Vyšiel rodinný sprievodca po hradoch U nás doma

Slovenské národné múzeum (SNM) vydalo rodinného sprievodcu po hradoch, zámkoch a kaštieľoch U nás doma. Novými sprievodcami návštevníkov sa stali Janko Zápoľský, Paľko Pálfi, Mária Antoinetta Habsburská alebo Jurko Andráši.


Ako informovala Markéta Plichtová zo SNM, kniha ponúka deväť príbehov, ktoré pomôžu rodinám s deťmi zatraktívniť stretnutie detí s dávnou históriou. “Témou rodinného sprievodcu je každodenný život šľachtických detí v minulosti. Čitatelia a návštevníci sa dozvedia, ako to pravdepodobne vyzeralo doma u Andrášiovcov, Pálfiovcov, Zápoľských či Brunskvikovcov,” uviedla Plichtová. Príbehy jednotlivých múzeí spracovali tak, že dieťa má pocit, akoby obývalo ten-ktorý hradný objekt.   Príbehy sa nezakladajú len na skutočnosti. “Rozprávania detských postáv vychádzajú z historických prameňov, ale v záujme ich oživenia autori občas pristúpili k ich voľnejšej adaptácii,” dodala Plichtová. Každý sprievodca obsahuje aj denník rodinných výletov, ktorý môže poslúžiť na zaznamenanie si dátumov, dojmov, kresieb či fotografií z návštev.   Kniha U nás doma má formu zakladača a deviatich nezávislých sprievodcov po jednotlivých hradoch, zámkoch a kaštieľoch v správe Slovenského národného múzea (Hrad Červený Kameň, Hrad Modrý Kameň, Spišský hrad, Bratislavský hrad, Hrad Krásna Hôrka, Zámok Bojnice, Zámok Betliar, Kaštieľ Dolná Krupá, Kaštieľ Dolná Strehová). Podľa Plichtovej na každom mieste si možno kúpiť príbehy rodinných sprievodcov a postupne ich vkladať do zakladača. Stačí si zakúpiť zakladač s prvým hradným príbehom a ak sa ním návštevníci v nasledujúcich múzeách preukážu, dostanú ďalšie príbehy zadarmo, dodala.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pobočky SNM otvoria aj cez Veľkú noc

Špecializované múzea Slovenského národného múzea budú mať počas Veľkonočných sviatkov upravené otváracie hodiny. Počas všetkých štyroch voľných dní od 2. do 5. apríla bude pre návštevníkov otvorené Spišské múzeum v Levoči a Spišský hrad, Zámok Bojnice a hrad Červený Kameň. Na Veľký piatok 2. apríla bude otvorený hrad Červený Kameň a Spišský hrad od 9:00 do 16:00, Zámok Bojnice od 10:00 do 15:00, Spišské múzeum v Levoči – Mestská radnica, Dom majstra Pavla a expozícia Výtvarná kultúra na Spiši v čase od 9:00 do 17:00.

Celoslovenská sieť SNM pozýva na návštevu aj cez sviatky

Slovenské národné múzeum (SNM) počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle, agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.

Rebríček návštevnosti

31. júla 2000
Záujem turistov o slovenské hrady, zámky a kaštiele kolíše. Najväčšiemu záujmu verejnosti sa teší Bojnický a Oravský hrad, kam príde v letných mesiacoch viac ako 30-tisíc návštevníkov.