Viedenské múzeum pripravilo nezvyčajnú výstavu miniatúr

Obrázok k článku

Wien Museum od 31. januára prinesie nezvyčajnú výstavu miniatúr s názvom Pod 10. Návštevníkov čaká 350 predmetov, ktorých šírka, dĺžka, výška ani priemer nedosahujú viac ako 10 centimetrov. Podľa slov riaditeľa múzea Wolfganga Kosa s tipmi na miniatúrne predmety prichádzali všetci kurátori a návštevníci na základe ich výberu uvidia tabakové dózy, miniatúrne blahoželania a mince, relikvie skladateľov, maličké kalendáre a iné rarity. Čo sa týka archeologických pokladov múzea, výstava ponúkne náramok z doby bronzovej, spony z obdobia Rimanov a Longobardov a zvieracie plastiky, ktoré slúžili ako okultné predmety alebo hračky.

Miniatúry boli v móde predovšetkým v období biedermeieru, remeselníci nimi dokazovali svoju technickú a remeselnú zručnosť. Príkladom sú mini portréty zobrazujúce šľachtu, príslušníkov cisárskeho dvora i obyčajných obyvateľov. Návštevníci si pozrú aj jemné mechanické predmety pre pánov ako orezávač cigár alebo toaletné potreby pre dámy, napríklad dózy na púder, mini parfumy či maličké manikúry. Medzi mini mincami sú vystavené okrem iných viedenský pfennig z 13. storočia alebo stokorunová minca z roku 1924, ktorá bola v inflačnom období najmenším platidlom.

Ku kuriozitám patria relikvie skladateľov a hudobníkov, ktoré sa v 19. storočí zbierali ako “spomienkové predmety“, napríklad tri zuby rakúskeho skladateľa Huga Wolfa, úlomky z truhly Ludwiga van Beethovena alebo kostičky z kostry Franza Schuberta. Katalóg k výstave tiež vychádza v miniatúrnom formáte 10 x 13,5 centimetrov, pričom všetky exponáty sú vyobrazené v ich originálnej veľkosti. Výstava vo Wien Museum na námestí Karlsplatz v centre mesta potrvá do 26. mája.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Spišské múzeum predstaví betlehemy zo spišských kostolov

Spišské múzeum v Levoči pripravilo v predvianočnom období IV. ročník Spišských Vianoc. Na výstave v historickej radnici na Námestí Majstra Pavla v Levoči uvidia návštevníci dvadsiatku betlehemov zapožičaných z kostolov stredného a dolného Spiša. Výstava potrvá od 9. do 19. decembra, keďže „betlehemy sa musia na Vianoce vrátiť do kostolov,“ uviedla Dáša Uharčeková Pavúková z múzea. Väčšina betlehemov pochádza z 20. storočia, nájdu sa však medzi nimi aj staršie kúsky.