 18:00

    oko: Chýba vplyvný a majetný vodca. Vodca aktivista proti tazbe to byt nemoze z nemenovanych dovodov. A kde niet takehoto vodcu nie je ani odpor.

  • Anonymous

    Member
    30. augusta 2006 at 23:40

    Som Kremničan a mám dom blízko pri Šturci. To miesto je tak čarovne krásne, že pri predstave ťažby mám doslova husiu kožu. Keď si predstavím, ako sa budem namiesto na machom porastné ihličnaté lesy z čučoriedkami pozerať na šedé hory kalu, najradšej by som sa odsťahoval. Pri Žiari nad Hronom je veľký červený kopec odpadu z hliníku. To čo bude v Kremnici je niečo podobné, len šedé a ešte asi raz tak veľké. Vedľa toho bude zase 200 metrov hlboký kráter na ktorom nič neporastie ešte pár desaťročí. Je jasné, že skoro každý podnik produkuje nečistoty. A ak podnik pomáha rozvoju mesta alebo štátu a škody na prírode sú úmerné, je to daň ktorú treba zaplatiť. Ale kto tu vlastne túto Kremnickú ťažbu potrebuje? Kto z nej profituje? Slovenskému štátu z tých 30 ton vyťaženého zlata zostanú 2%. Kremničanom nič, len nejaká diera namiesto lesov a ročné vyťaženie 4,49 milióna ton hlušiny a rudniny. Keďže sa má ťažiť 10 rokov, bude to okolo 50 miliónov ton vyťaženého materiálu, navyše premytého prudko jedovatým kyanidom. Toho kyanidu sa za jeden den vyleje do odkaliska 1,5 tony. Človeka dokáže zabiť vraj 20gr. V tomto prípade by som tým bagristom nebol ani za 100000 mesačne.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť