aktivita diskusia Pamiatky Ako obnoviť historickú židovskú vilu?

Tagged: 

  • Ako obnoviť historickú židovskú vilu?

    Posted by simona on 7. marca 2008 at 9:17

    Zdravím,
    v našom meste je jedna stará židovská vila, je dlhšiu dobu opustená a je na predaj. Je na peknom mieste blízko centra, v kontexte mesta má ojedinelý charakter. Máme s priateľom záujem na jej obnove, pretože by sa dala využiť na kultúrne aktivity v našom meste (ktorých je tu minimum), dala by sa využiť ako kultúrne centrum (výstavy, prednášky, premietania, besedy, čitáreň, knižnica) alebo ako komunitné centrum pre znevýhodnené skupiny, napríklad Rómovia sú v meste na veľmi nízkej spoločenskej úrovni a bodlo by pre nich nejaké stredisko výchovy (tanečný či spevácky krúžok, ekologický a pod.).
    Vec sa má tak, že my by sme si na kúpu toho domu vzali hypotéku, keby sme mali istotu, že nám z nejakého fondu zaplatia jeho rekonštrukciu. Neviete poradiť nejaký grantový mechanizmus (keďže ide o budovu historicky aj architektonicky vzácnu), kde netreba veľa spolufinancovať? Pokiaľ viem, nikto nám nedá grant na kúpu nehnuteľnosti, ale aspoň na jej rekonštrukciu … Existujú aj nejaké granty na vytvorenie kultúrnych centier alebo podobných dobrovoľníckych inštitúcií ?

    Ďakujem za odpoveď

    Simona

    eo-ipso odpovedal 16 years, 1 month ago 6 Členovia · 36 odpovede/odpovedí
  • 36 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Member
    7. marca 2008 at 10:50

    mila Simona,
    nakolko ma veeelmi zaujal vas slachetny umysel… hoci neviem poradit ako postupovat pri ziskavani grantov…
    chcem vam poradit v inej veci, ktora verim, ze vam tiez pomoze k dosiahnutiu vasej vizie…

    dnes 7.3. je NOV, prvy den mesacneho cyklu v prirode…
    okrem ineho, je tento den vynikajucim dnom na planovanie novych dolezitych predsavzati…

    ak este vase vizie nemate zapisane… odporucam vam, aby ste tak ucinili dnes… CIEL si spravne zadefinujte, cize zadajte mu hodnotu (financie na kupu i rekonstrukciu, prevadzkovanie – staci vas odhad :) ) a nezabudnite na termin kedy chcete vo vile byvat a prevadzkovat rozne cinnosti… nebojte sa ho zapisat… a popritom si pozapisujte vase predstavy o vyuziti vily… (vlastne tie ste nam uz dnes predstavili :thumbleft: gratulujem :) )
    ked toto zvladnete… rucim vam za to, ze ste uspesne zvladli na 50% dosiahnutie svojho ciela…
    ostatne informacie, financie, moznosti, podpora… sa k vam budu hrnut z roznych stran, aj z takych o akych ste mozno nikdy neuvazovali ani nesnivali… verte viere (obcianske meno uskalienky) a hlavne sami sebe

    aj do buducnosti… den NOVu je idealny na kontemplaciu a analyzu minulosti, utuzovanie starych priatelstiev aa uz hore spominane…

    zo srdca zelam vsetko a vela toho, co k naplneniu vizie potrebujete
    uskalienka

    PS: este by som odporucila nastevu mesta, prip. poslancov tej casti, kde vila stoji a o vasom plane ich informovala, ked aj nie hned, tak v druhej polovici roka urcite… mozno vam nieco schvalia z mestskych financii… ked nie pre rok 2009, mozno neskor…

  • liptay

    Member
    7. marca 2008 at 12:34

    Milá Simona,
    je to len pár dní otvorená výzva cez program v rámci rezortu ŽP, skúste:
    http://www.enviro.gov.sk/servlets/page/868?c_id=5529
    Podmienky sú dosť tvrdé, no možno posledný bod v Priorite 4 by sa hodil ?! Držím pal-čáky ! :wink:

  • Anonymous

    Member
    10. marca 2008 at 22:30

    Milá Simona,
    je to len pár dní otvorená výzva cez program v rámci rezortu ŽP, skúste:

    Podmienky sú dosť tvrdé, no možno posledný bod v Priorite 4 by sa hodil ?! Držím pal-čáky !

    No vidíte, ako je to v háji: rezort kultúry nie je riadiacim ani sprostredkovateľským orgánom ŽIADNEHO operačného programu fondou EÚ v programovacom období 2007 až 2013, takže všetky potenciálne žiadosti sa musia prosiť u iných rezortov, s príslušnými “záujmovými” hrami a “prioritami”… Veď aj preto vláda SR zrušila ministrovi kultúry povinnosť zriadiť osobitné kontrolné nástroje pre riadenie eurofondov. A životné prostredie prispieva teraz na vodohospodársky betón a možno na nejaké vtáky…

    So “židovskou” vilou opatrne, aby sa nezjavil nejaký potenciálny reštituent – oprávená osoba z niektorého obdobia postihov v 20. storočí (hoci SR uznáva nároky len od 25. februára 1948). Alebo – aby sa na ňu neulakomil niektorý “územno-samosprávny” orgán alebo poslanec…

    P.S. Doba Pála Csákyho, ktorý možno mal nejaké ústretové pochopenie v kultúre, hoci samozrejme len pre niektorých, skončila uplynutím III. volebného obdobia.

  • liptay

    Member
    11. marca 2008 at 10:13

    :arrow: ako vidím, “ta(j)nička” mi neodpustí ani jedno slovo (pozri “pal-čáky”). Len sa pýtam, prečo už nie je ministrom (kultúry ?), prípadne vicepremiérom, keď pozná riešenia na všetko… No k tým “operačným programom”: Ak kultúra nemá “svoj” program, to nemusí byť až taký nedostatok (v EÚ ho má iba Portugalsko), podstatné je, aby zmysluplné projekty osožné pre kultúru (aj záchranu kultúrneho dedičstva) bolo možné predkladať v rámci existujúcich programov (ľudské zdroje, životné prostredie, rozvoj regiónov a infraštruktúry, obnova vidieka atď.) Žiaľ, zatiaľ tých projektov akosi niet. Napr. v rámci ŽP (Interreg) boli v r. 2007 predložené iba 3 projekty, čo je mizerne málo :!:

  • Anonymous

    Member
    11. marca 2008 at 11:32

    :arrow: ako vidím, “ta(j)nička” mi neodpustí ani jedno slovo (pozri “pal-čáky”). Len sa pýtam, prečo už nie je ministrom (kultúry ?), prípadne vicepremiérom, keď pozná riešenia na všetko… No k tým “operačným programom”: Ak kultúra nemá “svoj” program, to nemusí byť až taký nedostatok (v EÚ ho má iba Portugalsko), podstatné je, aby zmysluplné projekty osožné pre kultúru (aj záchranu kultúrneho dedičstva) bolo možné predkladať v rámci existujúcich programov (ľudské zdroje, životné prostredie, rozvoj regiónov a infraštruktúry, obnova vidieka atď.) Žiaľ, zatiaľ tých projektov akosi niet. Napr. v rámci ŽP (Interreg) boli v r. 2007 predložené iba 3 projekty, čo je mizerne málo

    Ťažko čakať, že slovenský ľud bude v rámci projektov myslieť práve a akurát na blaho pamiatok oficiálnych či neoficiálnych; ak dôjdu projekty na pamiatky, tak práve na wellnesse, hotely a restauranty***** v drobných kaštieľoch (viď napr. Hronsek či Zolná), s nadstavbami, prístavbami a dostavbami; to isté si premietnite na iné súčasti fondu… :-(
    Treba zásadne zmeniť SYSTÉM (v ideálnom prípade pre rezort kultúry): prostriedky by mali byť alokované na riadiacom orgáne, a ten by mal – najlepšie podľa vlastného komisionálneho uváženia (korupčné, klientelistické, zlodejské a betonársko-záujmové problémy teraz veľkoryso vynechávam) – priamo dotovať(!) tie pamiatky, ktorých stav to objektívne a nevyhnutne vyžaduje; už sa nedá tieto gotiky, renesancie či baroky “len tak” odpísať, “veď ešte stále máme dosť”, ako tomu bolo vždy doteraz v praktickom dôsledku…
    Nevraviac o tom, že je iné vykázovať čerpanie EUR / xy kubíkov betónu, a na drobné, ale nákladné reštaurovanie – ktoré sa nevyhnutne spája s našim “problémom” (v tomto je bruselský systém dokonale príbuzný so slovenským socialistickým)…
    A späť k začiatku, dnes je trendom budovanie stále Základnej infraštruktúry, nie sanácie obecných pamiatok, ktoré ani využiť nevedia – veď vám to povie každý starosta ako potenciálne oprávnená osoba na čerpanie…

  • Anonymous

    Member
    11. marca 2008 at 11:46

    P. S.
    Nie som podpredsedom vlády ani ministrom, ale ako občan Slovenskej republiky a teda akcionár jej orgánov som hlboko nespokojný s doterajším “výkonom” vo vzťahu eurofondy – kultúra – pamiatky, a to kontinuálne od doby počiatočného dohadovania systému a začiatku prijímania.
    Výkon / Iniciatíva “zodpovedných” orgánov a ministrov boli a teda logicky dnes sú absolútne nulové.

  • eo-ipso

    Member
    11. marca 2008 at 20:58

    :arrow: pre: tanica/tanicka/tanička/tánička
    Zájdite do kancelárie ministra kultúry a ponúknite svoju pomoc, lebo si bez Vašej rady nevie rady :wink:
    PS: Ak podľa Vás “slovenský ľud práve a akurát nebude myslieť na blaho pamiatok”, tak potom pre koho ich treba zachraňovať :?:

  • porsena

    Member
    11. marca 2008 at 23:34

    PS: Ak podľa Vás “slovenský ľud práve a akurát nebude myslieť na blaho pamiatok”, tak potom pre koho ich treba zachraňovať :?:
    V svojej najčiernejšej chvíli som sa raz vyjadril, že by sme to všetko mali zbúrať. Veď načo to ochraňovať. Človek musí mať na pmäti, že je to vo verejnom záujme, ale čo keď táto verejnosť o to záujem nemá. Teda aspoň sa tak tvári. Možno by pomohla šoková terapia, keby zrazu vyletelo do vzduchu niekoľko hradov, drevenice by odfičali v dyme, pár desiatok kostolov by náhle upratali buldozéry a niekoľko kaštieľov by v masovej akcii na celom Slovensku začali urýchlene rozoberať naši potmavší spoluobčania, možno potom, možno, by si naša verejnosť uvedomila, že niečo stráca.

    Podľa mňa je stále nedostatok propagácie. Tvárime sa, ako by to bolo postačujúce. 50-ročná tradícia inštitucionalizovanej ochrany pamiatok, v ústave máme zakotvenú povinnosť chrániť kult. dedičstvo, no, pri týchto faktoch je snáď samozrejmé, že väčšina občanov Slovenska má každý de) ruku na srdci s pomyslením na ochranu a zachovanie kultúrnych hodnôt.
    Figu drevenú. Je im to jedno, darmo sa ja, alebo ktokoľvek bude trhať, darmo sa akýkoľvek orgán bude snažiť, keď je to verejnosti jedno.

    Malo by sa naozaj robiť viac pre to, aby ak je niečo vo verejnom záujme, tak nech tá verejnosť o tom aj vie.

  • Anonymous

    Member
    12. marca 2008 at 8:53

    PS: Ak podľa Vás “slovenský ľud práve a akurát nebude myslieť na blaho pamiatok”, tak potom pre koho ich treba zachraňovať :?:
    V svojej najčiernejšej chvíli som sa raz vyjadril, že by sme to všetko mali zbúrať. Veď načo to ochraňovať. Človek musí mať na pmäti, že je to vo verejnom záujme, ale čo keď táto verejnosť o to záujem nemá. Teda aspoň sa tak tvári. Možno by pomohla šoková terapia, keby zrazu vyletelo do vzduchu niekoľko hradov, drevenice by odfičali v dyme, pár desiatok kostolov by náhle upratali buldozéry a niekoľko kaštieľov by v masovej akcii na celom Slovensku začali urýchlene rozoberať naši potmavší spoluobčania, možno potom, možno, by si naša verejnosť uvedomila, že niečo stráca.

    Podľa mňa je stále nedostatok propagácie. Tvárime sa, ako by to bolo postačujúce. 50-ročná tradícia inštitucionalizovanej ochrany pamiatok, v ústave máme zakotvenú povinnosť chrániť kult. dedičstvo, no, pri týchto faktoch je snáď samozrejmé, že väčšina občanov Slovenska má každý de) ruku na srdci s pomyslením na ochranu a zachovanie kultúrnych hodnôt.
    Figu drevenú. Je im to jedno, darmo sa ja, alebo ktokoľvek bude trhať, darmo sa akýkoľvek orgán bude snažiť, keď je to verejnosti jedno.

    Malo by sa naozaj robiť viac pre to, aby ak je niečo vo verejnom záujme, tak nech tá verejnosť o tom aj vie.

    Váženým diskutujúcim:
    1. Orgány nie sú na to, aby sa začali tváriť “nezáujem”, keď sa nezáujem môže zdať všeobecným. Ak obdobné názory píšu zamestnanci orgánov, mali by si zrejme hľadať inú robotu – a neplatí to len na ct. “stavebné úrady”.
    2. Ako logicky vysvetlíte, že síce nezáujem časti verejnosti je pomerne značný (ostatne napr. Hronec), ale popri tom jestvuje rovnako pomerne intenzívny záujem na strane inej časti verejnosti?
    3. Je pravdou, že občianska spoločnosť sa zrodila vlastne len vo väčších mestách, Bratislava je predvojom, ale pozrite tiež Košice, Zvolen, Banská Bystrica (zástupcovia v Ms. zastupiteľstve), Žilina… Musíte prosím vidieť perspektívu a ideálny stav: ideál nemožno zavrhnúť apriori preto, lebo si povieme a skúsenosti “starších” vravia, že sa nedá dosiahnuť – ak sa volí takýto prístup a spôsob, určite sa to nepodarí…

  • Anonymous

    Member
    12. marca 2008 at 9:01

    :arrow: pre: tanica/tanicka/tanička/tánička
    Zájdite do kancelárie ministra kultúry a ponúknite svoju pomoc, lebo si bez Vašej rady nevie rady :wink:
    PS: Ak podľa Vás “slovenský ľud práve a akurát nebude myslieť na blaho pamiatok”, tak potom pre koho ich treba zachraňovať :?:

    Ministra kultúry si platím a zrejme aj vy platíte za to, aby konal vo verejnom záujme na úsekoch, ktoré mu veľkoryso zveruje zákon, alebo aby si ministerstvo zariadil tak, aby sa tieto úlohy plnili; neplatíme a určite ho nechceme platiť za to, že tam prijíma akurát “developerov”

  • Anonymous

    Member
    12. marca 2008 at 10:53

    Nie som sice od fochu ale ako obcan tejto republiky si myslim, ze tanicka ma pravdu. Ipsove riesenia su o tom, ze na ministerstve este nebol alebo na nom sedi. To je ale vedlajsie. Mna skor zaujima vyznam slov ktore sa v tejto diskusii pouzivaju ako napriklad pamiatka alebo kulturne dedicstvo. Viem ze sa na tomto portali uz parkrat bezuspesne zacala debata na tuto temu. Preto si aj stale myslim, ze to je iba klise. Neviem si celkom dobre predstavit ako moze jeden uradnik vediet co je pre mna pamiatkou a co nie. Potom sa necudujme, ze v globale na tie ich pamiatky kasleme a Porsenova sokova terapia by celkovo ostala bez ucinku. Par intelektualov by mozno vyskakovalo ale to je bezne a nikoho to nezaujima. Chyba bude teda asi inde len mam obavu ze je to chyba metasystemu.

  • porsena

    Member
    12. marca 2008 at 11:20

    3. Je pravdou, že občianska spoločnosť sa zrodila vlastne len vo väčších mestách, Bratislava je predvojom, ale pozrite tiež Košice, Zvolen, Banská Bystrica (zástupcovia v Ms. zastupiteľstve), Žilina… Musíte prosím vidieť perspektívu a ideálny stav: ideál nemožno zavrhnúť apriori preto, lebo si povieme a skúsenosti “starších” vravia, že sa nedá dosiahnuť – ak sa volí takýto prístup a spôsob, určite sa to nepodarí…

    Znovu opakujem: treba viac informovať a propagovať.

    Neviem si celkom dobre predstavit ako moze jeden uradnik vediet co je pre mna pamiatkou a co nie. Potom sa necudujme, ze v globale na tie ich pamiatky kasleme a Porsenova sokova terapia by celkovo ostala bez ucinku. Par intelektualov by mozno vyskakovalo ale to je bezne a nikoho to nezaujima. Chyba bude teda asi inde len mam obavu ze je to chyba metasystemu.
    Pre štát, úradníkov, úrady, verejnosť a spoločnosť je zo zákona pamiatkou to čo je zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky. Ak o tom verejnosť nevie, že je to tak, znova (a znova, a znova, a znova …..) opakujem:treba viac informovať a propagovať.

  • Anonymous

    Member
    12. marca 2008 at 11:20

    Ta ja by nic, no ak už mam nick, tak pisem vsetko, aj ked nemam nic! sic :!:

  • Anonymous

    Member
    12. marca 2008 at 11:48

    Ta ja by nic, no ak už mam nick, tak pisem vsetko, aj ked nemam nic! sic :!:

    Dôrazne žiadam nepraktizovať tu komunisticko-ŠtBácke metódy.

  • Anonymous

    Member
    12. marca 2008 at 11:54

    Neviem si celkom dobre predstavit ako moze jeden uradnik vediet co je pre mna pamiatkou a co nie. Potom sa necudujme, ze v globale na tie ich pamiatky kasleme a Porsenova sokova terapia by celkovo ostala bez ucinku. Par intelektualov by mozno vyskakovalo ale to je bezne a nikoho to nezaujima. Chyba bude teda asi inde len mam obavu ze je to chyba metasystemu.
    Pre štát, úradníkov, úrady, verejnosť a spoločnosť je zo zákona pamiatkou to čo je zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky. Ak o tom verejnosť nevie, že je to tak, znova (a znova, a znova, a znova …..) opakujem:treba viac informovať a propagovať.

    Odporúčam prejsť k vecnej problematike a konečne osvetliť
    a) ako “vzniká” pamiatka,
    b) kto, ako, na základe akých kritérií a ako odborne rozhoduje o tom, či niečo pamiatkou bude alebo nebude; keďže oní ľudia tak konajú – ako píšete – pre “štát, (iných) úradníkov, úrady, verejnosť a spoločnosť”, bolo by dobré to aj týmto vysvetliť.

Page 1 of 3

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť