aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie HADANKA: Co robili tieto dlane?

  • bacil

    Member
    29. septembra 2006 at 7:03

    :-) cistili orechy…:-D

  • duchamp

    Member
    29. septembra 2006 at 7:52

    Dělaly šelakovou polituru pomocí polny… :smt045

  • mikulasm

    Member
    30. septembra 2006 at 3:52

    Povodne som chcel dat pod hadanku, ze “Duchamp nehra”.
    No stalo sa, co som ocakaval :cry:
    Duchamp nestudoval si nahodou v Pisku na sukromnej skole?

  • duchamp

    Member
    30. septembra 2006 at 10:55

    Tak to mne moc mrzí, že jsem ti pokazil kvíz… :cry: Slibuji, že na tvou další otázku už neodpovím :banghead: a nechám se bavit vtipnostmi o čištění ořechů :)
    Inu, snad na mne nezanevřeš. Mimochodem, v Písku jsem nestudoval.

  • Anonymous

    Member
    30. septembra 2006 at 12:21

    Te dlane sa ale ulivali makali len prstoke. :D A ich vlastnik aj ked je slobodny uz ma dieta, je pravak, vazi 86 kilo a na dobru polyturu ma prilis spinavu lavu ruku. Jáj a polyturoval kasnu minimalne. :tongue1:

  • mikulasm

    Member
    1. októbra 2006 at 4:01

    To nic Duchamp, nabuduce vymyslim hadanku aj pre teba :roll:

    A Gabo je slabi vestec, trafil sa len v mojej slobode, dufam. :)

    Inak ked sme pri politure.
    Asi dva mesiace dozadu som siel kupit lieh a predavajuci mi povedali, ze podla EU pravidiel sa nesmie predavat pod nazvom lieh a ze teraz sa klasicky denaturak predava pod nazvom Vzduchol. Jeden som odskusal, no nie je dostatocne percentny na to, aby rozpustil selak. Takze ak vam ho ponuknu namiesto liehu, nekupujte!

  • tyllo

    Member
    5. októbra 2006 at 9:56

    pouzivam aj vzduchol je sice menej koncentrovany ale da sa aj tym politurovat!! na prve dva grunty je dostacujuci. konzumny je sice koncentrovanejsi ale je drahy!! co sa tyka toho obrazku tak bola pouzita slaba politura! niekedy selak doslova supem z podusiek prstov!! TYLLO

  • mikulasm

    Member
    6. októbra 2006 at 3:29

    No neviem Tyllo, mne sa selak vo Vzduchole rozpustil asi na 80%.
    Neviem kolko ma precent, no mne majster vzdy hovoril, ze na selak treba okolo 96%. Teraz som robil s 91%, iny som, tu v USA nezohnal. Tento sa da kupit v kazdej lekarni.

    Robilo sa s nim celkom v pohode. (na kolene)
    Ty pouzivas konzumny lieh? Ten keby som mal, tak by som sa mi dobre lestilo. :smt030
    Pocul som, ze stary majstri polituru aj pili. Neviem co je na tom pravdy, ale stalo sa mi, ze ked som bol na semester vo Warsave, nahodne som navstivil jednu restauratorsku dielnu s nabytkom, kde prave politurovali.
    Ked som im povedal, ze viem tiez politurovat, chceli mi naliat polituru na uvitanie. Ledva som z toho vykluckoval. Doteraz neviem ci to bol zart, alebo nejka tradicia. Ale ani by som sa tym Poliakom necudoval keby ju pili, tiez pouzivali konzumny lieh, ktory bolo dostat kupit na Stadione – velkom bazare od Ukrajincov.

  • duchamp

    Member
    6. októbra 2006 at 8:29

    Tedy nejsem chemik jako Jupiter, ale myslím si, že mezi tebou momentálně používaným alkoholem a klasickým lihem (tedy etyhyl či etylalkoholem) je určitý rozdíl.
    Na obrázku je zobrazen isopropylalkohol, respektive isopropanol podle nového názvosloví, který se vyjma uvedeného ošetřování drobných ran užívá v restaurátorské praxi spíše pro chemické čištění bílých usní a pergamenu (společně s vodou).
    Snad to někdo fundovanější vysvětlí lépe. Jinak s pojmem Vzduchol jsem se v ČR doposud nesetkal… Mimochodem – polituru bych taky určitě nechlastal. :occasion5: :puke:

  • tyllo

    Member
    6. októbra 2006 at 15:01

    pocul som o tom aj ja ze politur aj pozivali!! xixi pocul som to od svojho otca!! bol stolarsky majster. udajne aj glej pripravovali doma .dokonca udajne niektre dielne teda vetsie si palili aj leh!! takze je to mozne ak selak nie je toxicky nemalo by sa nic stat!! ale rozhodne by som to neskusal!! TYLLO

  • jupiter

    Member
    7. októbra 2006 at 7:45

    Uff, ste mi dali trocha zabrat ;)

    Kedze o selakovej politure a celkovo technike jej nanasania som mal dost chabe nformacie, musel som sa to doucit a som rad, lebo to vyzera

    na celkom milu, ale velmi pracnu, casovo a fyzicky narocnu techniku.

    Klobuk dole pred Vami, “polituristami”

    Takze na objasnenie:

    Denaturovany lieh vseobecne musi splnat iste poziadavky, a tie su:
    obj. % etanolu a obsah denaturacnych cinidiel.

    Denaturovany lieh ma velmi siroke uplatnenie, a aj preto sa na jeho vyrobu a konkretne denaturaciu pouzivaju rozne pridavne latky (podla toho, naco je urceny).
    Konktretne lieh vseobecne denaturovany, ktory sa zvykne najcastejsie predavat vo Farby-lakoch sa denaturuje metyletylketonom, metylizobutylketonom a denatonium-benzoatom.

    Podla vyhlasky by sa mal na pripravu lakov a farbiv pouzivat lieh denaturovany benzinom lekarskym.

    No a este o tych percentach. Minimalne objemove percento etanolu

    (etylalkoholu) by v nom malo byt 92 obj. %.

    Tzn. ze teoreticky maximalne 8% su pridavne latky. Takze z litra je 8 ml ostatnych chemikalii. No ja by som to nepil ani po ziadnom nariedeni a so selakom uz duplovane.

    Denaturovany lieh bezvody ma az 96 obj. %
    Maly tip: Ak si chcete lieh trosku zakoncentrovat, nasypte do neho trocha bezvodeho uhlicitanu draselneho alebo sodneho. Ten pohlti vodu a usadi sa na dne. Potom uz len staci opatrne zliat “denaturak” do inej flase a je to.

    Spominany konzumny lieh je vyrabany odlisnou technologiou zo obilneho zakvasu a vyrobcovia garantuju 80 obj. %.

    Isopropylalkohol, izopropanol alebo podla najnovsieho nazvoslovie podla IUPAC-u prop-2-ol je vulgarne povedane pekne svinstvo, ci uz kvoli vplyvu na zivotne prostredie, ale hlavne kvoli ucinkom na cloveka. Je zhruba 2x toxickejsi ako etanol.
    Dosahuje sa cistota 87,4 % (azeotrop s vodou), ale specialnymi technikami az 100%. (100% s istymi obmedzeniami) :)

    Dolezita tu nie je ani tak jeho koncentracia (%), ale rozpustnost. Teda ako “dobre” sa v nom rozpustaju latky (konkretne selak). Neviem presne zlozenie selaku, kedze je to zivica, ale je mozne, ze sa v nom rozpusta lepsie ako v etanole. No na druhej strane by som nechcel mat nabytok natrety tymto “svinstvom”. Aj ked doba jeho rozkladu (odburania) je 33,5 dna. No stopove latky v dreve stale ostavuju a postupne sa uvolnuju do ovzdusia (zial prave u vas doma) :(

    Ten Vzduchol je sranda, lebo by to mal byt klasicky denaturovany lieh ako ho pozname. V cechach ho predavaju tiez a cital som o tom jednu diskusiu, ze je to taka medzera v zakone, kedze sa nepredava pod klasickym nazvom etanol, ze sa nan nevztahuje ohlasovacia dan z liehu.

    No ktovie ako to naozaj je…

  • tyllo

    Member
    7. októbra 2006 at 8:06

    Jupiter dakujem za objasnenie problematyky! myslim ze si do toho vniesol trocha svetla!! ale zo skusenosti viem ze rozne druhy selakov maju aj roznu dobu rozpustania! teda zalezi aj na zlozeny toho ktoreho selaku!! su v tom ozaj velke rozdiely!! aj desiatky dni!! myslim ze s tym uhlicitanom by to mohlo fungovat!! rozhodne to stoji za pokus!! este k tej rozpustnosti!! pocul som ze je mozne urychlitproces rozpustania selaku zahrievanim! ale ze takto ziskana substancia straca na kvalite a vysledky nanasania nie su take kvalitne!! myslim tym neschopnost takto upravenej a nanesenej polituri udrzat hlboky lesk! vela zdaru :TYLLO

  • jupiter

    Member
    7. októbra 2006 at 8:38

    Ano, je pravda ze zahrievanim sa selak ale aj az na par detailov vsetky latky rozpustaju lepsie. Lenze ako si uz pisal, takto rozpusteny selak straca na kvalite (udrzanie hlbokeho lesku). Je to pravdepodobne tym. ze etanol. 2-propanol, a v podstate vsetky organicke rozpustadla maju vysoku prchavost a teplom sa lepsie vyparuju, teda lajcky povedane stracaju percenta. :angel12: Takze selak bude rozpusteny rychlejsie, ale nie dokonalejsie, lebo po ochladeni na izbovu teplotu zacne naspat tuhnut (hustnut). Znova plati, ze pomalsie je kvalitnejsie. Aby to rozpustalo dokonale, muselo by to byt uzavrete, s miesanim a tak sa to ohrievalo.. vtedy by sa to mohlo byt lepsie… ale v domacich podmienkach asi tazsie realizovatelne..
    S tym uhlicitanom to vyskusaj a daj vediet, sam som zvedavy, ako to ovplyvni kvalitu politury.

  • tyllo

    Member
    7. októbra 2006 at 16:14

    tiez som zvedavy” tomu ver. tento problem tu totiz pretrvava.vies poradit kde zohnat ten uhlicitan? TYLLO

  • jupiter

    Member
    7. októbra 2006 at 16:27

    No my to mame v labaku na kila :) Ale da sa objednat z katalogu chemikalii… Napr. fy Merck, Lachema Brno,… teraz som nasiel firmu AFT Bratislava,…. skus si to vygooglit.. No mozno to budu mat aj vo farby lakoch… neviem… podmienka je abu bol bezvody. V podstate hydrogenuhlicitan sodny NaHCO3 je soda bikarbona.. ale ta obsahuje vodu (chemicky viazanu). Mozno pomoze, ak ju skusis v nejakom hrnci ja neviem nejake mnozstvo dostatocne dlho (30-50 min.) zahrievat nad plamenom v kuchyni, obcas premiesat a potom este horucu rychlo nasypat do nejakej prachovnice alebo sklenej flase a nechat vychladnut. Proste ona je velmi hydroskopicka a nabera vzdusnu vlhkost.. No a otvorit len pred pouzitim, rychlo nasypat do liehu a je to…

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť