V Maastrichte sa začal sviatok umenia, v ponuke je aj Goya

V holandskom Maastrichte sa dnes začal 22. ročník Európskeho veľtrhu výtvarného umenia (TEFAF). Na najväčšom podujatí svojho druhu, kde počas desiatich dní očakávajú okolo 70-tisíc návštevníkov vrátane zberateľov a múzejných kurátorov, bude umelecké diela ponúkať okolo 234 obchodníkov s umením a starožitnosťami hlavne z Paríža, Londýna a New Yorku. Maľby, nábytok, šperky, sochy, vzácne knihy a porcelán sú vystavené na rozlohe 30-tisíc metrov štvorcových, čo je šesť futbalových ihrísk. Obchodníci ponúkajú aj diela takých velikánov ako Goya, Faberge a Bernini.

“Obchodníci priniesli to najlepšie, veci, ktoré uschovávali špeciálne pre TEFAF,” uviedol Van Dedem, majiteľ zbierky šesťdesiatich malieb zo 17. storočia. “Najhodnotnejšie veci si vždy nájdu kupca,” dodal newyorský díler Adam Patrick zastupujúci galériu A la vieille Russie, ktorá ponúka vejár od ruského klenotníka Carla Faberga z roku 1985 z bruselskej čipky, perlete, platiny a zlata. “Anglická kráľovná ma tri, ale menšie,” dodal. Cena vejára je 2 milióny eur.

“Veríme, že globálna ekonomická kríza nebude mať na veľtrh vplyv. To, čo ponúkame, je vynikajúcou možnosťou investovať, aj keď naši zákazníci takto neuvažujú, sú to v prvom rade znalci umenia,” povedal prezident TEFAF Willem van Dedem. Ohromil ho bronzový kríž talianskeho sochára Giana Lorenza Berniniho zo 17. storočia s cenou 2,8 milióna eur, s ktorou na veľtrh prišla malá galéria z Talianska. “Bernini je skutočne výnimočný,” dodal Dedem.

Veľkú pozornosť priťahuje aj malá maľba španielskeho maliara Francisca Goyu, ktorú ponúka obchodník s umením z Londýna Derek Johns. “V priemere jeden Goya sa objavuje každý rok na medzinárodnom trhu s umením,” uviedol. Tento rok je to obraz Vtáčatá hniezdiace medzi ruinami, na predaj je za 4,5 milióna eur.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zomrel významný zberateľ umenia Ernst Beyeler

Švajčiarsky obchodník s umením a jeden z najvýznamnejších zberateľov umenia Ernst Beyeler zomrel vo veku 88 rokov. Informovala o tom v piatok jeho nadácia. “V noci 25. februára 2010 nás opustil Ernst Beyeler. Zomrel v pokoji v spánku vo svojej rezidencii v Riehene,” uvádza sa vo vyhlásení Beyeler Fondation.