Brodzany Letohrádok Babylon

Romantická stavba z 19.storočia.

História a vývoj: 

Rodové sídlo Brodzianskovcov v Brodzanoch sa ako kaštieľ spomína od roku 1669, keď predtým na jeho mieste stála kúria. V roku 1844 ho získal rakúsky diplomat v Rusku barón von Friesenhof. Dcéra jeho druhej manželky A. N. Gončarovovej a zároveň švagrinej A. S. Puškina - Natália, sa vydala za vojvodu Oldenburského. Bola pozornou ochrankyňou cenného rodinného archívu i bohatej knižnice. Zaujímala sa o umenie a v kaštieli sa ako hostia zdržiavali mnohí básnici, maliari a hudobníci.

V roku 1894 nechala kňažná Oldenburgová postaviť nad dedinou na Hôrke letohrádok Babylon, ktorý slúžil ako letné sídlo príslušníkov rodiny. Posledné roky svojho života sa kňažná striedavo zdržiavala v kaštieli a v letohrádku.

Po jej smrti zdedil panstvo vnuk Juraj Welsburg s rodinou, ktorý žil v brodzianskom kaštieli do roku 1945. Pred príchodom frontu sa odsťahoval do Maďarska, majetok po vojne skonfiškovali, niektoré veci odviezli, iné rozkradli či inak znehodnotili.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

Od roku 2007 je vlastníkom letohrádku p. Filip. Spracovaná je kompletná architektonická štúdia ako bude vyzerať po zrekonštruovaní a rozšírení. Autorom štúdie je architekt Jarina. Na jeseň 2011 by sa mali začať prvé úpravy a to sanácie pôvodnej stavby pod vedením p. Sedliaka z Pamiatkostavu Žilina. V roku 2012 sa začne rozsiahla prestavba letohrádku.

Číslo UZPF: 
2262
Index PÚSR: 
0
Obec: 
Brodzany
Poloha: 
Letohrádok sa nachádza v lesoch kúsok nad obcou.
Prístup: 
Z obce Brodzany.
Vlastník: 
Informačné zdroje: 

www.obnova.sk

vlastník

Umiestnenie

Brodzany

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Brodzany Letohrádok Babylon

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.