V Holandsku verejnosť zaplatila reštaurovanie obrazu Napoleona

Obrázok k článku (codart.nl)

Amsterdamské múzeum vyzbieralo od verejnosti viac než 50-tisíc eur na reštaurovanie 198-ročného obrazu Napoleonov vstup od belgického maliara Matthieua van Breeho. Umelec zobrazil Napoleona Bonaparteho obklopeného starostami mestských častí Amsterdamu, ktorí ho vítajú v metropole a podávajú mu strieborné kľúče od mestských brán.

“Máme 340 darcov, ktorí prispeli sumami od desať do 25-tisíc eur,” uviedla hovorkyňa múzea Martine Willekens. “Potrebovali sme peniaze, tak sme požiadali záujemcov, aby sa na reštaurovaní podieľali takýmto spôsobom,” dodala. Podľa hovorkyne bola zbierka, ktorá sa začala v októbri pri príležitosti dvestého výročia generálovho vstupu do Amsterdamu, obrovským úspechom a podobnú iniciatívu by múzeum uvítalo i v budúcnosti.  

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene oslávi 60 rokov

BRATISLAVA 7. júna (SITA) – Šesťdesiat rokov od otvorenia prvej expozície Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene pripomenie verejnosti od stredy výstava Zvolenskí zberatelia vystavujú. Ako agentúru SITA informovala Mária Šorecová z Lesníckeho a drevárskeho múzea, výstavu slávnostne otvoria v stredu o 16:00 a až do 18. júla ponúknu svojim návštevníkom zbierky rôznych predmetov. V sídle múzea na Námestí SNP 31 vo Zvolene predstaví výber z viac ako 50 kolekcií 34 zvolenských zberateľov. Chýbať nebudú známky, nálepky zo zápaliek, pohľadnice, no ani medaily, odznaky, telefónne karty, kalendáre, papierové vreckovky, etikety či obaly z potravín. Medzi zaujímavosťami by mali byť aj miniatúrne knihy, kuchárky, náprstky, či pivné suveníry. Výstava bude otvorená denne od utorka do piatka a v nedeľu od 9:00 do 17:00.

Najstaršie múzeum s cennými exemplármi nemá peniaze

SARAJEVO 14. októbra (SITA/AFP) – Bosnianske národné múzeum v Sarajeve, ktoré je najstarším v krajine a vlastní veľmi cenné exempláre, vo štvrtok informovalo, že pre nedostatok finančných prostriedkov je nútené uzavrieť svoje dvere pre verejnosť. V stanovisku múzea sa uvádza, že ho uzavrú v piatok, aby “upozornili” na finančnú krízu. Tento kultúrny stánok, založený v roku 1888, potrebuje dvojnásobok zdrojov oproti súčasnému rozpočtu.

Odpovede

 1. Škoda, že SITA nerozlišuje

  Škoda, že SITA nerozlišuje “reštauráciu” a “reštaurovanie” (“restaurant” a “restoration”)…

 2. vdaka Palo, opravene!! text

  vdaka Palo, opravene!! text som precitala letmo, no v nadpise mi stale nieco nesedelo :) ibaze ja myslou stale v kuchyni, dohanam z tyzdna zameskane… cas vianocny a patri sa napiect dobroty… taaak toto by sa na nasej stranke stavat nemalo – ospravedlnujem sa!!

   

 3. Ako s avola restuarator ktory

  Ako s avola restuarator ktory sa specializuje na restautrovanie resttauracii? Reštauroter?

Comments are closed.