historický kalendár

Chváľ priateľa verejne a karhaj ho medzi štyrmi očami. (Leonardo da Vinci)
Ktosi mi urobil zle – mne, čo som sa usiloval o dobro. Ako by som mohol nepoužiť dobro na to, aby som zmenil zlo? (Róši Kaisen)
1519 - v Cloux zomrel Leonardo da Vinci, geniálny taliansky umelec, vedec a vynálezca, univerzálna osobnosť renesancie. Najznámejšie diela: Mona Lisa, Posledná večera, Klaňanie troch kráľov, Dáma s hranostajom, Svätá rodina. Zakladateľ vedeckej a technickej ilustrácie, pripravoval veľké dielo o anatómii človeka, skúmal optiku, hydrostatiku a vynašiel mnoho strojových častí, strojov a zariadení, napr. lietadlo, ponorku, padák, opakovacie delo. Narodil sa 15.4.1452 v Anchiane pri meste Vinci.
1729 - v Štetíne (vo vtedajšom Prusku) sa narodila ruská imperátorka ("cárovná") Katarína II. Veľká, ktorá vládla od 28. júna 1762 do svojej smrti. Vlastným menom Sophie Auguste Friederike von Anhalt-Zerbst-Dornburg, šľachtičnú z nepatrného nemeckého kniežatstva, v jej pätnástich rokoch vybrali ako vhodnú manželku pre dediča ruského trónu Petra. Už po necelom polroku od nástupu na trón bol zvrhnutý a vládu prevzala jeho manželka. Upevnila absolutizmus, viedla expanzívnu zahraničnú politiku. Dbala o vzdelanie a kultúru, založila niekoľko desiatok akadémií a škôl, v Petrohrade nechala postaviť množstvo honosných stavieb. Nazývali ju Semiramis Severu. Dnes je známa aj vďaka početným milostným dobrodružstvám. Zomrela 17. 11. 1796 v Cárskom Sele.
1850 - v Bratislave zomrel Tobias Gottfried Schröer, bratislavský pedagóg a spisovateľ, profesor histórie, archeológie a estetiky na ev. lýceu. Významne ovplyvnil študentov štúrovcov. Narodil sa 15.6.1791 v Bratislave.
1945 - na príkaz pražského gestapa fašisti uskutočnili v Terezíne najväčšiu popravu. Popravili 56 vedúcich pracovníkov KSČ z pražského kraja.
1945 - sovietska armáda dobyla Berlín a oslobodila účastníkov pochodu smrti zo Sachsenhausenu.
1995 - zomrel Dezider (Dežo) Ursiny, slovenský hudobník, spevák, skladateľ, tvorca filmovej hudby, dramaturg, režisér, autor námetov, scenárista. Jedna z najuznávanejších osobností slovenskej hudby. Zakladateľ bigbeatovej skupiny Beatman, jednej z prvých na Slovensku. Neskôr pôsobil v skupinách The Soulman, The New Soulman a v r. 1969 vytvoril skupinu Provisorium. Skladal tiež filmovú hudby a je autorom hudby k muzikálom Neberte nám princeznú a Niekto ako ja. Albumy: Provisorium, Pevnina detstva, Nové mapy ticha, Zelená, Na ceste domov, Momentky. Narodil sa 4.10.1947.
2004 - v Liptovskom Mikuláši zomrel Martin Martinček, slovenský umelecký fotograf, nestor slovenskej fotografie 20. storočia. Vyštudoval právo, no celý život sa venoval najmä fotografii. V niekoľkých publikáciách zachytil krajinu Liptova: Vám patrí úcta, Ľudia v horách, Kolíska, Vrchári. Osudy ľudí z jeho fotografií nakrútil režisér Dušan Hanák vo filme Obrazy starého sveta. Autor kníh s textami slovenských básnikov: Nezbadaný svet a Svetlá vo vlnách. Krásu prírody zobrazil v knihách: Hora, Chvála vody. Jeho manželkou bola akademická maliarka Ester Martinčeková - Šimerová. Narodil sa 30.1.1913 v Liptovskom Petrovi.
Lepšie je vyriešiť problém hrubým priblížením a s 10% toleranciou zistiť skutočnosť, ako sa nasilu pridržiavať úplne presného riešenia a ku skutočnosti sa vôbec nepriblížiť. (Odhadov Prvý Postulát)