Balassovský kaštieľ, Orlové

Poschodový kaštieľ na okraji anglického parku so štvorkrídlovou dispozíciou a ústredným arkádovým dvorom s fontánou. Priečeli orientované na juh v strede s prevýšeným rizalitom, členeným pilastrami s kompozitnými hlavicami a ukončeným balustrovou atikou. V strede rizalitu je reprezentačný neskorobarokový vstupný portál, nad ktorým je nápisová tabuľa z roku 1733, vzťahujúca sa na prestavbu kaštieľa. Na prízemí klenby valené, pruské a valené s podkasanými lunetami. Na poschodí majú niektoré stropy fabióny. V kaplnke sv. Jána Nepomuckého sa zachovali neskorobarokové časti vnútorného zariadenia pozostávajúce z dvoch oltárov, malej pultovej kazateľnice, organu a oratória. Kaštieľ je obklopený anglickým parkom, v ktorom je do 120 druhov stromov a krov z Európy, Severnej Ameriky a východnej Ázie.

História a vývoj: 

Pôvodne prízemný renesančný objekt postavil v roku 1612 Žigmund Balassa. V roku 1616 vyhorel. V 18. storočí sa uskutočnila jeho rozsiahla prestavba, ktorá dala budove súčasný vzhľad. Skon­čila v roku 1773 úpravou kaplnky.
Posledným majiteľom bol generálny riaditeľ Zbrojovky Brno Ing. Klementín Růžička, ktorý sa významne pričinil na vzniku zbrojárskeho priemyslu v Považskej Bystrici. Neprimeraný spôsob využitia a nedostatočná údržba kaštieľa po znárodnení v roku 1948 objekt značne znehodnotila. V rokoch 1975-1984 sa uskutočnila komplexná obnova kaštieľa.
Kaštieľ bol využívaný ako účelové priestory Považských strojární a čast' objektu pre expozície vlastivedného múzea v Považskej Bystrici. Od roku 1984 sídlilo v kaštieli Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici. Od júna 2004 bol kaštieľ nevyužitý. V súčasnosti (2012) je v súkromných rukách a pre verejnosť uzatvorený.

Číslo UZPF: 
751 / 1, 2
Iné názvy: 
Zsigmondháza, Balassovský kaštieľ
Poloha: 
Kaštieľ sa nachádza priamo v miestnej časti Orlové.
Vlastník: 

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Balassovský kaštieľ, Orlové

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.