Z Domu kultúry je Europa culture center

Banskobystrický Dom kultúry zmenil názov na Europa culture center (ECC) a jeho prevádzku začala zabezpečovať rovnomenná spoločnosť. Tá je dcérskou firmou spoločnosti VAV invest, ktorá Dom kultúry kúpila pred vyše mesiacom od Odborového zväzu (OZ) KOVO. Ako na dnešnej tlačovej besede informovala výkonná riaditeľka ECC Jana Suraová a technický riaditeľ ECC Peter Farárik, nový majiteľ už do Domu kultúry od polovice novembra investoval zhruba štyri milióny korún. Z toho milión len na dôkladné vyčistenie priestorov estrádnej sály, foyer a komorného divadla. Zhruba tri milióny vynaložil na nevyhnutné a akútne opravy, pričom sociálne zariadenia už podľa Farárika boli v havarijnom stave. Nový majiteľ tiež opravil kotolňu, takže budova má po štyroch rokoch znova aj teplú vodu. Nová prevádzková spoločnosť ECC prevzala bývalých zamestnancov bývalého prevádzkovateľa Domu kultúry s výnimkou pracovníkov reštaurácie, ktorej prevádzku zastavil, keďže nezodpovedala hygienickým požiadavkám.

Podľa Suraovej bude ECC od januára fungovať ako multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum, ktoré bude poskytovať priestor všetkým žánrom kultúry. “Časť priestorov budeme dlhodobo prenajímať rôznym firmám, časť bude slúžiť na krátkodobé prenájmy napríklad na plesy, tretia časť našich aktivít bude programová ponuka ECC, ktorá v týchto priestoroch dlho absentovala. Budeme sa usilovať priniesť čo najviac kultúry,” povedala Suraová. Zdôraznila, že nový majiteľ nebude umeleckým súborom, ktoré sídlili v Dome kultúry doteraz, zvyšovať nájomné. “Budeme radi, ak sa ECC stane domovskou scénou banskobystrických umelcov,” uviedla Suraová.

Developerská spoločnosť VAV invest avizovala, že do rekonštrukcie a modernizácie vybavenia ECC plánuje investovať okolo 600 miliónov korún. Najväčšou zmenou by mali prejsť priestory súčasnej 200-miestnej kinosály, ktoré by sa mali prebudovať na estrádnu sálu s kapacitou 2 000 až 2 500 divákov. “Začíname pracovať na projekte, s rekonštrukčnými prácami by sme chceli začať o rok,” uviedol ešte koncom októbra konateľ VAV invest Peter Valach s tým, že do roku 2011 by chceli rekonštrukciu ukončiť.

OZ KOVO predával Dom kultúry cez obchodnú verejnú súťaž. Ponuky podalo päť záujemcov. O kúpu budovy malo záujem aj mesto Banská Bystrica, do súťaže sa však neprihlásilo.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pokodenie a konzervovanie filmovho materilu

Pokodenie negatvov sa tka nielen nosica, ale aj striebornej obrazovej casti. Strata obrazu a ltnutie me byt niekedy zaprcinen nevhodnou vrobou – vyvolanm filmu, alebo ak s negatvy uskladnen v nie dobrch skladovch podmienkach, alebo pri nedbanlivom zachdzan. Nosice ako s sklo alebo plastick ltky obycajne neabsorbuj chemiklie z procesu vyvolvania filmov, preto sa tieto chemiklie lahko vymvaj a pokodenie zaprcinen vrobou je zriedkav. Na druhej strane pri vysokom obsahu striebra negatvy ovela lahie vytvraj strieborn zrkadl (silvering), ako napr. fotografie…