Warholov festival s nápadmi zvonka

BRATISLAVA – Po minuloročnom projekte Andy Warhol a priatelia prišiel slovenský fotograf Daniel Brogyányi s ďalším nápadom. Vybral si známy Warholov autoportrét z roku 1986, upravil ho do rozmeru 80 x 80 centimetrov a rozposlal ho výtvarníkom, ktorých tvorba vedie dialóg s kráľom pop-artu. Vrátilo sa mu dvadsaťosem diel od umelcov zo Slovenska, z Čiech, Maďarska, Nemecka, ale i Japonska……Každý z autorov zakomponoval do predlohy vlastnú predstavu o výraze, a výsledkom sú originálne a často nezvyčajné stvárnenia. Niektorí výtvarníci pri tvorbe uplatnili aj trojrozmerné predmety, ako napríklad rôzne kovy, tmely či textil.

Ako hovorí autor projektu Daniel Brogyányi, „kvalitatívna stránka výsledkov je rôzna, ale vždy je cítiť úprimné úsilie o autentické uchopenie výzvy s názvom Warhol. Som rád, že sa nestratila identita pôvodného portrétu ako jediného leitmotívu medzi autormi. Zostala tak prítomná myšlienka celého projektu – známa Warholova neopakovateľná opakovateľnosť alebo opakovateľná neopakovateľnosť“.

Je známe, že Warhol vytrvalo zamieňal a relativizoval pojem autorstva a s chuťou podnecoval prelínanie svojho autorstva s hlasmi a nápadmi „zvonka“. Na takýto podnet napríklad vznikla spolupráca so Jeanom-Michelom Basquiatom či Keithom Haringom. Netreba zabúdať ani na Warholov princíp sériovej výroby a jeho zámer rozšíriť oblasť umenia na masovú kultúru, čím chcel rozvíriť dobové predstavy o tom, čo je umenie. Festival Andyho Warhola, ktorého výsledky sú inštalované v bratislavskej galérii Domu plynárov, teda v tomto smere sleduje filozofiu osobitého človeka v striebornej parochni a s plachými očami.

Festival sa už počas prvých desiatich dní stretol s ohlasom bratislavského publika a päťnásobne zdvihol návštevnosť výstavnej siene. Ako povedal Brogyányi, prítomnosť Andyho Warhola na Slovensku sa festivalom nekončí. „Na budúci rok by sme však chceli princípy trochu pootočiť. Rozpošleme výtvarníkom podmienky a oni sa nám budú hlásiť so svojimi výtvarnými príspevkami.“

Festival Andyho Warhola je pre verejnosť prístupný denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 h. Návštevníkom ponúka galéria na pamiatku pohľadnicu každého vystaveného diela.

ĽUDO PETRÁNSKY


Publikované na: www.sme.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vydražia Warholov portrét Michaela Jacksona

V New Yorku vydražia portrét zosnulého Michaela Jacksona, ktorý v roku 1984 namaľoval Andy Warhol. Ešte predtým ho však vystavia v londýnskom British Music Experience v O2 Arene, kde mal Jackson v júli odštartovať sériu 50 comebackových koncertov. “Tento portrét Andyho Warhola spája nesporného Kráľa Pop Artu s nesporným Kráľom Popu,” uviedla v mene predávajúceho Janet Lehr. Ako dodala, portrét vznikol “na vrchole ich kariér a je oslavou dvoch úžasných talentov v dejinách globálnej kultúry”.

V Los Angeles ukradli vzácnu zbierku diel Andyho Warhola

Z domu losangeleského biznismena ukradli zbierku diel Andyho Warhola v hodnote niekoľkých miliónov dolárov, informovala v piatok 11. septembra 2009 tamojšia polícia. Kolekcia obsahuje 10 známych obrazov slávnych športovcov, ktoré Warhol namaľoval koncom sedemdesiatych rokov 20. storočia. Sú medzi nimi napríklad boxerský šampión Muhammad Ali, tenistka Chris Evert, basketbalová hviezda Los Angeles Lakers Kareem Abdul-Jabbar, krasokorčuliarka Dorothy Hamill alebo O.J. Simpson.

Výstava diel kráľa popartu Warhola bude mať asi dohru na súde

Výstava diel z ranného obdobia tvorby kráľa popartu Andyho Warhola, ktorú v piatok 6. augusta 2010 otvorili vo Východoslovenskej galérii v Košiciach, bude mať zrejme dohru na súdoch. Ako agentúru SITA informoval Boris Kršňák, ktorý sa označuje za manažéra projektu, celá výstava bola na začiatku pôvodne plánovaná len ako podporná akcia vydania knihy Warhol a Československo a nie ako samostatný projekt. “Žiaľ je pravda, že dohoda podpísaná nie je, pretože sa dlho odkladala a potom sa podpisu pani Lešková (riaditeľka Východoslovenskej galérie Košice) úspešne vyhýbala, až sme sa zrazu dozvedeli, že s nami nepočíta. Pritom sme my autormi celého projektu. Výstava Andyho Warhola bola vždy plánovaná len ako podpora vydania knihy a nie samostatný projekt. My sme jej dali celé umelecké i manažérske know-how projektu. Platíme za svoju hlúposť. Keďže projekt stál českú stranu už viac ako milión korún, budeme nútení sa brániť aj právnou cestou,“ povedal Kršňák. Kršňák doložil, že celú výstavu vymyslel košický rodák pôsobiaci v Prahe Rudo Prekop, ktorý vyberal diela v múzeu A. Warhola v Medzilaborciach a inštruoval riaditeľku Leškovú, aké veci má hľadať v Múzeu Andyho Warhola v Pitsburgu.