Zomrel otec modernej antropológie Claude Lévi-Strauss

Francúzsky antropológ a etnológ, známy ako “otec modernej antropológie” Claude Lévi-Strauss zomrel vo veku 100 rokov. Podľa francúzskych médií skonal už v piatok 30. októbra.

Claude Lévi-Strauss sa narodil 28. novembra 1908 v Bruseli francúzskym rodičom židovského pôvodu. Počas II. svetovej vojny bol nútený z Francúzska ujsť. Usadil sa v New Yorku. Pobyt tam označoval za “najplodnejšie obdobie” svojho života. V odborných kruhoch je známy tým, že pretvoril antropológiu a stal sa vedúcim zástancom smeru, ktorý je dnes známy ako štrukturalizmus. Jeho myšlienky zasiahli i do ďalších humanitných vied a filozofie. V New Yorku pôsobil ako hosťujúci profesor na New School for Social Research. “Všetko, čo viem, som sa naučil v Spojených štátoch,” hovorieval. Napriek viacerým ponukám, aby zostal pracovať v USA, po oslobodení Paríža v roku 1944 sa vrátil do Francúzska a začal pracovať pre vládu. O štyri roky však prácu nechal, aby sa mohol venovať výskumu. Počas svojej vyše 60-ročnej kariéry napísal literárne a antropologické diela ako Smutné trópy (1955), Myslenie prírodných národov (1962), Štrukturálna antropológia I. a II. (1958 a 1973) alebo Surové a varené (1964).


Francúzsko na jeho úmrtie reagovalo emotívnymi poctami. Prezident Nicolas Sarkozy ho označil za “nezdolného humanistu” a upozornil na jeho environmentálnu stránku, ktorá ho nútila obávať sa o “miznutie mnohých rastlín a živočíchov, a… dopad ľudských činností na planétu”. Francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner chválil jeho zdôraznenie dialógu medzi kultúrami a skonštatoval, že Francúzsko stratilo “vizionára”. Generálny riaditeľ Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Koichiro Matsuura povedal, že teórie Lévi-Straussa “zmenili spôsob, akým sa ľudia navzájom vnímali”.


Francúzsky antropológ Philippe Descola, ktorý pod jeho vedením napísal svoju diplomovú prácu, povedal minulý rok pre agentúru AP, že “dnes už nikto nezdieľa kompletnú filozofiu Lévi-Straussa”, no jeho vplyv je stále silný. Dôležité podľa neho bolo, že Lévi-Strauss rozvinul myšlienku kultúrnej diverzity ako pozitívnej veci, čo “pred 40 rokmi nebol veľmi populárny názor

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Claude Monet – Maliar

Claude Monet (1840 – 1926) bol jeden z hlavných predstaviteľov impresionizmu.. Narodil sa v Paríži, detstvo prežil v Normandii a neskôr sa usadil v Giverny. Po celý život miluje prírodu. Kvetiny sú súčasťou jeho života i tvorby.

Stotriročný architekt Niemeyer otvoril múzeum

Jeden z najvýznamnejších velikánov architektúry Oscar Niemeyer, zakladateľ brazílskej modernej architektúry, oslávil v stredu svoje 103. narodeniny originálnym spôsobom, slávnostne otvoril múzeum v brazílskom meste Niterói. To bude zachytávať bohatú 70-ročnú kariéru legendárneho Brazílčana, ktorý budovu múzea aj sám navrhol. Práve výrazné zakrivenia, ktorými sa vyznačuje, sú typickou črtou Niemeyerovho modernistického štýlu.

Schindlerov zoznam je na predaj

Jeden z piatich zachovaných známych rukopisov s menami židov z obdobia II. svetovej vojny, známy ako Schindlerov zoznam, je na predaj. Zoznam, ktorý sa stal predlohou pre nakrútenie rovnomenného oscarového filmu z roku 1993, plánuje newyorský obchodník s pamätihodnosťami Gary Zimet predať za 2,2 milióna amerických dolárov (asi 1,65 milióna eur). Dokument nebudú môcť záujemcovia dražiť, získa ho prvý platca požadovanej sumy. Podľa obchodníka ide o jedinú súkromne vlastnenú kópiu. “Možno ide o najdôležitejší dokument vzťahujúci sa k druhej svetovej vojne,” povedal Zimet.

Slovensko sa stalo členom Výkonnej rady UNESCO

Slovensko dňa 14. októbra 2009 na zasadaní 35. Generálnej konferencie UNESCO v Paríži zvolili za člena Výkonnej rady UNESCO na štyri roky. Slovenská republika mieni svojím dielom prispieť k napĺňaniu priorít vlády pri budovaní vedomostnej spoločnosti v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu, podpory kultúrnej diverzity, ochrany a využívania kultúrneho dedičstva a v ďalších oblastiach pôsobnosti UNESCO.