aktivita diskusia Všeobecné diskusie Antonín Horák-O slovanoch inak Slovania povodny obyv. Europy

Tagged: 

  • Antonín Horák-O slovanoch inak Slovania povodny obyv. Europy

    Posted by pepe22 on 1. januára 2007 at 22:17

    Cital niekto knihu Antonina Horaka o Slovanoch inak? V knihe je viacero pozoruhodnych faktov, ale i niekolko velmi “nadsadenych” teorii. Kniha je vsak velmi zaujimava. Odborna verejnost ju odmietla ako nevedecku. Podstatna je vsak myslienka, ze Slovania mali jazyk uz pred kristom. Z casu etruskov su o tom i pisomne dokazy z diel etruskov. Slovania boli povodny obyvatelia europy. K podobnym zaverom prisli i Slovinsky historici pisuci o Venetoch. http://www.carantha.net/veneti___first_builders_of_european_community.htm
    V pripaden zaujmu poslem mail na vydavatela knihy z Kanady. Knihu mozu badatelia historici ziskat uz za 15dolarov vratane postovneho, ostatni za 30.
    Slovenski historici Horakovu knihu odmietli ako nevedecku. Na Morave si ju vraj cast historikov Slovanistov vazi. Kniha stoji 82Sk a urcite stoji za precitanie – http://www.martinus.sk.

    pitbul1 odpovedal 14 years, 3 months ago 8 Členovia · 31 odpovede/odpovedí
  • 31 odpovede/odpovedí
  • harp

    Administrator
    2. januára 2007 at 9:29

    Niekedy mam tiez pocit ze nasi vedatori sa prilis zaoberaju tym aby ich vyhlasenia boli “EU friendly”. Na ukor toho potom menia aj fakty, ale neviem ci to mozem posudit – touto tematikou sa nezaoberam a viem z nej len co to okrajovo.

  • pepe22

    Member
    2. januára 2007 at 14:19

    V knihe od Horaka je opis par miest v SR, kde sa nasli praslovanske napisy. Napr. v oblasti Kremnice je vraj runove pismo vytesane v mieste slovanskych obradov.
    http://www.fandom.sk/clanok.php?clanok_id=560
    Tieto mieste neboli podrobene ziadnemu rozsiahlemu archeologickemu vyskumu. Som sokovany z tolkeho nezaujmu o odkrytie vlastnych dejin. Byt archeolog tak mi to neda spavat! Alebo nam skutocne staci informacia, ze Slovania len odniekal prisli? Pritom viac sa zaujimame o egypt ci grecko. Je velmi smutne, ze bezny clovek sa nedostane k ziadnym informaciam o praci archeolologov v SR. V dobe webu a digitalizacie je to zmarena sanca. Myslim, ze by sa dali ziskat i peniaze zo sukromneho sektora. Bez popularizacie zamerov a vlastnej prace vsak nepridu. Vydavat ciernobiele publikacie-rocenky, pripadne 1 kvalitnu publikaciu raz za 4 roky je malo.Pritom student IT by vedel za par korun spravovat web v Joomle za par korun a mohli by do neho prispievat desiatky vedeckych pracovnikov. Pripadne by to mohla byt sanca i tohto webu. Maju vsak skutocne zaujem sa o poznatky podelit?

  • Anonymous

    Guest
    2. januára 2007 at 14:34

    Keby bol etrusky jazyk desifrovany, iste by sme sa o tom dozvedeli viac……………………………………………………………………………………..

  • Anonymous

    Guest
    2. januára 2007 at 14:43

    Pepe22 vy ste taky optimista, co takto sa zamestnat v ustave?Myslim, ze nielen laicka verejnost by sa potesila zvyseniu poctu publikacii..
    A s etruskami je to naozaj problem, lebo o ich vlastnej tvorbe sa nieco vie len vdaka rimskym verziam. Tazko si vediet predstavit, odkial spomenuty pan Horak vzal informacie o slovanoch etruskeho povodu. Asi sa mu to prisnilo…Neprelozil nahodou aj to runove pismo??

  • pepe22

    Member
    2. januára 2007 at 17:43

    Nik zo zapadoeuropskych historikov nepripustil, ze etruske hrobove napisy mozu byt praslovanske. Horak je presvedceny, ze ich pisali zotroceni praslovania. A.H sa venoval studia 20 rokov. V knihe je viac ako stovka konkretnych prikladov. Niektore zarazajuco jasne, citatelne (zvacsa z prava do lava) i dnes! Staci zakladna znalost azbuky. Urcite nie je mojim zamerom knihu verejne obhajovat, nedisponujem takymi znalostami. Ocakavam vsak pre verejnost nejaku zmysluplnu reakciu zo strany SAV. Na webe nenajdete ani hlasku.

  • Anonymous

    Guest
    2. januára 2007 at 18:03

    A co konkretne je v nich praslovanske????A tych zortocenych slovanov zobrali kde? Pri etruskych najazdoch do vychodnej Europy? Asi to nikto nepripusta preto, lebo to velmi dokopy nejde. K tomu treba mat trochu hlbsie znalosti, lebo aj krava moze byt pribuzna s tavou na zaklade podobnosti, ak sa chce…
    Videli ste niekedy kretske linearne pismo typu A??? Boli uz cele konferencie venovane jeho spojitosti s najstarsim slovanskym pismom. Je taky clovek, filolog, Anatoli Kozelsky, ktory akoze vraj rozlustil linearne pismo typu A a dokazal, ze na hlinenych tabulkach so zapismi su stare ruske porekadla. Iny chlapik zase lustil jaskynne malby Franko-Kantabrijskeho regionu a zistil, ze za kazdym zvieratom sa skryva urcita slabika-pravda teraz pracuje na koncepcii, ku ktorej jazykovej skupine tento jazyk patri. Najskor to bude predchodca romanskych jazykov :)))

  • pepe22

    Member
    2. januára 2007 at 19:27

    Udivuje ma tvoja suverennost s akou prirovnavate 20-rocnu pracu autora k tavam a kravam. Citali ste knihu? Hanlive napisy v (pra?)slovanskom jazyku na sochach, vazach haniacich etruskov…vystavene vo svetovych muzeach patriace etruskom. Ano, autorov vyklad je kontroverzny. Skoda, ze autor ponal otazku miesta Slovanov v historii velmi siroko. Niekedy menej je viac.

  • Anonymous

    Guest
    2. januára 2007 at 20:03

    Budete sa divit, ale cital

  • pepe22

    Member
    2. januára 2007 at 22:07

    Skutocne?. Skutocne si podla Vas kniha zasluzi len odstavec, ktory ste napisal? Ani jedna skutocnot v knihe uvedena nestoji za debatu panov v SAV ? Pripadne preskumanie istych lokalit v SR? Uvidme.

  • Anonymous

    Guest
    4. februára 2007 at 23:58

    Som laik, ale problematika runoveho pisma ma zaujima. V jednom musim dat p.Horakovi zapravdu. On nam ponuka preklad pisma, ktore hovori o niecom konkretnom zo zivota. Jeho napisy su az prekvapivo ludske. Naproti tomu, vsetky tie “vedecke” preklady napisov… O com hovoria? Ved je to na smiech. A nehovorim len o napisoch uvedenych v knihe O slovanech uplne jinak. Kazdu chvilu natrafim na daky napis a jeho “vedecky” preklad. Vzdy je to rovnake: Ja XY, syn XYona a sused XYona z XYilonie… a tak podobne. Ake lahke je rozhodnut ze slovo ktoremu nerozumieme je asi meno. Aj keby takych slov malo byt v napise 70-90 percent. Ano, neprehanam. Napriklad runove napisy v germanskych krajinach sa povazuju za rozlustene. Problem je len v tom, ze vecsina slov v napise sa povazuje za mena. Dakedy mam pocit, ze nasi predkovia vytesavali na skaly telefonny zoznam!

  • bibrax

    Member
    5. februára 2007 at 18:14

    Pepe22 tymi runami pri Kremnici tusim myslis tie runy, ktore v 19.storoci
    vytesal miestny nadsenec.

    Co sa tyka etnogenezy Slovanov tak okrem tej Slovinskej teorie odvolavajucej sa na Venetov (pocul som teda aj o Illyrskej teorii juznych Slovanov), pre nase uzemie existuje aj dalsia dobrodruzna teoria o povode Slovanov z Luzickej kultury (bronz) a este dalej z badenskej kult (eneolit). Myslim si, ze velkolepe a unahlene vyhlasenia a tvrdenia, ze Slovania su to a to je velmi smele. isto, informacii (pisomnych) je velmi malo a vo velkej miere sa treba opierat o archeologiu (pisomne pramene nie su velmi jednoznacne). Neviem do akej miery pracoval p. Horak s archeologickymi pramenmi a vysledkami vyskumov, ale skor mi to pride ako keby z pohladu na povrch, hadal co sa ukryva v jadre.

    No a este nieco k teoriam. Neviem kolki z vas su presvedceni o tom, ze tzv. Velkomoravska risa teda jej jadro bolo v oblasti povodia rieky Moravy medzi Slovenskom a Ceskom (ja si myslim, ze to tak bolo). No a niektori z vas isto poculi o teorii isteho pana Imre Boba, ktory sa uzasne cuduje vsetkym archeologom a historikom, ktori odmietaju jeho teoriu Velkomoravskej rise v oblasti rieky Morava, ale v dnesnom Srbsku.
    Takze teorii je kopec, ale tie runy pri Kremnici su vytvor z 19.stor. A mozno, ze nie.

  • Anonymous

    Guest
    5. februára 2007 at 21:39

    K tym runam v Kremnickych vrchoch. Asi nikto uz dnes nezisti ci su povodne, alebo ich vytesal Krizko, ci dakto iny. Pocul som, ze su znami Krizkovi spolupachatelia napisov (daky grafik a kamenar tusim). Pocul som tiez ale, ze Krizko nepopieral ze je tvorcom napisu. Ale ineho! Po objaveni napisov v kremnickych vrchoch a po Krizkovom “vylusteni” textu sa aj on podujal spravit jeden oslavny napis, myslim niekde blizko Kremnice, ci priamo v nej. Samozrejme pouzil runy. Da sa to pochopit, nie? Ja sam som si nieco take skusil (na papier), ale nie preto, ze by som chcel robit daky falzifikat. Jednoducho ma to zaujalo a skusal som si takto pisat rozne texty. Nemohlo sa stat, ze prave kvoli tomuto Krizkovmu pokusu padol tien podozrenia aj na napisy vo vrchoch?

  • Anonymous

    Guest
    5. februára 2007 at 22:15

    …a na Krizkovu obhajobu. Informacie ktore mam hovoria o tom, ze Krizko bol upozorneny na napisy v Kremnickych vrchoch. Cize nie on s nimi prisiel ako objavitel na svet. Upozornili ho na ne kolegovia po tom, co videli jeho zaujem o podobne napisy z Talianska. Ked sa ich Krizko vybral hladat, pytal sa na ne miestnych ludi a ti o nich vedeli a Krizku k napisom navigovali. Ak mam dobre informacie, spolu nasiel Krizko 4 napisy. Dva su vlastne len fragmenty na ulomkoch kamena a su ulozene v depozitari Matice slovenskej. Treti je velmi stary napis na kameni pod Smrcnikom. Uz v Krizkovych casoch bol kamen natolko zvetraly, ze sa dalo pismo len tazko rozlustit. Doklada to aj sadrovy odliatok ktory dal Krizko vyhotovit. Tento napis teda Krizko spravit nemohol. A napis na Velesture, ten je najspornejsi. Kritici tvrdili, ze na tomto type skaly napis nevydrzi ani 200 rokov. Ak ho spravil Krizko, je tam uz 150 rokov a stale dobre citatelny. A ci ho spravil Krizko? Nevieme. O viacerych napisoch sa v suvislosti s Krizkovou kauzou nehovori. Ale v Kremnickych vrchoch su dalsie! O nich Krizko nevedel a preto ich ani nemohol spravit. Napriklad pri zabudnutej studnicke Dievcia skala.

  • Anonymous

    Guest
    5. februára 2007 at 22:26

    Tak sa vykaslime na vsetky vedecke preklady, vsak naco nam su, ze ano. aj egyptska kniha mrtvych je vlastne preklad prameniaci z hroznej nalady zleho vedca…Ono je to vlastne zasifrovany praveky roman o laske medzi dvoma inkognito, a viem co hovorim, cital som ju!!

  • Anonymous

    Guest
    5. februára 2007 at 22:33

    BibraX- jasne, skvela teoria. Da sa dokonca dojst aj do paleolitu, staci trochu zelania.
    A pana Imre Boba pozname, skvely chlap ten clovek, sudit o niekolkostorocnej historii z jedneho toponymu…. Este ze sa ta mala riecka Morava nenachadza v USA, to by mal zase ktosi radost )))

Page 1 of 3

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť