aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Divín, renesančný kaštieľ

Tagged: 

 • antik

  Member
  19. marca 2012 at 15:10

  Krátky dokument venovaný kaštieľu

  http://www.youtube.com/watch?v=awh1GsQ7YJk

  /// admin: Usmernenie k vkladaniu videa: http://www.obnova.sk/diskusia/video-na-obnovask

 • jozo

  Member
  19. marca 2012 at 18:50

  Juj, keby to vyšlo tak, ako to pán Kocúr na záver povedal. Jeden Vígľaš stačí na celý život …Toto by bola iná dimenzia “priestoru”. Držím všetky palce i zvyšné oné … prsty.

 • harp

  Member
  20. marca 2012 at 14:05

  Podla mojich informacii su v ramci obnovy tohoto kastiela taktiez vyrazne pochybenia. 

  Realizuje firma: http://www.eurobuilding.sk/

 • rudom

  Member
  20. marca 2012 at 19:56

  Drzim palce. Bol som tam uz dva krat a stale ma tato pevnost, dedina uchvacuju. 

  Dufam, ze sa potesim ked obec opat navstivim po rekonstrukcii.

 • jozo

  Member
  20. marca 2012 at 21:19

  Dobre vidím na ich stránke “bohatú” pamiatkársku minulosť …?  :-)

 • porsena

  Member
  20. marca 2012 at 23:02

  Nuž niet sa čo diviť, veď sme v Divíne, vyzerá to zjavne na ďalšiu surovinu.

 • palo

  Member
  21. marca 2012 at 0:14

  obnova “meštiackeho” domu v Trnave vyzerá na sterilizáciu… Čo na to hovoríš, Porsena?

 • porsena

  Member
  23. marca 2012 at 22:19

  Tu to nedopadlo až tak celkom zle, ale len kôli tomu, že tam chodil pamiatkár ako na klavír. Je tamm neskorogotický trámový strop a nádherné odtlačky šalungu gotickej klenby v pivnici, ale ako vravím, len vďaka neustálemu dozoru.

 • porsena

  Member
  19. júna 2014 at 10:05

  Len pre poriadok odkaz na nieč, čo malo patriť sem:

  http://www.obnova.sk/diskusia/hrad-divin?page=1

 • porsena

  Member
  19. júna 2014 at 10:20

  Inak, po lepšej prehliadke fotiek (ob)noveného kaštieľa som si všimol, že na obrázku 3 je na bašte dole to okno, kde bola tá vytrhnutá mreža. Však čo už, aj tak bola stará! (Len škoda, že som si ju nevzal, nejako som naivne veril, že ju tam možno osadia :P). Hmmmm, celkovo si myslím, že táto (ob)nova veľmi pekne ilustruje charakter kvality v prístupe k pamiatkam. Nuž, zatiaľ nemám pocit, že by sa niečo za posledných 50 rokov zmenilo…

 • palo

  Member
  12. mája 2015 at 22:24

  DIVÍN: Rekonštrukcia kaštieľa sa pre technické problémy predĺži

   

  29. júl 2013

   

  Na otvorenie opraveného renesančného kaštieľa v Divíne v okrese Lučenec si budú musieť občania a návštevníci tejto obce ešte niekoľko mesiacov počkať. Rekonštrukcia mala byť podľa projektu podporeného z eurofondov dokončená po dvoch rokoch realizácie v auguste (2013 – pozn. red. Obnova.sk). Ako pre agentúru SITA uviedol divínsky starosta Ján Koza, dôvodom predĺženia rekonštrukcie sú pôvodne neočakávané technické problémy, najmä nutnosť odvodnenia suterénov a stabilizovanie celej stavby. „Na riadiacom orgáne pre Regionálny operačný program – ministerstve pôdohospodárstva prebieha už od novembra zmenové konanie. Máme podanú žiadosť o predĺženie lehoty dokončenia projektu do konca tohto roka i o vecné zmeny. Keďže zatiaľ nevieme výsledok, napísal som doplnenie žiadosti o predĺženie lehoty do februára 2015, teda o 18 mesiacov, čo je podľa zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku maximálny možný limit na predĺženie,“ uviedol starosta.

   

  Dodávateľom rekonštrukcie kaštieľa v Divíne je firma Euro-building. Oprávnené výdavky na projekt sú vyše 2,474 milióna eur, z čoho 95 percent obec ako vlastník kaštieľa získala z eurofondov. Celkové výdavky na projekt majú byť takmer 2,481 milióna eur. Obnovený kaštieľ chce obec využívať na kultúrno-spoločenské projekty a poznávací cestovný ruch. Nádvorie by malo slúžiť na malé kultúrne podujatia, v interiéri má byť múzeum, priestory na tvorivé dielne pre umelcov a výstavy ich diel či na školenia.

   

  Kaštieľ v Divíne postavili v rokoch 1670 až 1671. Jeho prvým majiteľom bol zemepán Imrich III. Balassa, ktorý predtým obýval divínsky hrad. Od roku 1686 až do konca II. svetovej vojny vlastnil divínsky kaštieľ rod Zichyovcov. Posledného z nich, Štefana VI. Zichyho v roku 1945 aj s rodinou na základe Benešových dekrétov vyhostili do Maďarska a kaštieľ zhabal štát. Do roku 1952 bol sídlom Lesnej správy a bydliskom jej zamestnancov, v 50. rokoch pripadol divínskemu jednotnému roľníckemu družstvu. To využívalo dvor kaštieľa ako skladisko umelých hnojív a iného materiálu, obytné priestory zmenilo na liaheň a chov kurčiat a obilné sklady. Kaštieľ chátral aj potom, ako ho družstvo prestalo využívať. V roku 1970 na tejto národnej kultúrnej pamiatke opravili strechy. Projekty generálnej rekonštrukcie, pripravené najprv v roku 1969 pre múzejné využitie kaštieľa a potom v roku 1989 pre využitie na rekreáciu a ubytovanie, sa nerealizovali.

   

  Zdroj: SITA

 • palo

  Member
  12. mája 2015 at 22:29

  [quote]V hlavnej budove bude inštalovaná stála expozícia “Z histórie hradu a obce Divín“.
  – na prízemí budovy kaštieľa budú dve hlavné miestnosti venované stálej expozícii z histórii hradu,
  – na prvom poschodí budú dve hlavné miestnosti venované stálej expozícii venovanej história kaštieľa,
  – na druhom poschodí bude stála expozícia prezentujúca Pamiatkový a archeologický výskum. Súčasťou tejto časti bude aj dokumentácia z archeologického výskumu, pamiatkového výskumu a samotnej obnovy kaštieľa.
  – na treťom poschodí JV bašty bude stála expozícia – Príroda Divína a okolia.

  V severozápadnej bašte budú umiestnené expozície Poľovnícke trofeje a Fotografie významných rodákov. V severovýchodnej bašte budú výstavy regionálnych umelcov a miestnosti obecného úradu. Juhovýchodná bašta zastreší expozíciu Príroda Divína a okolia. Tvorivé dielne nájdeme v juhozápadnej bašte.[/quote]

  Zdroj: Rekonštrukcia kaštieľa v Divíne, http://www.architrend.sk

 • palo

  Member
  12. mája 2015 at 22:33

  [quote]Stavebné a rekonštrukčné práce na kaštieli už boli ukončené a v obci sa teraz chcú sústrediť na jeho zariadenie. “Zatiaľ je to totiž len prázdny objekt a musíme ho zaplniť exponátmi,” vysvetlil starosta. Ak všetko pôjde podľa plánov, múzeum by radi otvorili v júli. “Ešte však neviem s istotou povedať, či sa nám to v tomto termíne naozaj podarí,” uzavrel starosta.[/quote]

  Zdroj: V zrekonštruovanom kaštieli chcú zriadiť múzeum, správa TASR z 23. 2. 2015, zverejnená na novohrad.sme.sk.

 • palo

  Member
  12. mája 2015 at 22:43

  [quote]…skupina firiem okolo Euro-Buildingu podnikateľa Miloša Stopku ďalej prosperuje na eurofondových zákazkách a tvrdí, že svojim subdodávateľom platí, ako má.

  (Stavebná podnikateľka) Nachtmannová a jej generálny manažér Peter Bizoň hovoria, že za posledné dva roky osobne spoznali desiatky firiem a živnostníkov, ktorí sa po dodávkach pre Euro-Building dostali do veľkých alebo až existenčných problémov.

  Keďže skupina Euro-Building v posledných rokoch získala len z eurofondov zákazky za minimálne 150 miliónov eur, množstvo poškodených odhaduje Nachtmannová až na stovky.

  Euro-Building nároky týchto firiem popiera. Tvrdí napríklad, že ak by ich nároky boli opodstatnené, vymáhali by si ich cez súd.

  … vedeli v roku 2010 o Euro-Buildingu len to, že napriek veľkým zákazkám táto stavebná firma nemá vlastných robotníkov, len vyhráva tendre a potom si najíma subdodávateľov. „Neprišlo nám to divné. My sme tiež len manažérsky zastrešovali stavby, tiež sme nemali ľudí, ale sme si ich najímali.“[/quote]

  Zdroj: Váhostav prebudil poškodených aj pri Euro-Buildingu, ide o stovky eurofondových zákaziek, 11. 5. 2015, dennikn.sk.

 • palo

  Member
  12. mája 2015 at 22:49

  [quote]V článku zo dňa 04.04.2013 s názvom „Po známej stavebnej firme ostáva spúšť“ a v článku zo dňa 10.04.2013 s názvom „Euro-Building ohrozuje eurofondy“ sú uvedené nepravdy a zavádzajúce informácie. Konštatovanie, že po našej spoločnosti ostáva spúšť je nielenže nepravdivé, ale aj vo vážnej miere zasahujúce do dobrej povesti našej spoločnosti, ktorá je v stavebnom priemysle uznávaným subjektom s kvalitne zrealizovanými projektmi. Rovnako tvrdenie autora článku, že spoločnosť EURO-BUILDING, a.s. „podlieza cenu“ v súťaži je úplne nepravdivé a takáto formulácia je založená na právnom analfabetizme, keďže podliezať cenu nie je reálne možné v procese verejného obstarávania. Verejné súťaže, v ktorých bolo jediným kritériom cena, a v ktorých spoločnosť EURO-BUILDING, a.s. uspela, tak z dôvodu, že bola ponúknutá najnižšia cena, čo nie je žiadne podliezanie ceny, ale regulárny spôsob verejnej súťaže v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Subdodávateľov, ako aj dodávky materiálu zabezpečuje naša spoločnosť štandardným spôsobom v intenciách Obchodného zákonníka, pričom naša spoločnosť si riadne a včas plní svoje záväzky voči subdodávateľom – čo potvrdzuje aj správa audítora.

   

  Žiadne problémy s otáznou kvalitou spoločnosť EURO-BUILDING, a.s. nemá. V preberacích protokoloch je uvedená spokojnosť s realizovanými zákazkami našou spoločnosťou. Rovnako je potrebné upriamiť pozornosť na referencie o zrealizovaných zákazkách, ktoré sú vysoko pozitívne. Počas existencie spoločnosti EURO-BUILDING, a.s. bolo vydaných stovky kladných referencií o zrealizovaných zákazkách.[/quote]

  Zdroj: Stanoviská k publikovaným článkom a v nich uvedených nepravdivých informáciách, 23.10.2013, http://www.eurobuilding.sk.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť