V Rusovciach zostane pamiatková zóna

Miestne zastupiteľstvo nepodporí zúženie pamiatkovej zóny v Rusovciach.
Podpisovanie petície za jej zachovanie je však podľa miestneho poslanca Alexandra Berkoviča výsledkom nedorozumenia.

Na verejnom zhromaždení sme predsa povedali, že sme za pamiatkovú zónu,” povedal na včerajšom zasadaní, pričom vyjadrenia pracovníka miestneho úradu označil za nepodstatné.


Za nepodstatné však nemôžeme považovať stanovisko starostu Dušana Antoša. Ten sa v súvislosti s vtáčím územím v chránenom území Dunajské luhy vyjadril, že sa tu plánuje stavebná činnosť,” informoval Ctibor Košťál, člen petičného výboru. Ako ďalej uviedol, od nedele do včera sa pod petíciu podpísalo 458 ľudí. „V iniciatíve mienime pokračovať. Chceme si byť istí, že územie bude mať aj v budúcnosti prírodný a oddychový charakter a zamedzí sa tu výstavbe. Mrzí ma, že túto požiadavku poslanci nezakomponovali do uznesenia,” povedal Košťál.


Zdroj: Denník Pravda, 30. 6. 2006

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Pamiatková zóna vo Vajnoroch by sa mohla ešte zúžiť

Pamiatková zóna v bratislavských Vajnoroch by sa mohla ešte zúžiť. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol starosta Vajnôr Ján Mrva. Po jej poslednom zúžení zostalo v pamiatkovej zóne územie s dĺžkou okolo 400 metrov od reštaurácie Pri kaplnke po koniec “šošovkového” námestia. Jej súčasťou je aj kostol, námestie a Park pod lipami po ľavej strane a nespevnená Tomanová ulica po pravej strane. Tá už má schválenú urbanistickú štúdiu. Z pamiatkovej zóny tak boli “vypustené” domy zo 70-tych rokov minulého storočia, pri ktorých podľa starostu nebol dôvod, aby v nej boli zahrnuté. “Po ďalšom zúžení by zostala iba tvrdá pamiatková zóna, bez humien za námestím. Jej súčasťou by tak bolo šošovkovité námestie a Park pod lipami, ktorý vedie ku kostolu,” vysvetlil Mrva.

Zúženie pamiatkovej zóny CMO Bratislava

Minister kultúry SR František Tóth po podrobnej analýza dňa 25. októbra 2005 definitívne potvrdil právoplatnosť rozhodnutia o zúžení pamiatkovej zóny Centrálnej mestskej oblasti Bratislava tak, ako to navrhol Pamiatkový úrad SR a schválil generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR.

Banská Bystrica: Petícia proti hotelu pri Pamätníku SNP

24. júna 2008 – Zástupcovia petičného výboru dnes do podateľne banskobystrického magistrátu priniesli petičné hárky s podpismi 3 740 občanov proti výstavbe hotela v areáli Pamätníka SNP v centre Banskej Bystrice. Podpísaní občania považujú komercionalizáciu priestoru na území chránenej mestskej pamiatkovej rezervácie v tesnej blízkosti pamätníka za zneváženie odkazu dejín Slovenska.

“Dôvody” ministra kultúry

Minister kultúry František Tóth zamietol rozklad (odvolanie) proti predchádzajúcemu rozhodnutiu svojho ministerstva o redukcii pamiatkovej zóny Bratislava – Centrálna mestská oblasť (CMO) a potvrdil zúženie zóny. Padla tým významná prekážka stavbe mrakodrapu na Šancovej ulici v Bratislave.