aktivita diskusia Pamiatky Košice

Tagged: 

 • Košice

  Posted by palo on 18. novembra 2008 at 17:10

  Návštevníci mesta budú môcť cestovať v čase

  19. augusta 2008 (SITA) – Španielsky umelec Manuel Ferrer Hernandez z Valencie spolu so slovenskou absolventku Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach Alenou Mesárošovou pripravil pre Košičanov a návštevníkov netradičný projekt Cestovatelia v čase – netradičná prehliadka mesta. Pozorovateľovi cestujúcemu v Trixi mobile (bicyklová rikša) ponúkne nový pohľad na rutinné prostredie stimulujúc stratené spomienky prostredníctvom použitia archívnych fotografií zobrazujúcich rôzne epochy života mesta. Cestovať v čase bude možné od 20. do 23. augusta od 17. do 19. hodiny na Hlavnej ulici v Košiciach.

  „Projekt vznikol v spolupráci so španielskou Technickou univerzitou vo Valencii, kde sa Manuel v rámci svojej doktorandskej práce venuje spojeniu nových technológií s umením. Keďže som Košičanka, rozhodli sme sa projekt pilotne uviesť práve v Košiciach,“ povedala Mesárošová.

  Cestovatelia v čase sa prenesú o niekoľko desaťročí späť prostredníctvom historických fotografií do obdobia 30-tych a 60-tych rokov minulého storočia. Projekt využíva počítačový program vytvorený špeciálne pre použitie v umení. Využíva web kameru, grafické značky umiestnené na verejnom osvetlení a okuliare pre virtuálnu realitu. „Pozorovateľ bude mať na sebe okuliare počas celej prehliadky. Kamera bude snímať reálne okolie a keď sa návštevník pozrie na budovu, ku ktorej máme historickú fotografiu, uvidí ju tak, ako vyzerala v minulom storočí,“ dodala Mesárošová. Cestovatelia v čase tak v pôvodnom šate uvidia obchodný dom Dargov, hotel Slovan, Dom umenia, Tesco, budovu VÚB banky na Bačíkovej ulici a pod.

  „Projekt je špeciálne zameraný na ľudí tretieho veku, ktorí zažili obdobie, ktoré sprostredkováva. Ďalšou cieľovou skupinou je najmladšia generácia, ktorá tak môže spoznať svoje mesto, ktoré už neexistuje,“ dodala Mesárošová k projektu, o ktorý už prejavili záujem v Španielsku a v Poľsku.

  Projekt je podporným podujatím kandidatúry Košíc na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Agentúru SITA o projekte informovala členka projektového tímu Zuzana Lehotská.

  palo odpovedal 9 years, 11 months ago 4 Členovia · 35 odpovede/odpovedí
 • 35 odpovede/odpovedí
 • harp

  Member
  1. februára 2009 at 23:26

  Prosime o zapozicanie AKEKOLVEK fotografie Namestia osloboditelov (najma do roku 1970) a casti Kosic na vychod a juh od Namestia. Mame zaujem najma o sukromne – “rodinne” fotografie. (start pretekov, 1. maj, slub pionierov, prechadzka s kociarikom :-) )

  Dakujeme

  Spolok na podporu skraslovania Kosic

  Pripadne fotografie, mozete pridavat do tejto temy…

 • palo

  Member
  12. februára 2009 at 8:12

  Na rekonštrukciu Vrátnej ulice dá mesto takmer 14 mil. korún

  5. októbra 2008 (SITA) – V rámci pokračovania rekonštrukcie ulíc v mestskej pamiatkovej rezervácii v historickom centre Košíc bola v rozpočte na rok 2008 zaradená stavba Rekonštrukcia ulice Vrátna. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa košického magistrátu Lucia Mihoková, na financovaní sa mali podieľať aj iní investori, preto v 2. úprave mestského rozpočtu boli celkové náklady na túto akciu znížené o 4,543 mil. korún (150 799,973 €). „Vzhľadom na to, že k dohode s ostatnými investormi doteraz nedošlo a tiež z dôvodu realizácie ďalších prác, bolo nevyhnutné zvýšiť celkový rozpočet o 3,343 mil. korún (110 967 €),“ uviedla Mihóková.

  Zvýšenie schváli poslanci na poslednom mimoriadnom rokovaní zastupiteľstva koncom uplynulého týždňa. Celkový rozpočet na stavbu tak bude 13,8 milióna korún (458 076 €), z toho 1,4 milióna Sk (46 471 €) predstavuje vybudovanie nového verejného osvetlenia. Rokovania s investormi na práce charakteru rozvody plynu, elektriny a kanalizácie budú pokračovať a v prípade úspešnosti budú riešené v ďalšej úprave rozpočtu.

 • uskalienka

  Member
  24. júna 2009 at 22:00

  Vo FNLP zrekonštruovali pamiatkovo chránený pavilón

  KOŠICE 24. júna (SITA) – Približne 465-tisíc eur investovala košická Fakultná nemocnica L. Pasteura (FNLP) do rekonštrukcie jedenásteho pavilónu, ktorý je zaradený medzi kultúrne pamiatky. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová, 332 000 eur dostala nemocnica z Ministerstva zdravotníctva SR, zvyšok kryla z iných zdrojov. Oprava XI. pavilónu, v ktorom je situovaná Klinika pneumológie a ftizeológie, sa začala v októbri 2008 a prebiehala v troch etapách. V prvej obnovili strešnú krytinu, opravili krov a komíny, v druhej etape vymenili okná a v tretej stavbári obnovili fasádu. Oravcová uviedla, že rekonštrukčné práce vykonala firma STAVA IP, ktorá zasponzorovala opravu sociálnych zariadení v XI. pavilóne a na Klinike úrazovej chirurgie FN L. Pasteura Košice.

  Ako konštatoval riaditeľ FNLP Jaroslav Šajty, strecha, okná a fasáda v XI. pavilóne boli pred jeho rekonštrukciou v havarijnom stave a ich obnova bola nevyhnutná. „Stavebné úpravy si vyžadujú aj ďalšie pavilóny v areáli na Rastislavovej ulici. Pevne verím, že sa tieto budovy s 85-ročnou históriou, ktoré patria medzi kultúrne pamiatky, podarí tiež časom zrekonštruovať,“ zdôraznil riaditeľ, ktorý pripomenul, že práve v týchto dňoch oslavuje Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice 85. výročie svojho vzniku. Oficiálne oslavy sa uskutočnia na jeseň.

 • uskalienka

  Member
  1. augusta 2009 at 8:04

  Potulky tentoraz za košickými sochami

  KOŠICE 31. júla (SITA) – Sochy, okolo ktorých denne chodíme je premiérová téma potuliek nadchádzajúceho víkendu v meste. Ako informoval jeden zo sprievodcov potuliek Milan Kolcun, účastníci sa zoznámia s košickými sochami od stredovekých až po tie moderné a navštívia aj sochársky ateliér majstra Mathého.

  „Ponúkneme im rozprávanie nielen o tvorcoch sôch a príbehy za akých okolností vznikali, ale ponúkneme aj rôzne viac či menej uveriteľné historky o sochách a ich autoroch. Niektoré sochy sa dokonca pohnú. Bude to veselá potulka s prekvapeniami, aké tu ešte neboli,“ sľubuje Kolcun.

  Potulky ako tradične začínajú v sobotu o 10:00 a pokračujú po poldruha hodine. Ako uviedol Kolcun, pripravili aj nočné potulky so začiatkom v sobotu 20:30 a posledná sa začína o 22:00.

  Podrobnosti sa záujemcovia dozvedia na internetovej stránke http://www.potulka.sk.

 • uskalienka

  Member
  19. augusta 2009 at 9:08

  V medzinárodnom tábore 20 talentovaných detí

  KOŠICE 18. augusta (SITA) – Na tanec, hudbu a výtvarný prejav je zameraný piaty ročník medzinárodného letného tábora pre mimoriadne nadané deti v Herľanoch pri Košiciach. Ako agentúru SITA informovala Katarína Čižmáriková, viceprezidentka košickej organizácie Soroptimist, v tábore, ktorý sa začal v pondelok, strávi týždeň 20 talentovaných detí z Poľska, Česka, Maďarska, Ukrajiny a Slovenska. Na záver pobytu 22. augusta sa uskutoční slávnostný finálový večer v košickom Českom centre, kde účastníci predvedú umelecké pásmo, ktoré pripravia počas pobytu. V priebehu týždňa navštívia viaceré kultúrne pamiatky a prírodné krásy východného Slovenska, informovala Čižmáriková.

  Tábor pre deti talentované v umeleckej oblasti sa predchádzajúce štyri roky konal v prímestskej rekreačnej oblasti Košíc na Zlatníku, podporili ho Medzinárodný višegrádsky fond, Mesto Košice, Nadácia Pro Cassovia, mestské časti Košice-Staré Mesto a Košice-Západ. S myšlienkou usporiadať takýto tábor prišla v roku 2005 herečka Ľuba Blaškovičová.

 • uskalienka

  Member
  7. januára 2010 at 23:04

  V nedeľu potulka po košických židovských pamiatkach
  V meste mali Židia päť synagóg, jednou z najväčších je dnešný Dom umenia. K historickým pamiatkam patrí pravdepodobne najstarší židovský rituálny kúpeľ (mikve) na Slovensku.

  KOŠICE 7. januára (SITA) – Košické potulky mestom pokračujú v nedeľu exkluzívnou prehliadkou židovských pamiatok. „Odkedy Rimania v r. 135 Židov rozohnali, nažívajú si rozptýlení po svete a tento ich vynútený lifestyle sa volá diaspóra. Napriek roztrúsenosti ani po dvoch tisícročiach neprišli o svoje tradície a kolorit. Ako národ neasimilovali a ako náboženstvo (judaizmus) nekonvertovali. Prežili jedno z najväčších vyhladzovaní rás – holokaust. Preto i pre ich humor, hudbu a šikovnosť ich môžeme obdivovať aj v Košiciach,“ hovorí sprievodca Potuliek Milan Kolcun.

  Ako uviedol, Židia mali v meste päť synagóg. Bolo ich tu niekoľko prúdov: neológovia, ortodoxní, chasidi a status quo. Priestor medzi Krmanovou a Zvonárskou ulicou aj teraz vyzerá najžidovskejšie v meste. Je tam najstaršia zachovaná synagóga, hneď vedľa aj modlitebňa, ktorá sa využíva i teraz, pravdepodobne najstarší židovský rituálny kúpeľ (mikve) na Slovensku, kóšer reštaurácia, byt rabína. „Málokedy sa dá dostať do synagógy či do mikve. Potulky mestom však odhaľujú aj tajomstvá ukryté za múrmi,“ informoval Kolcun.

  Zraz záujemcov je ako zvyčajne pred Vedeckou knižnicou. Prehliadky s Milanom Kolcunom sa začínajú o 8:30, 10:00, 11:30, 13:30, 15:00 a 16:30, turnus o 16:30 je slovensko-anglický. Zoltán Balassa sprevádza o 10:30, 14:30 a o 16:00 po maďarsky.

 • uskalienka

  Member
  28. marca 2010 at 11:12

  Začínajú sa Dni francúzskej kultúry

  KOŠICE 24. marca (SITA) – Už jedenásty ročník Dní francúzskej kultúry v Košiciach otvorí košická Francúzska aliancia 30. marca vo Východoslovenskom múzeu výstavou Zlievanie zmyslov populárneho sochára Sebastiena Ruiza. Ako dnes na tlačovej besede informoval atašé pre spoluprácu a riaditeľ Francúzskej aliancie Košice Grégoire Brault, festival vyvrcholí v polovici apríla v Dome umenia svetovou premiérou koncertu košickej štátnej filharmónie, ktorá pod vedením dirigenta Didiera Talpaina naštudovala unikátne dosiaľ verejne neprezentované diela.

  „Naším cieľom je priblížiť Košičanom kultúru nielen Francúzska, ale aj frankofónnych krajín. Snažili sme sa aj tento rok pripraviť podujatia, ktoré zaujmú nielen širokú verejnosť, ale pritiahnu aj mládež,“ povedal Brault. Pripravili koncert populárnej hudby, tanec, prednášku o čokoláde, prehliadku filmov. „Očakávame, že mladých pritiahne fotografická súťaž A znova to tu máme určená stredoškolákom, ale aj Festival stredoškolských divadiel. Okrem sochárskej výstavy pre milovníkov umenia prinášame výstavu fotografií o frankofónnej krajine Madagaskar, či vystúpenie Japonky trvale žijúcej vo Francúzku s umeleckým novodobým japonským tancom Butoh,“ informoval Brault.

  Francúzska aliancia vznikla na sklonku 19. storočia a v súčasnosti pôsobí v takmer dvesto krajinách. V Košiciach vznikla v roku 1998 a funguje ako nezisková organizácia, ktorej hlavným cieľom je šírenie francúzskeho jazyka a kultúry. V sídle na Jesenského ulici prebiehajú jazykové kurzy, ale bohatým zdrojom o francúzskej kultúre je aj knižnica, kde okrem kníh a časopisov majú aj rôzne hudobné diela a malú filmotéku.

 • uskalienka

  Member
  30. apríla 2010 at 16:41

  Dni mesta ponúkajú bohatý víkendový program
  Na svoje si prídu deti, milovníci folklóru, gurmánsky fajnšmekri, ale aj priaznivci šermu či vážnej hudby.

  KOŠICE 30. apríla (SITA) – Trhom remesiel a folklórnym podujatím Stavanie májov na Hlavnej ulici pri Dolnej Bráne sa dnes popoludní začínajú desaťdňové oslavy Dni mesta Košice. Dnes podvečer sa verejnosť môže zúčastniť v škole tanca na tancovaní tradičných i netradičných tancov, ktoré bude popretkávané ľudovým rozprávaním pod názvom Tanečný dvor. Večer vystúpi s programom Tancovisko folklórny súbor Hornád.

  Dni mesta slávnostne otvorí v sobotu ráno 1. mája košický primátor František Knapík odštartovaním sezóny Detskej železničky v Čermeli, po ktorej Košičanov a návštevníkov metropoly východu v historických vagónikoch preváža čermeľským údolím z Baránka na Alpínku najstaršia parná mašinka na Slovensku – Katka. Kto má rád ľudovú zábavu môže na Alpínke stráviť celý deň na európskom Majálese.
  Fajnšmekri si prídu na svoje na Hlavnej ulici, kde sa od 9:30 koná prvý ročník medzinárodnej súťaže Ako sa varí guľáš v Košiciach. Dopoludnia sa uskutoční aj slávnostné otvorenie lesoparku na vrchu Hradová, kde sa nachádza nielen vyhliadková veža, ale aj zvyšky košického hradu. Sobotňajšiemu popoludniu budú dominovať Rytierske slávnosti, ktoré pripravila spoločnosť rytierska spoločnosť Via Cassa. S ďalšími slovenskými a českými šermiarskymi skupinami a vojenskými klubmi pripravili program Obliehanie Košíc 1644, ktorý predvedú raz o 15:00 a druhý raz od 19:30 v Mestskom parku za starou krytou plavárňou. Fakľový sprievod následne prejde mestom k Dolnej bráni, kde bude dekorovanie najudatnejších jednotiek a veliteľov.

  Nedeľný program sa začína o 10:00 prehliadkou divadelno-tanečných predstavení Úsmevy pre Košice v Historickej radnici. Popoludní budú svoje aktivity prezentovať seniorské kluby v kaviarni Slávia. Od tretej popoludní bude koncert pre seniorov v Historickej radnici. Intermezzo – Koncert pri fontáne pripravilo umelecké teleso Emotion Group Igora Kucera. V rámci koncertu vystúpi aj slovenský virtuóz v hre na akordeón Michal Červienka.

  Súbežne s týmito akciami bude pokračovať aj trh remesiel, tím Európske hlavné mesto kultúry 2013 pripravil pre deti a ich rodičov podujatie Múzeum v parku – Kasárne/Kulturpark na Kukučínovej ulici. Ide o interaktívnu prezentáciu prírodovedných expozícii, ktorých súčasťou sú aj ukážky ryžovania zlata.

 • uskalienka

  Member
  11. mája 2010 at 18:24

  Nájdený bastión citadely investor Auparku musí zachovať

  KOŠICE. Za jedinečný v celoštátnom kontexte označili nález bastiónu citadely na mieste výstavby košického Auparku na Námestí osloboditeľov v Košiciach odborníci rozšírenej mimoriadnej sekcie archeológie Pamiatkového úradu SR, ktorá na mieste rozhodovala, ako s nálezom treba naložiť. Dnes o tom informoval Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Košice v odbornom komuniké k pondelňajšiemu zasadaniu a zhodnoteniu nálezu.

  Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/5369707/najdeny-bastion-citadely-investor-auparku-musi-zachovat.html#ixzz0ndetjjkl

  Košická citadela bola funkčne obdobná stavba ako jej analógie v Nizozemsku a Taliansku. Podľa doteraz známych podkladov košická citadela bola postavená v rokoch 1671 – 1676. Bola to samostatná pevnosť hviezdicového pôdorysu, charakteristického pre tento typ renesančných opevnení. Spolu s vonkajšími obrannými zariadeniami – priekopou a glacis – zaberala plochu približne 25 hektárov. Bola dôležitou súčasťou protitureckého systému opevnení, ale tiež mala udržať kontrolu nad mestom zo strany cisárskeho dvora, na ktorého príkaz bola postavená. V roku 1682 Tököly ľsťou obsadil citadelu a po krátkom boji sa mesto vzdalo. Aj preto už pred rokom 1685 mešťania znefunkčnili citadelu tým, že ju rozobrali v častiach, obrátených k mestu. V roku 1713 bola na príkaz cisára Karola III. citadela zbúraná.

 • uskalienka

  Member
  3. augusta 2010 at 7:33

  Do Medzeva historickým motoráčikom Magduška
  Po jazde vláčikom môžu účastníci vyskúšať prácu v starom hámri v Šugovskej doline, navštíviť kinematografické múzeum, ktoré zriadil exprezident Rudolf Schuster.

  KOŠICE 2. augusta (SITA) – Klub historických koľajových vozidiel pre všetkých nadšencov a cestovateľov pripravil ďalšiu jazdu historickým motoráčikom Magduška po opustených tratiach. Historická súprava vyrazí na takmer zabudnutú, no o to krajšiu trať do Medzeva už 14. augusta ráno o 8:00 z Košíc.

  „Pre všetkých pasažierov, ktorých účasť je vlastne vyjadrením podpory a zmysluplnosti záchrany historických rušňov a opustených tratí, sme už tradične pripravili zaujímavý sprievodný program. Po príchode do Medzeva by nás na stanici mala privítať dychová hudba a predstavitelia tamojšej samosprávy. Celá skupina po krátkom programe odíde do „zakúreného“ funkčného hámru v Šugovskej doline,“ priblížil program člen klubu Ľubomír

  Po prehliadke a praktických ukážkach sa cestujúci presunú opäť do centra Medzeva. Jedna skupina bude mať možnosť vystúpiť na kostolnú vežu a druhá skupina odíde do kinematografického múzea Slovenského technického múzea (STM), ktoré vzniklo zo zbierok medzevského rodáka a exprezidenta SR Rudolfa Schustera. Kto bude mať chuť, môže si dať obed v miestnej reštaurácii, ďalší turisti môžu ísť do hvezdárne, alebo na miestne kúpalisko.

  „Vďaka partnerstvu a podpore mesta Medzev, ale aj Jasova, Moldavy nad Bodvou a Slovenského technického múzea sú v cene cestovného aj vstupy do hámru, kinematografického múzea a do kostolnej veže,“ hovorí Lehotský. Pre všetkých záujemcov, ale predovšetkým pre obyvateľov doliny, je pripravená kyvadlová jazda do Jasova a späť.

 • uskalienka

  Member
  8. septembra 2010 at 17:20

  Višegrádske dni prinesú zaujímavé hry, hudbu i výstavy

  KOŠICE 8. septembra (SITA) – V Košiciach sa od 13. septembra do 6. decembra uskutoční 10. ročník Višegrádskych dní – festivalu českej, maďarskej, poľskej a slovenskej kultúry. Ako dnes na tlačovej besede informoval organizátor z košickej agentúry Forsa Gabriel Horal, jubilejný ročník “prináša to najlepšie, čo sa za desať rokov existencie Višegrádskych dní prezentovalo. Na festivale vystúpi desať divadelných súborov, dvanásť hudobných telies a budú dve výstavy. Súčasťou bude aj džezový festival Jazz for Salle. Novinkou bude koncert poprednej českej formácie hrajúcej funk Monkey Budiness, ktorá ešte nikdy na Višegrádskych dňoch

  Festival otvorí v historickej budove košického Štátneho divadla predstavenie Kumšt v podaní Divadla na Jezerce. Divadelné predstavenia sa budú konať v historickej budove Śtátneho divadla a v maďarskom divadle Thália. Vyvrcholia predstavením Tančiareň v podaní hercov Slovenského národného divadla.

  V hudobnej časti vystúpi maďarská formácia Ghymes, ktorá účinkuje od roku 1984 a jej hudba čerpá z maďarskej, stredoeurópskej a východoeurópskej hudby. Formácia Bester Quartet je novou tvárou legendárneho Cracow Klezmer Bandu. Čerpá z prvkov klezmeru, džezu i súčasnej komornej hudby a tieto žánre spája do unikátnej formy vlastnej improvizácie. Na podujatí vystúpi významný český huslista Ivan Ženatý spolu s popredným slovenským klaviristom Mariánom Lapšanským. Záujemcov majú potešiť vystúpenia skupiny Neřez, Karla Plíhala i Jaromíra Nohavicu. Festival Jazz For Salle je rozdelený do troch častí a koncerty sa budú konať v Historickej radnici v novembri.

  Súčasťou Višegrádskych dní je aj autorská výstava českého umelca Zdeňka Hajného, v tvorbe ktorého dominujú svetelné kompozície a rôzne vízie pripomínajúce fantasy. Výstava bude v Múzeu Vojtecha Löfflera. Vo Východoslovenskej galérii sa bude konať autorská výstava maďarskej maliarky Eszter Csurka, ktorá predstaví klasické diela – olejomaľby, ale aj diela zhotovené inými technikami.

 • uskalienka

  Member
  8. septembra 2010 at 17:26

  V piatok otvoria prvé Staromestské trhy

  KOŠICE 8. septembra (SITA) – Mestská časť Košice – Staré Mesto organizuje 10. a 11. septembra na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne prvé Staromestské trhy so stánkami tradičných remesiel, dobrým jedlom a občerstvením ako aj bohatým kultúrnym programom pre celé rodiny.

  Slávnostné otvorenie Staromestských trhov sa uskutoční v piatok o 15:00 spolu so slávnostným otvorením Košických slávnosti vína. Remeselníci budú svoje produkty predávať na Hlavnej už od desiatej. Organizátori očakávajú, že prilákajú návštevníkov pestrosťou ponuky remeselných výrobkov, vôňou medovníkov a laci pečene. Počas dvoch dní ponúknu rôzne programy – v piatok o 18:00 hudobný recitál Maľované na skle, o 19:00 vystúpi country skupina Veslári a Smoky Mountains Dancers. Na sobotu pripravili program pre celé rodiny a hlavne pre deti. Program sa začne klauniádou pre deti – V zdravom tele zdravý duch, tanečné vystúpenia D.S. Studia Košice, vystúpi divadlo DraK z Prešova. Nebudú chýbať tvorivé dielne pre deti i rodičov, napríklad možnosť vyskúšať si prácu na hrnčiarskom kruhu, skúsiť paličkovanie, kováčstvo, maľovanie na sadru, rôzne súťaže tvorivosti, maľovanie na tvár, ale aj športové súťaže.

  „Vieme, že v Košiciach sú v súčasnosti organizované rôzne trhy, ale skôr komerčného charakteru. Našou snahou do budúcna je vytvoriť tradíciu organizovania súčasných trhov, ale s dôrazom na tradičné remeselné činnosti s predvádzaním tradičných remesiel. ÚĽUV, ktorý tieto aktivity mapoval a propagoval, v Košiciach už nie je. Možno do budúcna by bolo zaujímavé aj v spolupráci s Východoslovenským múzeom prezentovať zbierkový fond s tradičnými remeslami ako súčasť Staromestských trhov. Cieľom je, aby sa Staromestské trhy stali spoločenským a kultúrnym podujatím mesta, kde sa život rozprúdi pod nádychom histórie, ale aj súčasnosti,“ povedala vedúca referátu kultúry staromestského úradu Milena Gašajová.

  Staré Mesto, ako jediná z košických mestských častí, sa nachádza na území, kde pôvodne vznikalo mesto Košice, ktoré patrí k mestám s bohatou a slávnou minulosťou a v minulosti udeľované privilégiá pomáhali rozkvetu remeselnej výroby, obchodu a zvyšovali význam i rozvoj mesta.

 • uskalienka

  Member
  14. októbra 2010 at 8:00

  Historický vláčik Magduška vyrazí z Košíc do Gombaseku
  Záujemcovia sa môžu odviezť vláčikom aj do Dobšinej a do Betliara

  KOŠICE 12. októbra (SITA) – Klub historických koľajových vozidiel pripravil na sobotu 16. októbra rozlúčku s tohtoročnou sezónou nostalgických putovaní po zabudnutých železničných tratiach historickým motorovým vláčikom Magda. Tentoraz to bude putovanie po Gemeri. „Mimoriadne úspešný a jazdami nabitý rok vyvrcholí jazdou z Košíc do Slavca, kde si prezrieme Gombaseckú jaskyňu, opečieme slaninku či klobásku a potom vyrazíme do Rožňavy. Tam si opäť na chvíľu odskočíme aj na zabudnutú trať Rožňava – Dobšiná. Cestujúcich odvezieme na zastávku Rožňava – mesto a v rámci nasledujúcich dvoch kyvadlových jázd prevezieme všetky deti a záujemcov z Rožňavy aj po trati do Betliara a späť,“ priblížil program Ľubomír Lehotský z košického Klubu historických koľajových vozidiel.

  Starý motorový vlak M.131.1125 prezývaný Magda odíde z košickej hlavnej stanice v tradičnom čase 8:05 a do stanice Slavec jaskyňa má doraziť o pol desiatej. „Odtiaľ sa chodníkom vyberieme do Gombaseckej jaskyne, ktorej návšteva je započítaná v cene lístka,” dodal Lehotský.

  Po prehliadke bude k dispozícii ohnisko, možno si preto priniesť niečo na opekanie. Pre záujemcov zo zastávky Rožňava – mesto bude vláčik kyvadlovo premávať do Betliara, pozýva Lehotský.
  Organizátori veria, že jazda zaujme, pretože zviesť sa po trati z Rožňavy do Betliara „osobákom“ dnes už nie je možné. Naposledy tadiaľto premávali osobné vlaky pred siedmimi rokmi. Záujemcovia sa viac dozvedia na stránke http://www.khkv.sk

 • uskalienka

  Member
  8. novembra 2010 at 8:43

  Ministerstvo kultúry kryje chrbát Košiciam pri projekte EHMK
  V rámci investičnej časti programu EHMK 2013 pribudli štyri nové akcie.

  KOŠICE 6. novembra (SITA) – Ministerstvo kultúry kryje mestu Košice chrbát pri realizácii víťazného projektu Interface, ktorým vyhralo súťaž o titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Uviedol to dnes na stretnutí s členmi realizačného štábu Košice EHMK 2013 minister kultúry Daniel Krajcer. „Vláda a ministerstvo potvrdili, že na projekty zaradené do programu EHMK 2013 poskytnú 60 miliónov eur v rámci osobitnej prioritnej osi číslo 7 na čerpanie prostriedkov z eurofondov, čo potvrdil už aj monitorovací výbor. Ďalších deväť miliónov eur navyše poskytne ešte ministerstvo kultúry v priebehu nasledujúcich troch rokov,“ uviedol dnes Krajcer. Doložil, že pred podpisom sú partnerské zmluvy ministerstva kultúry s mestom Košice a s Košickým samosprávnym krajom. Okrem toho bude mať ministerstvo kultúry zastúpenie aj v správnej rade neziskovej organizácie.

  „Som rád, že v rámci EHMK dostanú priestor nielen menšinové žánre, ale aj štátne kultúrne inštitúcie, ktoré sú garantmi kvality a istej masovosti. Aj ministerstvo sa aktívne zapojí do celého diania, aby EHMK malo nielen mestský, či regionálny, ale celonárodný charakter. Ide o veľmi významné podujatie, ktoré má už teraz veľkú odozvu a dobrý zvuk vo svete, ako som sa dozvedel počas nedávnej návštevy v Paríži a je žiaduce, aby sa úspešne realizovalo a malo z neho prospech mesto, región i Slovensko,“ povedal Krajcer.

  V tejto súvislosti Krajcer uviedol, že v rámci investičnej časti programu EHMK pribudli štyri nové akcie. Ide o rekonštrukciu secesnej budovy na Hlavnej ulici, kde sídli Malá scéna Štátneho divadla, o archeologický výskum lokality Hradová so zvyškami starého románskeho hradu, realizácie Mládežníckeho vedecko-technického centra pri Slovenskom technickom múzeu a dokončenie osemnásť rokov trvajúcej rekonštrukcie Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach.

 • uskalienka

  Member
  8. novembra 2010 at 8:48

  Sedem košických klubov vytvorilo spoločné Fórum klubov

  KOŠICE 6. novembra (SITA) – Sedem košických spoločenských klubov – 1. Lions Club Košice, Patriot Klub Východniarov, Rotary Club Košice, Rotary Country Club, Soroptimist International Club Košice, Kiwanis a 1. Leo Club, založilo Fórum spoločenských klubov Košice. Ide o voľné združenie členov týchto klubov – ich počet sa v súčasnosti pohybuje okolo 150. Voľnému združeniu podľa jeho členov úprimne záleží na profesionálnom rozvoji Košíc a celého košického regiónu.

  Premiérovým podujatím bude stretnutie s kandidátmi na primátora mesta Košíc, ktoré sa uskutoční 11. novembra o 17.30 v Teledome na Timonovej ulici č.27 v Košiciach.
  „Zámerom Fóra klubov je sústrediť intelektuálny potenciál členov fóra vo všetkých jeho dimenziách, ktorým chce pomôcť presadzovať dlhodobé a udržateľné inovatívne vízie a ciele pre rozvoj Košíc, tak aj celého regiónu. Fórum chce politicky nestranne komunikovať a prezentovať názory a predstavy obyvateľov Košíc a širšieho regiónu smerom na štátne a európske inštitúcie, iniciovať stretnutia kompetentných odborníkov, vytvoriť partnera pre VÚC, Magistrát mesta Košice a priestor pre získavanie spätnej väzby od občanov a miestnych stavovských organizácií,“ informoval člen fóra Juraj Banský. Doložil, že spravidla každé dva mesiace Fórum zorganizuje stretnutie so zaujímavými ľuďmi zo Slovenska, ako aj zahraničia, ktorí majú snahu a potenciál riešiť aktuálne a dlhodobé potreby mesta a kraja.

Page 1 of 3

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť