aktivita diskusia Archeológia Archeologicke naleziska zasypat vs. prezentovat…

  • Archeologicke naleziska zasypat vs. prezentovat…

    Posted by admin_obnova on 3. marca 2005 at 16:35

    Zaujimal by ma nazor odbornikov aj verejnosti, co s archeologickymi pamiatkami:

    – zasypat a nechat dalsim generaciam riesit problem konzervacie a prezentacie, ked uz technologie budu o kus dalej?
    – konzervovat a prezentovat uz dnes? Ako? Co aj funguje, ze pamiatka nezanika ale pretrvava? aka prezentacia sa vam paci?

    – ako sme na tom na Slovensku? Kde su ake pamiatky a v akom stave?

    – konfrontacia s o zahranicim; kde co a ako prezentuju? Ako je to v porovnatelnych krajinach s podobnymi klimatickymi podmienkami (CZ, HUN, AUT, GER, POL, pobaltske…)?

    harp odpovedal 16 years, 2 months ago 6 Členovia · 48 odpovede/odpovedí
  • 48 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    3. marca 2005 at 17:29

    Na uvod: nabuduce poprosim kratky a vistizny nazov. Musel som ho zmenit.

    btv: urcite nie som v tejto oblasti odbornikom, ale mam nazor, tu je: Ja osobne preferujem dva smery: Ak nemame finacie na prezentaciu, ziskat aspon peniaze na zakladne zabezpecenie a dokumentaciu a lokalitu zakonzervovat zasypanim. Ziadalo by sa vsak zbytky prezentovat na nejakom posteri a na mieste vytvorit stavebnu uzaveru.

    Ak financie su vidim zmysel v prezentacii torzalnej archeologie, pripadne vsak doplnit niektore chybajuce casti. Aby aj lajcke oko videlo co a ako. Nehovorim vsak ze doplnit v povodnom materiali. Kludne vytvorit naznakovu rekonstrukciu. Je pre nas predsa dolezite aby co najsirsie masy vedeli na co sa pozeraju.

  • Anonymous

    Member
    3. marca 2005 at 18:15

    tiez nie som odbornik, ale podla mna je najschodnejsou cestou riesit to tak, ze sa nalez vykope, zdokumentuje, zabezpeci tak aby mala na neho mensi vplyv erozia (izolacia ilom, geotextilie a pod), zasype sa a potom sa nezavisle na povodnej pamiatke nad nou vybuduje naznakova rekonstrukcia podorysu priblizne zodpovedajuca originalu (nestavat naznakovui rekonstrukciu tehlovej stavby z kamena a pod.) aj technologiou. tak zostane originalna pamiatka zachovana pre dalsie generacie a ta sucasna generacia bude vediet co tam stalo. priblizne naznacit napriklad podlahy, prip. funkciu stavby ( do kaplnky osadit na miesto povodneho oltara jednoduchy dreveny kriz a jednoduchu menzu, aj ked to uz je relativne, hodi sa jednoduchy dreveny kriz do povodne barokovej kaplnky? ale mozno prave to bude stavbu trocha konkretizovat a nebudu to len pasy kamena trciace zo zeme. Po archeologickych lokalitach vo svete som moc nepochodil, ale napriklad v Mikulciciach sa mi nepacilo ze podorysy kostolov boli naznacene len po vysku terenu, takze ak bola trocha vyssia trava a clovek stal tri metre od nich, nevidel ich. vytiahnut mury aspon meter od zeme, zaroven sa tym skonkretizuje aj hmota, priestor interieru. samozrejme aj to zalezi od situacie. napriklad zaklady gotickej kaplnky v presbyteriu Katarinky by som riesil len jednym radom kamenov vycnievajucich z podlahy tak 10cm, aby nenarusali priestorovu celistvost sucasneho presbyteria. co sa tyka prezentacie oltara, tam uz akakolvek forma rekonstrukcie nebude jednoduchou ani lacnou zalezitostou. Dalsim zaujimavym projektom bolo, ked sa na devinskom navrsi spravila naznakova rekonstrukcia velkomoravskeho trojapsidoveho kostola a potom po slovensku putovala jeho maketa v mierke 1:1 s vystavou faksimile pisomnych pamiatok. inak neviete niekto co sa s tou maketou stalo? podla mna bola dost podarena.

  • Anonymous

    Member
    10. júna 2005 at 20:51

    Samozrejme ze ani ja nie som odbornicka,ale chcela by som sa pripojit k tejto diskusii.Myslim,ze pamiatky by sa mali zachovat pre dalsiu generaciu a to zasypanim.

  • Anonymous

    Member
    11. júna 2005 at 2:31

    Hmm, bohuzial my tu nie sme odbornici :-), ale vsetci ti velki investori, co stavaju a stavaju, odbornikmi su a oni velmi dobre vedia, ze akekolvek arecheologicke nalezisko znamena niekolko tyzdnove zdrzanie na hodiny vypocitaneho harmonogramu vystavby… Mozme byt radi, ak sa naleziska pod takymito “investicnymi akciami” stihnu aspon zdokumentovat, vacsinou mozeme o nejakej vizualizacii zasypaneho naleziska len snivat… ved kto uz by sa potkynal o nejake kamene uprostred montaznej haly velkej fabriky ci pracovne nejakeho hotela, ze?
    My tu v Banskej Stiavnici mame jeden taky priklad – vykopavky frantiskanskeho klastora pod banickou skolou (za nemeckym kostolom). Vdaka bohu sa zda, ze (ako sa vo vseobecnosti ocakavalo) z pathviezdickoveho superhotela nic nebude a teda sa doklada aj znicenie reliktov klastora, ale aspon sa odkryli pozicie a charaktery akterov, ukazalo sa, ktoremu do-prs-sa-bijcovi skutocne zalezi na kulturnom dedicstve a kto ma len (damy prepacia) plnu hubu reci, ale ked pride akoze investor s prislubom plneho mesca penazi, tak rychlo zabudne, ze sme mesto unesca…
    Jano
    P.S. Mesto UNESCA nie je moj vymysel, je to oficialne oznacenie mesta na dvoch prijazdovych komunikaciach do Banskej Stiavnice…

  • Anonymous

    Member
    11. júna 2005 at 18:49

    Konajte a na slovensku to k tomu speje – NESNAZTE SA ABY BOLO CO ZASYPAVAT!!!
    Kazda aktivita vedie k poskodeniu, devastacii a rozkradnutiu.

  • Anonymous

    Member
    14. júna 2005 at 0:28

    Skusenost na Slovensku je, ze castokrat je vobec zazrak ak sa lokalita po vyskume opat zasype, nieto este aby sa zasypana architektura konzervovala (hoci to je ziaduce – ako Sabatier pisal – ak uz mury, omietky a vrstvy odkryjeme, aspon im pod zemou predlzme zivot – izolujme ich, bars aj ilom geotextiliou ci inym lacnym materialom. To sa bohuzial takmer nikde nedeje.

    A prezentacia by mala byt samozrejmostou. Ak nie v terene, tak aspon posterom, tabouloua a pod. Videli ste aspon to malo co je prezentovasne v Tescu BA na Zlatych Pieskoch? Aspon nieco…

    Boli aj snahy prezentovat na povrchu, co sa objavilo pri vyskume.
    Vsetci si spomenu na bratislavsky hrad resp. vybetonovane muriky na navrsi na mieste povodnej baziliky vedla hradu. Da sa, aj ked je na diskusiu zrozumitelnost laikovi.
    Ine pokusy su na tom horsie, obzvlast ak su mimo mestskej zastavby a chatraju, kedze vlastnik ani stat nemaju sancu (ani chut?) sa o taketo lokality starat. Nestaci vybetonovat mury ci osadit tabulu, skuste sa tam ist pozriet po par rokoch (napr. Kosicky hrad).

  • Anonymous

    Member
    17. júna 2005 at 20:46

    dovolte otazku….je slovensko po financnej stranke na tom az tak dobre aby sme mohli stat ziadat o prispevky na zachovanie archeologickych nalezov?polozte si tuto otazku a najdete na nu aj odpoved….Pre Slovensko je podla mnohych dolezite nie pamatihodnosti,ale rozne ziskove podniky….bolo by sa nad tym pozastavit…

  • Anonymous

    Member
    17. júna 2005 at 20:55

    Prepáčte, Zuzanka, Vy ste za pamätihodnosti, alebo za tie “ziskové podniky” ?! Ak máte rada pamätihodnosti, nie je čo riešiť ! O prioritách rozdeľovania štátneho rozpočtu rozhodujú poslanci NR SR, my môžeme sa modliť za ich väčšiu kultúrnosť….

  • harp

    Member
    20. júna 2005 at 14:34

    prislo eMialom od zuzany: ano,neni vsetko tak ako to vyznie.Ja som to s tym zasypavanim nemyslela zle.Je samozrejme,ze i ja chcem aby sa vsetky pamiatky zachovali a napisala som to tak preto,lebo som si myslela ze by to bolo mozno jedno z lepsich rieseni….Mrzi ma to…Zle som sa vyjadrila..

  • Anonymous

    Member
    30. júna 2005 at 18:10

    Ještě další řešení…nenalézat. Při dnešních informačních možnostech nalézt památku je velmi riskantní – co s ní. Zasypat? Určitě se to prokecne a potom se dá čekat invaze “milovníků” památek. Tedy…pokud se památka jednou nalezne, musí se s ní zákonitě něco udělat. Čekání není na místě. Za několik dní už nebude nad čím přemýšlet.

  • Anonymous

    Member
    30. júna 2005 at 21:12

    Ty vole, tak vidíš jak seš vzdělanej. Jen si nezaměňuj pojmy s dojmy. Tedy…pokud se památka jednou nalezne, musí se s ní ze zákona něco udělat. Alespoň tady na Slovensku. Tedy Ty seš povinnej a stát svým debilním, kolektivním, komisionálním mozkem rozhodne jestli to nechá zdevastovat hned nebo postupně. Kruh se tedy uzavřel. Ať žije památková péče. Památkáři všech zemí polibte mi ….

  • harp

    Member
    30. júna 2005 at 21:20

    Black & White? Pridavam este jednu otazku? V akej oblasti pracujes Colly?

  • Anonymous

    Member
    30. júna 2005 at 21:23

    Colly: Proč líbat, když stačí nakopat….

  • Anonymous

    Member
    30. júna 2005 at 22:05

    Momentálne v ochrane pamiatok, ale nie ako zamestnanec štátu alebo verejnej správy. Celkom sa darí, len keby človek nemusel permanentne bojovať s istou skupinou intelektuálov. Som presvedčený, že keď Ťa prídem navštíviť donesiem aj peknú individuálno-kolektívnu zakázku. Síce nie v Štiavnici ale veď biznis nepozná hraníc.
    Keď náhodou poznáš Templa povedz mu nech vypustí paru lebo ho roztrhne a možno by bola škoda i keď si nemyslím, že by to bolo aj nešťastie.
    p.s. Ináč pekne Ti to píše harpík. Maj sa.

  • Anonymous

    Member
    30. júna 2005 at 22:30

    Colly: neboj, docela se bavím. Ale nemusel bys nakopávat harpa. Měl jsem jednoho kámoše podobného filmové hvězdě (kačer Donald)… Pocházel od Žiliny….Nejsi to náhodou Ty?

Page 1 of 4

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť