Synagóga, Levice

Je romanticko-klasicistická budova postavená v roku 1853. V interiéri sa nachádzajú torzá fresiek. V prístavbe objektu, v časti tzv. židovskej školy bolo v roku 2011 vybudované zázemie pre hlavný objekt. V objekte by mala byť galéria so stálou expozíciou slovenského výtvarného umenia.

História a vývoj: 

Prvá zmienka o Židoch v Leviciach pochádza z roku 1713. Masové usádzanie Židov sa však začalo v 30. rokoch 19. storočia. V roku 1840 v meste založili prvú náboženskú obec a zriadili židovskú školu. O dva roky neskôr sa levickí Židia obrátili na úrady s prosbou o poskytnutie miesta na židovský cintorín. V rokoch 1848 žilo v Leviciach 100 Židov. Na prelome 19. a 20. storočia tvorili Židia približne 15 % Levičanov. Takmer polovica z nich pracovala v obchode, pätina v priemysle a remeslách, zvyšok tvorili často vynikajúci právnici, úradníci, bankári, lekári, učitelia, umelci a iní. Smutnou kapitolou dejín mesta bolo tzv. konečné riešenie židovskej otázky počas druhej

svetovej vojny. Po obsadení Maďarska Nemcami (Levice boli jeho súčasťou) v roku 1944 aj levických Židov nahnali do geta. Natlačení v kasárňach, neskôr v židovskej škole a sklade tabakovej továrne čakali na transport do Osvienčimu alebo iných koncentračných táborov.

 

Podľa doterajších odhadov bola synagóga postavená v 50-tych rokoch 19. storočia. V roku 1854 mala synagóga na štíte fasády dva malé obelisky a po jeho stranách cibuľovité vežičky. Neskôr boli obelisky odstránené. Na priečelí bola vytvorená bohatá plastická výzdoba, nad ktorou bola umiestnená mramorová doska s hebrejským textom Božích prikázaní. Po odsune obyvateľov židovskej národnosti v povojnových rokoch prestala synagóga slúžiť na liturgické účely. Po druhej svetovej vojne sa istý čas využívala aj ako sklad nábytku.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

Čiastočná rekonštrukcia kultúrnej pamiatky sa začala po roku 1984, nebola však ukončená. Dlhé roky objekt chátral, mal silne poškodenú omietku a na viacerých miestach zatekala strecha. O obnovu tejto kultúrnej pamiatky sa mesto neúspešne usilovalo už od roku 1985. S myšlienkou záchrany a ďalšieho využitia kultúrnej pamiatky prišlo mesto v roku 2004. V máji 2010 začalo Mesto Levice s rekonštrukciou. Projekt transformácie nehnuteľnej kultúrnej pamiatky na centrum kultúry v meste. Dokočená buďe v roku 2012.

Obec: 
Levice
Vlastník: 
Informačné zdroje: 

- Reško, Alexander Ing. - Behula, Pavol: Levice, Léva. KT s.r.o., 2001, s. 16.

- www.obnova.sk

Umiestnenie

Levice

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Synagóga, Levice

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.