Vo Verone budú renovovať balkón Rómea a Júlie

Obrázok k článku

V talianskej Verone budú reštaurovať balkón Rómea a Júlie. Legendárny balkón, na ktorom Júlia podľa tragédie Williama Shakespeara čakala na svojho Rómea, budú v septembri dva týždne renovovať, informovali talianske médiá. Nákladné reštauračné práce bude financovať súkromná osoba – miestny odborník na sanačné práce. Balkón v gotickom štýle je hlavnou atrakciou dvora v centrálnej ulici Via Cappello 23, kde sa nachádza aj Júliin dom. Balkón je na viacerých miestach poškodený a vyžaduje si obnovu, uviedla riaditeľka veronských múzeí umenia Margherita Bolla.

 

Každoročne si Júliin dom, známy v taliančine pod názvom Casa di Giulietta, príde pozrieť 1,5 milióna turistov, aby sa zvečnili pri snáď najznámejšom balkóne svetovej literatúry. Shakespearova dráma sa odohráva vo Verone, príbeh tragickej lásky je ale fikciou a Júlia v dome nikdy nebývala. Aj balkón údajne dorobili neskôr, informovala rakúska televízia ORF.

 

Obrázok k článku

Obrázok k článku

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Európsky dohovor o krajine

Európsky dohovor o krajine prijatý na stretnutí Rady ministrov ?lenských krajín Rady Európy 20. októbra 2000 vo Florencii po absolvovaní ratifika?ného procesu ú?inný pre Slovenskú republiky d?om 9. augusta 2005

Dokumentácia kultúrnych pamiatok – laserové skenovanie a digitálna fotogrametria

Článok pojednáva o nových technológiách v geodézii, ktoré majú svoje široké uplatnenie v pamiatkovej architektúre. Na konkrétnych príkladoch historických pamiatok sú predstavené výsledky zamerania a spracovania nameraných údajov technológiami terestrického laserového skenovania a blízkej digitálnej fotogrametrie. Obe technológie sa vyznačujú pomerne krátkou dobou zberu údajov, spracovaním, tvorbou ich 3D modelov a zisťovaní geometrických súvislostí na modelovaných objektoch.

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.