aktivita diskusia Archeológia Identifikácia keramiky

 • Identifikácia keramiky

  Posted by adamok258 on 9. júla 2013 at 22:21

  Dobrý deň!

  Pri prechádzke popri rieke Nitra (oblasť v Nových Zámkoch) sa mi podarilo objaviť kúsok keramiky (na obr. nižšie). Nachádzal sa na štrkovitom brehu. Žiadne ďalšie kúsky sa v okolí pravdepodobne nenachádzali. Neviete o akú keramiku by sa mohlo jednať? Má cenu zobrať takýto malý kúsok do AúSAV Nitra? Vopred ďakujem za odpoveď.

  benjo odpovedal 10 years, 9 months ago 9 Členovia · 18 odpovede/odpovedí
 • 18 odpovede/odpovedí
 • jan-harustiak

  Member
  11. júla 2013 at 19:46

  Ahoj
  Crep je znacne erodovany, ale na prvy pohlad by mohlo isť o stredoveky alebo novoveky fragment keramiky. Ale takto podla fotky je to len orientacne. Keby som ho drzal v rukach tak by to bolo presnejsie. Ci ma zmysel to nosit na ustav je tazke povedat. Osobne v tom nevidim vyznam. Bud len opatrny lebo zber archeologickeho materialu je zakazany (§42 odsek 1k pamiaktového zakona)
  S pozdravom Jano

 • porsena

  Member
  12. júla 2013 at 10:45

  Hmmm, to bola odpveď hodná priam archeologického ústavu :).
  Ad ten zákon (§42 odsek 1, písmeno k) pamiaktového zakona):
  “(1) Priestupku na úseku ochrany pamiatkového fondu sa dopustí ten, kto… k) vykonáva bez rozhodnutia výkopy a výskumy na kultúrnych pamiatkach, pamiatkových územiach alebo archeologických náleziskách, vyhľadáva archeologické nálezy a vykonáva ich zber,”
  Pri akomkoľvek priestupku je dôležitý zámer, teda zámer vyhľadávať a zámer vykonávať zber. Zodvihnutie jedného črepu sa za toto asi ťažkou bude považovať, a vykladanie zákona do takéhoto absurda je značne paranoidné.

  Pre otrlých archeógov, ako napr. aj tých z arch. ústavu SAV, jeden črep nič neznamená (najmä, keď je to len taký stredovek, hiiii nebodaj včasný novovek, bleeee) veď predsa celé slovensko je jedna archeologická lokalita.
  Ja by som Ti však odporúčal tento postup, tým určite nič nepokazíš a ani seba “neohrozíš”. Pošli tieto fotky mailom niekomu na Krajský pamiatkový úrad Nitra (najlepšie archeológovi), s tým (ak by si si vedal dať tú robotu), že popíšeš tú lokalitu, či najlepšie ju vyznačíš bodom na nejakej lepšej mape (najlepšie 1:10 000). Je možné, že oni túto lokalitu majú dávno evidovanú, alebo to pre nich bude dôležitá informácia, že si musia dať na tot miesto trochu pozor pri svojom rozhodovaní o prípadných archeologických výskumoch.
  Možno Ti poďakujú, možno Ťa dokonca skontaktujú, a možno Ti ani neodpovedia, ale Ty môžeš mať v každom prípade dobrý pocit, že si urobil správnu vec.
  Len prosím Ťa nezabudni na jednu vec, sprav tomu čriepku ešte jednu fotku: niečo podobné, ako je posledný obrázok, čo si sem dal, len ho chyť tak, že tá strana, ktorú držíš v prstoch bude smerovať hore. Bude tak vidieť prehnutie toho črepu, tzv. profil, čo zlepší možnosť jeho zaradenia.

  Ja osobne si myslím, že by to mohol byť vrcholný stredovek, a mohol by poukazovať na nejaké staršie osídlenie, ale možno by mohol byť aj novoveký, tým pádom by to mohol byť tzv. hnojničák (črep vyvezený na pole s hnojom) a nemusí mať k lokalite žiadnu zásadnú výpovednú hodnotu.

  Nuž tak asi toľko.

  Zdraví Jano

 • jan-harustiak

  Member
  12. júla 2013 at 12:43

  S tym co napisal Porsena plne suhlasim. Aj to je cesta ktorou sa uberat. Tu vec s tym zberom nalezov sa da vysvetlit rozne. Kazdy zakon je v niektorych bodoch ako pises absurdny. Povazovat to co som napisal za paranoidne je zbytocne prehnane. Jeden crep mozno v poriadku je, ale vies Adamok258 to mozno nemysli zle ale z jedneho crepu može byt casom viac. Ja som mu len poradil aby si dal pozor.  
  P.S. Myslim ze zbytocne mutime vodu. Prispevok na ktory som reagoval bolo urcenie crepu. V podstate sme sa zhodli Ja aj Porsena takze zachadat do nejakych iných zalezitosti je zbytocne.
  Pekny den Jano

 • porsena

  Member
  12. júla 2013 at 13:49

  Júúj, ale ved nože no :), som určite nemyslel, že ty si paranoidný! Ale také tendencie tu bohužiaľ určite sú. Vždy sa dá normálnym spôsobom spolupracovať s odbornými organizáciam a odborníci určite niebudú niekoho, kto im donesie čerp považovať apriori z vykrádačov. Ja som to len písal v duchu odľahčenia nálady, keď  sa tu vo všeobecnosti rozširujú názory, že ak sa pomaly  “laik” čo i len začne zaujímať o archeológiu je to už nebodaj podozrivé.
  Som rád, že ktokoľvek mimo odboru má záujem o archeológiu a históriu a treba ho v tom podporovať.
  Všetko dobré prajem
  Jano

 • adamok258

  Member
  13. júla 2013 at 0:59

  Dobrý večer. :)
  Chcem vopred poďakovať za všetky vaše informácie! Rozhodol som sa že o predmete a lokalite v najbližšej dobe informujem Kraský pamiatkový úrad v NR a zároveň sem pridám ešte tú jednu fotku. :) O nejaký hromadný zber mi nešlo, boli sme na cykloturistike s bratrancom na jednej peknej lokalite a vrámci ovlažovania sa v rieke Nitra som našiel tento nezvyčajný predmet. Keďže som nechcel aby ho odplavilo ďalej tak som ho vzial so sebou s tým že som ho nijako nečistil ani nič… Ešte raz ďakujem za každú infošku/názor! :)

 • ziegler

  Member
  15. júla 2013 at 11:55

  Zdravím!

  Podľa mňa je to kúsok z pokrievky hrnca (10. – 13. stor.). Pomerne bežná keramika na stredovekých sídliskách.  Na ústav by som to nenosil – načo! Kompetentný ludia by mali byť v najbližšom regionálnom múzeu alebo KPÚ.

 • orgon

  Member
  16. júla 2013 at 9:23

  Môj názor je takýto:

  Keď na lokalite najdete na povrchu črep, buď ho tam nechajte ležať a nafoťte ho priamo na lokalite, pretože využiteľnosť takého črepu u Vás doma je nulová, alebo keď sa už rozhodnete zobrať ho, tak  ho treba uchovať tak aby sa nepoškodil  a nafotiť aspoň tak ako to spravil  Adamok  a fotky poslať  na  PU, alebo inému miestne kompetentnému archeológovi, ktorý by sa mal k tomu vyjadriť, a keď sa mu budú zdať črepy v súvise s danou lokalitou zaujímavé, môže Vás kontaktovať aby ste mu ich dali/ukázali a prípadne aby ste mu ukázali miesto nálezu.

 • boci00

  Member
  16. júla 2013 at 12:30

  Mám čosi podobné, tiež som to pozbieral na kopci pri Pezinku
  fotky som poslal do Pezinského múzea, Snáď len preto, že som tam našiel aj strieborný denár dúfam, že budú mať záujem aj o črepy a spony.

 • porsena

  Member
  17. júla 2013 at 12:09

  To čo si poslal na tejto fotke jednoznačne nevyzerá len tak pozbierané z povrchu terénu. Keramika eroduje relatívne rýchlo, ak sa dlhšie nachádza voľne na povrchu získava tak charakteristický vzhľad. Keramika z oraných plôch síce nemusí byť dlhodobo na povrchu, ale opakovaným premiestňovaním vo vrchnej vrstve pôdy získava taktiež charakteristický vzhľad a povrch.
  To čo je na tejto fotke má ostré hrany, a charakteristické zafarbenie uloženia pravdepodobne v humóznej pôde. Tieto črepy krátko pred vyzdvihnutím ležali bezpečne pod povrchom terénu. Predpokladám, že ak si ich len pozbieral, tak museli byť v nejakom výkope, možno vo vývrate stromu. Hmmm?

 • boci00

  Member
  17. júla 2013 at 22:23

  Väčšiu časť som zo zvedavosti vyšťúral konárom zo zeme. A vysypala sa mi tam malá strieborná mincička. Možno je tam rozbytý džbán plný strieborniačikov………………………….

 • lubica10

  Member
  26. júla 2013 at 19:26

  Prosim o identifikaciu priloženej fotky.

   

  Nazov na keramike je JACOB RL(E)INITZ

   

  NEVIEN PRESNE PRECITAT MENO

   

  ďakujem

 • vlcik-tlcik

  Member
  27. júla 2013 at 21:03

  The Schemnitz, Selmecbánya, BS pipe, a 19th C.

 • benjo

  Member
  27. júla 2013 at 22:35

  tak toto je aka multilingvisticka odpoved vlcik…

  .

  to meno na fajke ( štiavničke ) je Jacob Reinitz – vyrobca. taketo ulomky sa v okoli BS vraj daju najst aj dnes

 • vlcik-tlcik

  Member
  27. júla 2013 at 23:50

  Trojobrázková benjosmiley

 • lubica10

  Member
  28. júla 2013 at 13:31

   

  úlomok som našla pri okopavani v zahrade,je to novostavba,ale navážka tu bola z okolia barokového kaštiela v Trstíne.

  vie niekto niečo viac o tejto Fajke????

  ďakujem

   

     wink

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť