• palo

  člen
  2. apríla 2011 o 12:52

  [quote=vrsan]Moze niekto porovnat omietky z klasickej vapennej malty s omietkami z horucej malty?[/quote]

  Viem, že sa tým zaoberajú v Restaurierwerkstätten Baudenkmalpflege rakúskeho Spolkového pamiatkového úradu – Bundesdenkmalamt v Mauerbachu pri Viedni. Niečo z toho prezentovali na seminári Vápno a vápenné technológie pri obnove pamiatok v Banskej Štiavnici v roku 2005.

 • tatar

  člen
  30. marca 2011 o 23:10

  [quote=slade]

  Ze nejde o kusove vapno. Ide mi o skusenosti s pouzitim horucej malty ako omietky

  [/quote]

  Myslím, že dnes už môžem s kľudným svedomím konštatovať, že použitie horúcej malty ako omietky na hradoch, (netvrdím, že všetky) je neodškriepiteĺné, takisto aj ich kvalita, aj keď zasa musím povedať, že v tomto prípade bolo použité kusové vápno. Ale aj tak si myslím, že správne urobená horúca malta, aj keď z práškového vzdušného vápna, za použitia vhodného plniva je lepšie riešenie, ako cca mesiac odležané vyhasené vápno.

 • bacil

  člen
  30. marca 2011 o 9:27

  My sme s horúcou maltou zatiaľ len murovali – doporuujem, neskutočne dobre to lepí – omietky budeme riešiť až neskôr, ale asi tiež za horúca :-)

 • harp

  člen
  25. marca 2011 o 15:19

  Omietku z horucej malty pouzivajte vyhradne na podkladovu tzv. hrubu vrstvu. V hrubke do 2 cm v jednej vrstve.

 • vrsan

  člen
  25. marca 2011 o 14:50

  No, ja som pouzival prachove nehasene vapno z Varina, robil som si horucu maltu vrstvenim piesku a tohto vapna a na druhy den som to rovno hadzal do miesacky. Malticka sa mi k omietaniu videla byt snad este lepsia, ako z vapna, ktore som mal skoro 2 mesiace odlezane v sude. Asi tak budem omietat celu chalupu aj z vonka. Je to rychle a pomerne efektivne. Dufam, ze takto spravene omietky su rovnako dobre, ako z poriadne haseneho vapna… Moze niekto porovnat omietky z klasickej vapennej malty s omietkami z horucej malty?

 • slade

  člen
  16. marca 2011 o 20:02

  Ze nejde o kusove vapno. Ide mi o skusenosti s pouzitim horucej malty ako omietky

 • harp

  člen
  16. marca 2011 o 10:02

  [quote=slade]

  čerstvo haseného prachového vápna

  [/quote]

  Co myslis pod tymto pojmom? Ked vapno zahasis (hydratujes) uz nie je prachove. Pytas sa na predhasene vpano tzv. Vapenny hydrat?

 • slade

  člen
  15. marca 2011 o 22:43

  Máte niekto skúsenosti s použitím čerstvo haseného prachového vápna na omietanie? Ja som vždy používal odležané. Toto je akcia opravy starej kaplnky (cca 150 r) , vápno ešte nie je kúpené a malo by sa omietať teraz na jar.

 • harp

  člen
  20. októbra 2010 o 9:51

  K latentnej hydraulickosti. Napada ma akurat to, ze pridanim tehly tato zadrziava vlhkost a dovoluje lepsie karbonatovat vapennemu pojivu.

  Pozor by som si dal na dolomiticku drvinu. Zhorsuje mrazuvzdornost a paropriepustnost. Hlavne ked je obsah prachovych castic vyssi. V tomto pripad e by som ubral na vapne a miesal v pomere 1:4. Alebo pouzil uplne ine plnivo.

 • vlcik-tlcik

  člen
  19. októbra 2010 o 16:08

  Cítim sa zodpovedný za túto tému, tak skúsim odpovedať ja.
  Pridaním prachu, drvy, kúskov tehál malta určite nestráca paropriepustnosť. Či si získal maltu s hydraulickými vlastnosťami neviem, záleží od množstva pridaného prachu, drvy. Každopádne si ale dospel k poznaniu, že tehlová drť, prach pridané do malty spôsobujú lepšiu priĺnavosť, a získala mne dosiaĺ neznáme pozitívne vlastnosti.
  K potrebe pevnejšej malty na Tvojej chalupe, nevidím dôvod, najmä ak je dom starší, neodizolovaný, trebárs menej kompaktný povrch muriva. Tu by som to určite neskúšal s hydraulickou maltou a uspokojil by som sa s obyčajnou, buď z haseného vápna, alebo aspoň na sokel by som dal horúcu maltu, zdá sa mi byť pórovitejšia, vzdušnejšia a povrch nevyhlaď nechaj drsnejší.
  Myslím si, že omietka je dostatočne chránená strechou.

  Ešte späť ku kúskom tehál či drte ako plnivu v ložnej malte či omietke, určite ju vyľahčujú, malta získa lepšiu priľnavosť a podĺa pridaného množstva vylepšujú jej vlastnosti možno tak, ako horúcu maltu tým, že ju hasíš v priamom kontakte s pieskom, kde sa dosiahne teplota cca 100 stupňov a už aj pri takto nízkej teplote môže dôjsť k nejakým chemickým reakciám, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na maltu, tak ako tehla rôznej frakcie na maltu, ktorá ju obsahuje.
  Jeden ujo to nazval, že je latentne hydraulická, znamená to asi toľko, že získava na dobrých, mne zatiaĺ neznámych vlastnostiach aj keď treba povedať, že nie je priamo hydraulická.

 • vrsan

  člen
  19. októbra 2010 o 12:51

  Dovolim si jednu otazocku. Nedavno som na hrubo omietal dve izby z miesaneho muriva (kamen a tehla) vapennou omietkou. Slo to celkom fajn, maltu som zarabal z vyhaseneho vapna a dolomitickeho piesku frakcie 0 – 4 mm. Kdesi som ale cital, ze pridanim podrvenej palenej tehly malta ziska hydraulicke vlastnosti, teda okrem ineho je pevnejsia a odolnejsia voci povetriu. Ja som omietal interier, ale skusil som dat do malty trochu na prach podrvenej tehly a mal som pocit, ze malta bola trochu lepivejsia, lepsie sa s nou pracovalo. Chcem sa spytat, ci takto upravena malta nestraca paroprieopustne vlastnosti? Dom trochu taha vlhkost a nema vodorovne hydroizolacie. Omietky teda musia byt maximalne priedysne, z interieru, ako aj exterieru. Ak by vapenna omietka nastavena palenou hlinou mala tieto vlastnosti, cize zostala by paropriepustna a navyse bola pevnejsia, bolo by to pre takyto dom idealne. Ma niekto skusenosti, ci vedomosti?

 • harp

  člen
  15. októbra 2008 o 8:13

  WTA CZ – Vědeckotechnická společnost pro sanace staveb a péči o památky ve spolupráci s Kloknerovým ústavem ČVUT v Praze a a Fakultou stavební VUT v Brně Vás zve na odborný seminář VÁPENNÉ OMÍTKY PRO PAMÁTKOVOU PÉČI Seminář k prvnímu českému vydání směrnice WTA 2-7-01/D

  Termín konání: 21. října 2008 od 10,00 – 13,00 hod.
  Místo konání: Brno, Fakulta stavební VUT v Brně, Žižkova 17, 4. patro, Z401.

  Program:
  1. Úvod a seznámení s obsahem směrnice
  Doc. Ing. Jiří Kolísko, Ph.D., Kloknerův ústav ČVUT
  2. Vápno a vápenné historické omítky.
  Prof. RNDr. Pavla Rovnaníková, CSc. – VUT Brno
  3. Význam vápenných technologií v památkové péči.
  Ing. Arch. Miloš Solař, NPÚ Praha
  4. Přehled vápen vyráběných v ČR a jejich vybrané vlastnosti
  Ing. Lukáš Peřka, VÚMO
  5. Praktické aplikace vápenných technologií a jejich využití na památkových objektech.
  Ing. arch. Jan Bárta – AQUA Obnova staveb s.r.o.

  Odborný garant semináře:
  Doc. Ing. Jiří Kolísko, Ph.D., tel. 224353537
  Prof. RNDr. Pavla Rovnaníková, CSc. 541147633

  Organizační pokyny:
  Přihlášku na seminář zašlete na adresu: WTA CZ, Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1,
  fax: 221082629, e-mail: wta@wta.cz
  Ve vložném je obsažen výtisk prvního vydání směrnice WTA 2-7-01/D, který obdrží každý účastníci semináře

  Seminář je zařazen do Projektu celoživotního vzdělávání ČKAIT s ohodnocením 1 bod.

  Platba účastnické poplatku:
  pro členy WTA CZ 500,- Kč
  pro nečleny WTA CZ 900,- Kč
  Úhradu můžete provést v hotovosti na místě nebo bankovním převodem na účet
  u KB č. ú. 35-8088350297/0100, v.s. 20071121, k.s. 0308. Daňový doklad obdrží
  účastník na semináři, pokud platba dojde včas. Jinak bude odeslán poštou.
  Naše IČO: 750 887 62.

 • kety

  člen
  2. septembra 2008 o 20:34

  Dovolím si citovať k danej problematike z českého Chalupára( slovenský neexistuje):historické objekty by sme mali zásadne opravovať s použitím rovnakých alebo veľmi podobných materiálovatechnických postupov ,akými boli pôvodne postavené. Z toho dôvodu preferujeme prípravu staveništnej malty pred použitím vrecovaných zmesí. (v niektorých prípadoch môžu byť vhodné- drobné opravy, sanačné omietky,…).. Príklady receptúr: Malta na murovanie:1diel portlandského cementu325 , 9 dielov vapennéj kaše, 25 dielov piesku(kopaný:riečnemu 1:1) Malta na omietanie:1diel portlandského cementu325, 12 dielov vapennej kaše a 25-30 dielov piesku. Postup pri výrobe vápennej kaše:100l vody a 50kg hydrátu miešať pri 1200 otáčkach ” miešadla” po dobu 15 min., nechať ustáť, vodu zliať na ďalšie opakovanie a nechať odležať aspoň týždeň.Optimálna hustota je 1l=1,4kg hmotnosti. V Čechách sa výraba špec. pojivo VAPO určené pre histor. objekty-napr. na omietku:2diely VAPO,5 dielov piesku. Výrobca je v Prahe , takže neviem.. (www.aquabarta.cz)

 • jirko

  člen
  25. augusta 2008 o 13:54

  Pouzi klasicke plastove na rozvod el.instalacie a nastriekaj ich lubovolnou farbou./na plast/
  Daju sa pouzit aj kovove a tiez natriet alebo dat pochromovat ale stým je uz dost problem.

 • apple

  člen
  23. augusta 2008 o 22:21

  Aj mna zaujima, ako si to poriesil, pretoze tiez stojim pred dilemou, ako upravit kamenne steny, ale v pivnicnej kuchyni, ktoru teraz renovujeme. Aj by sme tam nechali len hole kamene, ale co s rozvodmi elektriny a vody?Prave dnes som videla peknu restauraciu s kamennymi murmi a rozvody boli tahane v takych peknych striebornych rurkach.Ale odkial ich zohnat?

Pôvodný príspevok
0 of 0 príspevkov June 2018
Teraz