aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Čachtický hrad

Tagged: 

 • freya

  Member
  1. augusta 2006 at 21:39

  Podivny kruh na stene veze kde bola kaplnka…

  Aky ucel mal tento kruh podla vas??? pripadne z ktoreho obdobia sa vam pozdava byt?

  Stav 29.jul.2006

 • freya

  Member
  1. augusta 2006 at 21:43

  stav z aprila 2006

 • chobot

  Member
  1. augusta 2006 at 23:19

  Dlho tato zaujímavosť asi neprežije, ked si porovnáme
  fotky z aprila a jula 2006

  Mohli by to byť slnečné hodiny ???
  Freska na omietke ???

  neviem…

 • vera

  Member
  1. augusta 2006 at 23:32

  slnecne hodiny by to byt nemali,je to umiestnene totiz na severnej strane.
  Kalendar uz padol …
  SU podla vas tie svetlejsie bocne kamenne steny povodne,alebo novodobe restaurovanie 20.stor.?

 • harp

  Member
  2. augusta 2006 at 9:18

  Podla mojho nazoru to bude dekoracia. Aj ked ma trochu metie pravidelne usporiadanie a diera v strede. Ked bude viac casu pozrem sa na to blizsie.

  Celkom ma to zaujalo.

 • freya

  Member
  3. augusta 2006 at 14:02

  http://www.feudum.cz/view.php?cisloclanku=2006032901

  mne sa zacina zdat,ze sa v tom niekto rypal. Ale mozem sa mylit..

 • bibrax

  Member
  12. augusta 2006 at 15:03

  Ten kruh bol viditelny aspon z malej casti uz zaciatkom 90.rokov. Az niekedy po auguste 2005 sa odlupila vacsia cast skal a odkrylo sa viac ako polovica kruhu.

  par riadkov zo stranky castrum.sk

  2006-01-26
  -na stránke feudum.cz v článku “Destrukce zdiva na Čachticích” boli dňa 1.decembra 2005 uverejnené zábery na odkrytú pravú polovicu fragmentu kruhu, červenej farby, v mieste deštrukcii oporného pilieru na “kaplnke” Čachtického hradu).

  -v júni 2005 ešte zmieňovaný fragment nebol odkrytý. Na stránke http://www.feudum.cz sa neuvádza, presný dátum zhotovenia záberu. Ale možno predpokladať, že k odkrytiu došlo niekedy v druhej polovici r. 2005 (v decembri a v novembri už bol fragment kruhu pravdepodobne odkrytý), cit.:”Zde si zub času naposledy zahlodal na podzim.”. V auguste 2005 bolo už vidieť malú časť kruhového terču.

  -ako možno interpretovať spomínaný kruh? Ide o slnečné hodiny? Skôr nie. Stena je východná (resp. severovýchodná). Veľmi by sa z času, ktorý by ukazovali, na hrade netešili. Vec bude niekde inde. Neskôr sa k tejto téme ešte vyjadrím, nakoľko si to zaslúži detailnejší prieskum. Dohadov a tipovania môže byť veľa (možno na tom mieste boli mechanické hodiny, ale skôr nie). Zatiaľ aspoň toľko, že kruh je rozdelený do dvanástich poli.

  14.decembra 2005 ako sa objavili fotky na feudum.cz som dal maly prispevok na net
  http://www.geocities.com/hrady_sk/cachtice.htm

  -tomu kruhu som sa venoval posledne obdobie, ale tiez jednoznacnu odpoved nepoznam. Urcite nejde o slnecne hodiny. Pravdu povediac nejde len o zlu svetovu stranu na krtorej by neboli vobec pouzitelne, ale kruhove slnecne hodiny na stene som este nevidel. Takmer bez vinimky ide o tertinu kruhu. Takze slnecne hodiny to nie su na 100 percent. Otazka je ci tam neboli situovane mechanicke hodiny. Kruh rozdeleny na 12 dielov bez inej ako len dekoracnej funkcie mi pride nepravdepodobny. Okrem toho kruh bol zdobeny minimalne cervenou malbou v podobe rastlinnych motivov (akanty a podobne).

  BibraX von castrum.sk

 • freya

  Member
  18. septembra 2006 at 13:37

  ako si sa dopracoval k tomuto tvrdeniu o rastlinnych motivoch? iba tvoj osobny tip?

 • bibrax

  Member
  18. septembra 2006 at 16:12

  Tym kruhom sa zaoberam vyse roka. Teda o nom viem. Mam niekolko fotografii za poslednych desat – dvadsat rokov. S tymi akantami ci rastlinnymi motivmi som to trosku prehnal ale to ze tam bola cervena malba za tym si stojim a rovnako tak ze niektore prvky maju dost blizko prave k rastlinnym motivom – akant je asi najblizsie.
  Ale mozem sa mylit kedze farba je dost poskodena (zidena). Takze odpoved na tvoju otazku je, ze asi ide hlavne o moj osobny tip ku ktoremu som dospel po prezreti niekolkych desiatok fotografii. Zial moj predpoklad sa naplna, ze po odkryti sa kruh velmi rychlo znici. Necakal som az taku rychlost (chcel som aby to bolo co najpomalsie – prilisny optimizmus). Smola. Asi taka ista ako malby, ktore udajne este v minulom storoci boli badatelne v kaplnke.

  Napis svoj nazor. Ja zatial naozaj netusim co presne to je, aj ked par tipov mam.

  ako si sa dopracoval k tomuto tvrdeniu o rastlinnych motivoch? iba tvoj osobny tip?

 • freya

  Member
  19. septembra 2006 at 8:55

  Ja sa neodvazim si este nieco mysliet… este mam malo informacii. Po hlave mi behaju skor otazky ako teorie.

  Na tychto dvoch obrazkoch co s Verou mame som si vsimla 3 miesta, ktore by mohli viac napovedat o tvare “motivu”. zvyraznila som ich cervenym kruhom… Malba je poskodena, takze z 2 fotografii sa tazko nieco hovori. Urcite by pomohlo si to pozriet zblizka.
  (Veri..uz vies komu vylezieme na chrbat?. :smt042 )

  Spominal si ze mas fotografie z poslednych 10 rokov.. WAW! Nechces sa s nami o ne podelit tu na obnove? pripadne poslat na mail?

 • chobot

  Member
  16. októbra 2006 at 22:21

  Zajtra – t.j.utorok – odchádzam na hrad Čachtice, neviem či viete ale pracuje tam na hrade firma MGM Žilina a pol som pozvaný do kolektívu pracovníkov za účelom pomoci a zarobenia si chechtáčikov. Prídem – štvrtok – a podelím sa s Vami o zaujímavé fotky. S pozdravom chobi

 • chobot

  Member
  20. októbra 2006 at 21:16

  Po namáhavom pracovnom nasadení na hrade Čachtice som opäť doma do nedele. Na hrade som zanechal pracovníkov firmy MGM,ktorým teda uprimne nezávidím to pracovné tempo, ktoré musia dodržiavať, aby stihli dokončiť plánované statické zásahy. Ja osobne som pracoval na konzervácií nárožia zbytku múru od päty až po korunku a pred odchodom sme začali obnovovať záklenok a líc múru pri hlavnej veži. Práce je tam neúrekom a sám si svoj rozrobený part idem dokončiť od pondelka do stredy budúci týždeň. Rána sú už veľmi chladné a vietor tam fučí ako ďas – skoro ma zfúklo z lešenia a to mám drobných 92 kg. Fotky z tejto akcie časom uverejním na Obnova.sk, Castrum.sk a samozrejme aj na našej stránke. Chce to len čas…

 • chobot

  Member
  22. októbra 2006 at 0:12

  Fotky zo záchranných prác na hrade Čachtice I. diel

  Práce vykonáva firma MGM Žilina oslovená Čachtickým mestským úradom, ktorý získali finnančnú podporu od MK SR v grantovom programe ” Obnovme si svoj dom” . Práce ktoré sa nestihnú tento kalendárny rok budú dokončené začiatkom budúceho roka 2007.

  Katastrofálny stav múrov na hrade

  Konzervovanie a stabilizácia torzálnych zvyškov paláca

  Murovanie nárožia zvyšku múru paláca

  Murovanie takzvanou horúcou maltou
  ( čistá bez cementu, len vápno, piesok hasený spolu )

  Kameň zvážaný za pomoci techniky značky Avant

  Obnova klenby a líca hradného múru

 • chobot

  Member
  25. októbra 2006 at 20:48

  Zrovna pred hodinou som sa vrátil z Čachtického hradu, kde sme murovali kaverny, obnovovali klenby, líce murív a za tých šesť pracovných dní ktoré som tam strávil na lešení Vám môžem povedať že záchranné práce tam prichádzajú v poslednej chvíli. Keby som mal porovnávať Lietavu a Čachtice zo statického hľadiska tak Lietava je podľa mňa v lepšom stave. Na Čachticiach je neuveriteľné, ale 70% muriva už prešlo akousi kvázi konzerváciou, ktorá však podľa mňa nieje moc šťastne riešená ( cementové malty, nevhodné kamene atd. )Čachtice by si zaslúžili čo najviac poctivej konzervácie v čo najkratšom čase. Bohužiaľ pamiatky trpia pri nedostatku peňazí a kvalitne odvedenej práce.

 • chobot

  Member
  12. decembra 2006 at 17:54

  Sedíme na poklade

  Hrôzostrašné legendy sa dajú speňažiť. Rumuni svoj potenciál využívajú. Draculu predávajú do sveta všetkými možnými spôsobmi a lákajú k sebe ľudí, aby u nich míňali peniaze. Žiaľ, naše ČACHTICE zaspali dobu. Krvavá grófka zostáva ich spiacim pokladom.

  Nedeľné popoludnie na začiatku jesene. K hradu nad Čachticami kráčajú desiatky ľudí. Rodinné výlety, zamilované páry, skupinka cudzincov sprevádzaná šarmantnou hosteskou… Celá táto spoločnosť ide k ošarpanej rozpadávajúcej sa ruine, ktorú na niektorých miestach podopiera zopár starých drevených trámov. Zvetrávajúce zvyšky hradu trčia z vysokej buriny. Na pohľad hrôza a možno strašná pomsta niekdajšej krvavej panej, postrachu panien zo širokého okolia.

  Viac sa dozviete na stránke zdroja :

  http://lesk.zoznam.sk/cl/11125/130024/Sedime-na-poklade

Page 1 of 10

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť