Tagged: 

 • Posted by chobot on 5. októbra 2008 at 15:02

  Na západ od Žiliny, na severnom okraji Strážovskej vrchoviny ležia ruiny Hričovského hradu.Podľa historických správ tu jestvovalo opevnenie už od 13. storočia.V nasledujúcom storočí patrí hrad kráľovi, potom jednotlivým feudálom, medzi ktorými nachádzame aj bratov Podmanickovcov, Jána Zápoľského a Juraja Thurzu.Hradný vrch tvorí strmý a neobyčajne členitý skalný chrbát, ktorý poskytol iba malé priestory pre rozvoj samého hradu. Ten bol koncom 15. storočia z veľkej časti prestavaný. Akvarel hradu od Endera ( zdroj : http://ender.mtak.hu/ ) Pôdorys hradu ( zdroj : http://www.varak.hu/ ) Ideová rekonštrukcia hradu ( zdroj : http://www.varak.hu/ ) Do horného hradu sa vstupovalo bránou vysekanou do skaly, z ktorej vysekali aj lavice pre stráže. S veľkou námahou vystavané obytné budovy vytvorili jednoliaty celok so skalným masívom. Zo súvislej hmoty horného hradu vystupovala iba veža pred vstupom a na západnej strane časť paláca. V polovici 16. storočia, keď po moháčskej bitke oslabila štátna moc, hrad prechodne vlastnili aj lúpežní rytieri. Ku koncu 17. storočia je už Hričov na svoju dobu málo pohodlný, a preto opustený začína sa čas jeho rozpadu. Text o hrade je z knihy : Hrady na Slovensku od autorov : Hilda Fialová a Andrej Fiala 1966Na západ od Žiliny, na severnom okraji Strážovskej vrchoviny ležia ruiny Hričovského hradu.Podľa historických správ tu jestvovalo opevnenie už od 13. storočia.V nasledujúcom storočí patrí hrad kráľovi, potom jednotlivým feudálom, medzi ktorými nachádzame aj bratov Podmanickovcov, Jána Zápoľského a Juraja Thurzu.Hradný vrch tvorí strmý a neobyčajne členitý skalný chrbát, ktorý poskytol iba malé priestory pre rozvoj samého hradu. Ten bol koncom 15. storočia z veľkej časti prestavaný.


  Akvarel hradu od Endera ( zdroj : http://ender.mtak.hu/ )


  Pôdorys hradu ( zdroj : http://www.varak.hu/ )


  Ideová rekonštrukcia hradu ( zdroj : http://www.varak.hu/ )

  Do horného hradu sa vstupovalo bránou vysekanou do skaly, z ktorej vysekali aj lavice pre stráže. S veľkou námahou vystavané obytné budovy vytvorili jednoliaty celok so skalným masívom. Zo súvislej hmoty horného hradu vystupovala iba veža pred vstupom a na západnej strane časť paláca. V polovici 16. storočia, keď po moháčskej bitke oslabila štátna moc, hrad prechodne vlastnili aj lúpežní rytieri. Ku koncu 17. storočia je už Hričov na svoju dobu málo pohodlný, a preto opustený začína sa čas jeho rozpadu.

  Text o hrade je z knihy :
  Hrady na Slovensku od autorov : Hilda Fialová a Andrej Fiala 1966

  naj odpovedal 9 years, 8 months ago 13 Členovia · 64 odpovede/odpovedí
 • 64 odpovede/odpovedí
 • chobot

  Member
  5. októbra 2008 at 19:47

  Medirytina holandského umelca J. Nypoorta z roku 1686 prezrádza, že hrad stojaci na stále nezalesnenom vŕšku, bol ešte v pomerne zachovalom stave.Na kresbe ktorá zachytáva hrad z juhovýchodnej strany, vidieť 32 okien. Najviac boli zachované dve dvojposchodové hradné veže, z nich jedna mala okrúhly pôdorys. Mali mierne poškodenú iba strešnú časť. Oveľa viac bol poškodený poschodový palác, na ktorom už chýbala strecha a vrchná časť múrov niesla stopy devastácie. Pretože sa ani v nasledujúcich desaťročiach už neobnovoval, postupne sa premenil na zrúcaninu aj Hričovský hrad, jeden z najstarších na Považí.

  Poslal Jozef Lendóci,
  autor PhDr. Jozef Kočiš CSc, názov knihy – Od Čachtíc po Strečno, vydavateľstvo Osveta 1989
  zdroj : http://www.pamiatky.net

 • strombus72

  Member
  5. októbra 2008 at 21:04

  Prefotene z knihy Hrady na Slovensku- Fialova/Fiala

 • chobot

  Member
  6. októbra 2008 at 20:43


 • chobot

  Member
  10. októbra 2008 at 22:39

  Dnes sa na obecnom úrade v Hričovskom podhradí uskutočnilo stretnutie, na ktorom sa preberali možnosti záchrany a konzervácie hradu Hričov. Následne sme navštívili hrad a dôkladne sme zdokumentovali jeho stav vo forme väčšieho fotografického materiálu, z ktorého malý výber Vám tu posielam k nahliadnutiu.

  http://lietava.rajce.idnes.cz/Hrad_Hricov_10.oktobra_2008/

 • heretic

  Member
  15. októbra 2008 at 21:18


  Opäť jeden snímok z maďarských análov.

 • harp

  Member
  25. novembra 2008 at 21:28

  Prispevky o Zivelnej obnove zrucanin, ktore nepatrili dotejto diskusie boli presunute tu: http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=26523

  Zivelna obnova zrucanin na Slovensku?

  Vznikají díla, nad kterými se zastavuje rozum. Nejhorší příklad je asi na Uhrovci. Prostředky a technologie, které tam používají jsou sice v souladu se zásadami památkové péče o ruiny, ale rozsah je nehorázný a je s podivem, že žádný z památkářů již neřekl dost – takhle ne…

 • heretic

  Member
  25. januára 2009 at 20:40

  Nedeľa, 25. januára 2009.
  Hrad Hričov.
  Na hrade asi ozaj straší… hneď pri vstupe nás privítala spŕška kamenia..na tesno okolo nás…

  Súčasná vstupná časť do hradu dnes.

  Prelomený drevený preklad okna do čela hradu.

  Hneď vedľa ďalšie.. dokedy?

  Vnútro obytného bloku.

  Vstup do západného paláca.

  Interiér západného paláca.

  Ten istý palác.

  Objekty záberom z najvyššej časti hradu.

  Smer podhradie…

  Nájdete Lietavu?

 • harp

  Member
  15. marca 2009 at 17:56
 • dag0n

  Member
  19. marca 2009 at 17:08

  Ak by sa na Hričove konala nejaka akcia s radosťou pomôžem :wink: aj s kamošmi.

 • chobot

  Member
  7. apríla 2009 at 12:18

  Hrad Hričov hľadá svojich stabilných obľúbencov, ktorí by mu chceli pomôcť nezaniknúť a čo to tu nejaký čas pomohli zostať stáť. Hláste sa moji milí, ak nás bude pár spravíme zraz a pustíme sa do práce. Hoja, hoja, hoja hrad Hričov do roboty volá !!!

  Záležitosti ohľadom vysporiadania nie sú momentálne problémom.
  Ak bude partia tak bude všetko.

 • dag0n

  Member
  15. apríla 2009 at 12:08

  Taky styria by sme sa nasli,ale nebola by to asi taka stala partia.Pokial nebudeme mat povolenie nieco robit na Starhrade mozeme zatial pomahat Hricovu.Vycistit od krikov atd.Ak by sa tam nieco rozbehlo bude treba riesit pristupovu cestu.Zatial nikto nechce pomoct?

 • chobot

  Member
  15. apríla 2009 at 13:22

  Taky styria by sme sa nasli,ale nebola by to asi taka stala partia.Pokial nebudeme mat povolenie nieco robit na Starhrade mozeme zatial pomahat Hricovu.Vycistit od krikov atd.Ak by sa tam nieco rozbehlo bude treba riesit pristupovu cestu.Zatial nikto nechce pomoct?

  Vaša pomoc je vítaná, no mojim zmyslom je založiť OZ pod hradom Hričov.
  Momentálne prebiehava jednanie na vysporiadanie stavby a jej zápisu do katastra. Vyzerá to na dobrej ceste, avšak chýbajú nadšenci ktorým bije srdce pre Hričovský hrad a ktorí by sa chceli o túto stavbu postarať.

 • dag0n

  Member
  22. mája 2009 at 17:47

  Ako to pokračuje s Hričovom?Už sa ozvali nejaký ty nadšenci? :P

 • dag0n

  Member
  3. augusta 2009 at 15:57

  Na Starhrade sa uz asi nic vyriesit neda a kedze sa mi nechce sediet doma tak by som rad urobil nieco pre zachranu Hricovskeho hradu.Ak by sa nasli niaky dalsi ludia,ktory by pre tento hrad obetovali cast zo svojho volneho casu,tak by som bol velmi rad.

 • chobot

  Member
  3. augusta 2009 at 16:55

  Ako to pokračuje s Hričovom?Už sa ozvali nejaký ty nadšenci? :P

  Záchranné práce na Hričove momentálne stoja len preto že niesú ľudia !!! Ty si jediný kto zareagoval na výzvu pomoci tomuto hradu. V termíme od 10 do 16 augusta sa na jeden alebo dva dni mala na hrade konať akcia organizovaná ZnZLH, Michalom Šimkovicom a skautami, kde sa zameráme na náletovú vegetáciu, triedenie kameňa a osadenia informácii do momentálne zničenej tabule.

  Takže ak máš záujem naozaj pomôcť zavolaj mi a ja Ti dám presné inštrukcie čo a kedy sa tam bude diať. Telefon je dostupný a verejný na našej stránke : http://www.hradlietava.sk

Page 1 of 5

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť