aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Nádherné hrady v strednej Európe …

Tagged: 

  • Nádherné hrady v strednej Európe …

    Posted by jozo on 3. januára 2012 at 9:24

    Máme tu už tému "najobľúbenejšie" (či tak nejako) … Pôvodne som to chcel nazvať "najkrajšie".  Pojem "najkrajší" je ale "trošku" mimo, subjektívny, nemerateľný, stádovitý … atď. Napriek tomu, z pohľadu "určitých" kritérii by sa to dalo (subjektívne) skombinovať (v hlave), aby všetky plusy a mínusy mohli dať dohromady dáku voľbu, a aby to neznelo tak kategoricky, použijme pojem  "nádherné" … Tie kritériá? Zachovalosť, pocit autenticity, slohová čistota alebo naopak slohová pestrosť, poloha v krajine, "vrúcnosť" z pohľadu návštevníka …   Dajte svoje tipy a komentár prečo … Jasné ako facka, že tu s tým leziem, lebo "zopár" takých mám …

    jozo odpovedal 11 years, 9 months ago 8 Členovia · 59 odpovede/odpovedí
  • 59 odpovede/odpovedí
  • vlcik-tlcik

    Member
    3. januára 2012 at 11:53

    Jozef, ja som klasický nacionalista, svoje si nedáme, iné nechceme.

    Takže Hunyadvár, Vajdahunyad, Hunedoara, Huňadyho hrad. Ostatné potom.

  • antik

    Member
    3. januára 2012 at 13:28

    U susedov v Rakúsku sa tiež dajú nájsť hotové hradné perly.

  • jozo

    Member
    3. januára 2012 at 14:01

    No jó Hunedoara …  Pekný "kúsok". Priam rozkošný. Úchvatná neskorogotická palácová architektúra. Žiaľ, u mňa mínus (malý) za to, že sa pre nepriazeň "živlov" na dlho "venčil" ako poloruina, pôvodný inventár ani omylom a – teda – k dnešnej podobe sa mu muselo "trošku" pomôcť. Mínus (poriadny) za to prostredie. Hrad za to samozrejme nemôže. Ale to okolie (poloha), to mohol len Ceausescu a jeho doba "vymyslieť" …

  • jozo

    Member
    3. januára 2012 at 14:19

    Správny smer … Tam leží zopár osobných platonických tutoviek, ktoré takmer dokonale plnia osobnú subjektívnu predstavu o "nádhernom" hrade … Ruiny to ale nie su. Aj ruina môže byť nádherný hrad, iste … Zrúcanín – a srdcových – mám aj "doma" dosť… Pre to netreba chodiť až "k Alpám". Ale pod tými Alpami sú aj iní "mackovia" … Hehe "moji mackovia" …  

  • jozo

    Member
    3. januára 2012 at 17:50

    V československých súradniciach mám 3 hlavných adeptov … Pernštejn (prekvápko  :-)  ), Buchlov a Bezděz … k nim inokedy (k Pernštejnu nie, hádam už stačilo …  :-D ).

    Ale poďme na juhozápad do soľných hôr …

    Prvé vizuálne stretnutie, i vôbec zistenie, že niečo také niekde existuje, prebehlo v posádkovej knihovni vo VÚ Klatovy na prelome 1987/1988 … V rámci kuľtúrnej zábavy sme si tam dookola premietali jednu crazy hororovú paródiu, na svoju dobu s exotickým kastingom … "Pehavý Max a strašidlá"  http://www.csfd.cz/film/4725-pehavy-max-a-strasidla/   …

    Rakúsky "macko" HOHENWERFEN …  Zopár múch by som mu vytkol (malé mínusky) – čiastočne vyhorel pred 80 rokmi a tiež ho postihla  tá rozšírená (minimálne v AUT) servis-móda pre turistov – lanovka až "do jadra" … Ale ináč – u mňa fortifikačná bomba a o tej polohe, neskutočné niečo … Trošku stručne "v našej reči" tu …  

    http://www.cestopisy.net/153-rakousko-hrad-hohenwerfen.php

  • antik

    Member
    3. januára 2012 at 18:44

    Do kategórie nádherný hrad som nejako automaticky zaradil zrúcaninu :) Teda čo sa týka nádherného zachovaného hradu zostal by som v Rakúsku.

  • eo-ipso

    Member
    3. januára 2012 at 20:06

    Krásna je Krásna Hôrka, to nemožno poprieť !

  • antik

    Member
    4. januára 2012 at 0:01

    Burgenland, už sám názov hovorí, že v tomto regióne stretnúť hrad by nemalo byť ničím neobvyklým.  A naviac tieto hrady by sme vlastne mohli pokladať tak trochu za naše. Na rozdiel od Seebensteinu sú tieto hrady využívané o dosť komerčnejšie.

  • antik

    Member
    4. januára 2012 at 0:29

    A nesmie chýbať jeden z najstarších rakušanov na rieke Thaya/Dyje, ktorý sa mi vždy niečim podobal západočeský hrad Loket.

  • jozo

    Member
    4. januára 2012 at 11:09

    Pri FRAKNÓ VÁRE alias FORCHTENSTEINE  nie som si istý, či hranica hrad/zámok už neprevažuje výrazne na druhú stranu … Ale vizuálne z tej strany ako je obrázok môžbyť berme to za hrad-pevnosť …     :-)

    Ináč bohatý inventár a interiér hoci z pochopiteľných dôvodov najmä barokový …  http://www.altemauern.info/3_bsr_b_forchtenstein.htm

    Musím jednoznačne do vyššie uvedenej československej trojice potom zahrnúť i Český Krumlov … (takže v naších bývalých "rozmeroch" mám štvoricu).

  • jozo

    Member
    4. januára 2012 at 11:20

    Ďalší rakúsky "macko", hoci nie tak bombastický ako HOHENWERFEN …  –  RAPPOTTENSTEIN.  Trochu mi kazí dojem aj to "hotelové" využitie …, ale pamiatky (v súkromných rukách) musia zrejme aj zarábať …

    http://www.altemauern.info/3_bsr_n_rappottenstein.htm

  • jozo

    Member
    4. januára 2012 at 11:42

    Krásna Hôrka … Ak nepozrieme susedom do taniera, tak na naše pomery je priam lahôdková. S "nadhľadom" nad strednú Európu ju osobne  ale vyraďujem … Z hľadiska úrovne prezentácie a prístupu k návštevníkom dávam výrazne pred ňu Červený Kameň. A trpí na detaily, ktoré možno vadia iba mne … Exteriér – spustnutý bordel pod severnou fasádou + ten ohavný elektrický stĺp 2 metre od hradu + iné drobnosti … Interiér – otrasné riešenie prestropenia gotického paláca (železobetón) …  Uzavretie – zneprístupnenie vnútorného exteriéru horného hradu – obzvlásť z východnej strany (delová terasa) – vďačné, ale bežne nedostupné potenciálne pohľady = nepochopiteľné ….

  • antik

    Member
    4. januára 2012 at 13:41

    Česká wikipédia je je ohladne dejín Hardeggu stručná:

    Po ničivém požáru města Hardeku v roce 1764 si jeho obyvatelé směli rozebírat kámen a dřevo z hradu na obnovu svých domů.

    Teprve kolem roku 1900 začal kníže Johann Carl Khevenhüller (známý také jako spolubojovník mexického císaře Maxmiliána proti jednotkám zákonné mexické vlády) s rekonstrukcí hardeckého hradu. Na Maxmiliánovu počest zřídil na hradě muzeum.

  • antik

    Member
    4. januára 2012 at 13:55

    A na iných stránkach sa toho tiež moc nepíše:

    Zchátralost hradu, zemětřesení a katastrofální požár obce v roce 1764 pohnul tehdejší majitele hradu ke svolení hrad zbourat a stavební materiál použít při obnově města. Ke konci 19. století byla za knížete Johanna Karla Khevenhüller-Metsch jižní a východní část hradního komplexu rekonstruována.

    (zdroj http://www.np-thayatal.at)

  • antik

    Member
    5. januára 2012 at 0:43

    Polemizoval by som  ešte stým či Forchtenstein je viac zámok či hrad. Ono vlastne aj zrúcaninu nejakého fortifikačného objektu nazveme stredovekou (teda bežne laicky).  Ale absolútna väčšina hradov (ak nejde špecificky o niečo podobné ako český Vízmburk), nech už sú dnes v akomkoľvek štádiu rozkladu, alebo zachovania má stavebné periody, ktoré reprezentujú v detailoch stredovek a tak isto akékoľvek ďalšie novoveké prestavby. Dovolím si spraviť také malé porovnanie Forchtenstein – Buchlov. Myslím, že nikto dnes nepochybuje že za riekou Moravou sa vypína "hrad" Buchlov a pod ním "zámek" Buchlovice.

Page 1 of 4

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť