Za komiks o Supermanovi zaplatil zberateľ 317-tisíc dolárov

Vzácny výtlačok vôbec prvého komiksu Supermana z roku 1938 predali na aukcii za 317-tisíc dolárov (245 641 eur). Ako dnes uviedla BBC, internetová dražba sa začala pred dvoma týždňami a pritiahla 89 záujemcov o prvé vydania komiksu, z ktorého sa zachovalo len 100 kópií. Na obálke je hrdina z planéty Krypton v červenom plášti držiaci nad hlavou auto. V čase vydania v júni 1938 sa kus predával za 10 centov (7 eurocentov).

Ako povedal majiteľ internetovej aukčnej stránky Comic Connect, časopis bol v tých istých rukách dvanásť rokov od jeho vydania, keď si ho chlapec z amerického západného pobrežia kúpil za 35 centov (24,5 eurocenta). Na komiks zabudol, v roku 1966 ho náhodou objavil v pivnici v dome svojej matky a potom čakal, aby ho mohol čo najlepšie predať. Superman je všeobecne uznávaný ako prvý komiksový superhrdina, ktorý predchádzal Spidermanovi a Batmanovi.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Stalinov a Molotovov list vydražili ”iba” za 12 500 dolárov

Strojom písaný list, pod ktorý sa podpísali niekdajší líder Sovietskeho zväzu Josif Stalin a predseda vlády Vjačeslav Molotov, vydražili v sobotu 12. decembra 2009 v New Yorku za 12 a pol tisíca dolárov. Informovala o tom aukčná sieň Sotheby’s. Korešpondencia bola adresovaná vtedajšiemu mongolskému lídrovi Čoibalsanovi, ktorého Stalin žiadal o vlnu výmenou za pomoc jeho krajine.

Hitlerove akvarely v dražbe

Vo Veľkej Británii sa dnes uskutoční aukcia akvarelov Adolfa Hitlera. Celkove 13 krajinomalieb, vrátane zrejme autoportrétu zobrazujúceho muža na kamennom moste, vydražia v meste Ludlow v západnom Anglicku.

Vydražia Warholov portrét Michaela Jacksona

V New Yorku vydražia portrét zosnulého Michaela Jacksona, ktorý v roku 1984 namaľoval Andy Warhol. Ešte predtým ho však vystavia v londýnskom British Music Experience v O2 Arene, kde mal Jackson v júli odštartovať sériu 50 comebackových koncertov. “Tento portrét Andyho Warhola spája nesporného Kráľa Pop Artu s nesporným Kráľom Popu,” uviedla v mene predávajúceho Janet Lehr. Ako dodala, portrét vznikol “na vrchole ich kariér a je oslavou dvoch úžasných talentov v dejinách globálnej kultúry”.