V Dóme korunovali desať kráľov a kráľovnú

Za viac ako 250 rokov bolo v Dóme sv. Martina korunovaných jedenásť kráľov, vrátane Márie Terézie, a osem ich manželiek. Mená všetkých aj s dňom ich korunovácie sú uvedené na ľavej, severnej stene pri hlavnom dómskom oltári.
Kráľom pri slávnostnom akte kládli na hlavu uhorskú kráľovskú korunu, uchovávanú dodnes v Budapešti.Prvý uhorský kráľ Štefan I. Svätý bol so súhlasom pápeža korunovaný 25. 12. 1000 (resp. 1. 1. 1001) vlastne iba zlatou čelenkou. Podľa Hertvikovej legendy išlo vraj o výnimočné umelecké dielo, ktoré poslal Štefanovi ako dar pápež Silvester II. (999 1003).

Čelenkou boli ešte korunovaní králi Peter (1038 1041 a 1044 1046), medzitým Samuel Aba (1041 1044), Ondrej I. (1046 1060), Belo I. (1060
1063) a Šalamún (1063 1074).

Šalamúna násilne zbavili trónu a keďže bol ohrozovaný na živote, pobral všetky kráľovské šperky vrátane čelenky sv. Štefana a utiekol s nimi do Rakúska. Tam sa všetky drahocennosti stratili. Po Šalamúnovi korunovali Gej?zu I. (1074 1077) už novou korunou, ktorú mu venoval byzantský cisár Michal VII. Dukas.
Uhorskú kráľovskú korunu zhotovili až v roku 1270 pred korunováciou Štefana V. (1270 1272). Bola z troch samostatných a odlišných šperkov, dva sú zdobené emailovými platničkami s postavami Krista, svätcov i panovníkov.

Spodná časť koruny corona graeca, je úzky zlatý pás, zdobený perlami, polodrahokammi a emailovými platničkami s vyobrazením svätých: Juraja, Demetra, Kozma a Damiána i anjelov Michala a Gabriela.

Na jednej z platničiek je obraz byzantského princa Konštantína, na ďalšej je uhorský kráľ Gejza I. a Kristus Pantokrator Svetlovládca.

Vrchná časť koruny corona latina, je zo zlatého plechu a zakrýva hornú časť kráľovej hlavy. Pripomína grécky kríž, v prekrížení je necitlivo urobená diera a do nej vložený šperk zlatý, šikmo naklonený krížik. Naklonenie spôsobilo nešetrné zaobchádzanie pri korunovácii novonarodeného neskoršieho kráľa Ladislava Pohrobka.
Na emailových platničkách koruny zostali z dvanástich apoštolov ôsmi Ján, Bartolomej, Filip, Pavol, Tomáš, Jakub, Ondrej a Peter. Z pridlhého šperku šty?roch apoštolov jednoducho odsekli.

Ďalšími korunovačnými pred?metmiboli plášť a meč sv. Štefana, ďalej žezlo z 11. či 12. storočia a krajinské jablko zo 14. storočia. Meč odniesla do Prahy Anna, sestra kráľa Štefana V.

Zdroj: IGOR JANOTA / SME

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Komárne odhalia bronzovú sochu kráľa Štefana na koni

Bronzová socha uhorského kráľa Štefana na koni bude dominovať Tržničnému námestiu v Komárne, ktoré sa má zároveň premenovať na Námestie svätého Štefana. Odhalia ju 21. augusta o 18:00. Jej autorom je maďarský akademický sochár Lajos Győrfi, známy tvorbou plastík maďarských historických postáv najmä z revolučných rokov v Uhorsku. Ako informoval primátor Komárna Tibor Bastrnák, bronzová socha váži zhruba tonu, hmotnosť podstavca zo železobetónu obloženého kameňom je 25 ton.

Tento rok bude korunovaný iba 13-ročný Ferdinand IV.

Tohtoročné korunovačné slávnosti sa začnú 3. septembra bratislavským jarmokom a vyvrcholia v nedeľu 5. septembra korunováciou len 13-ročného Ferdinanda IV. Na tlačovej konferencii k podujatiu to uviedol hlavný organizátor korunovačných slávností Miroslav Vetrík. Podľa vedúceho oddelenia marketingu a cestovného ruchu magistrátu Milana Vajdu je jedným z cieľov podujatia zatraktívniť centrum mesta a najvzácnejšie verejné priestory, ktoré Bratislava má. Organizátori očakávajú návštevnosť niekoľko desiatok tisíc ľudí. Celkový rozpočet podujatia organizátori nechceli zverejniť, uhradí ho občianske združenie Korunovačná Bratislava. Mesto Bratislava podporilo akciu reklamnou kampaňou s vkladom niekoľko tisíc eur. Počas podujatia nebudú v Bratislave žiadne dopravné obmedzenia, keďže slávnosti budú v historickom centre mesta.

Vystavia zrenovovanú repliku uhorskej koruny

V pondelok 27. septembra 2010 bude od 15:00 v priestoroch Katedrály svätého Martina vystavená zrenovovaná a pozlátená replika uhorskej koruny, ktorá bola dočasne zložená z hrotu chrámovej veže v rámci rekonštrukcie jej poškodeného krovu. Súčasťou výstavy bude aj expozícia dokumentov nájdených v korune a fotodokumentácie z priebehu reštaurátorských prác. Koruna bude vystavená približne týždeň.

Na hrade Ľubovňa vystavia poľské korunovačné klenoty

Na hrade Ľubovňa v Starej Ľubovni vystavia poľské korunovačné klenoty. Tie sa tam vrátia po viac ako 350 rokoch, keď tu boli ukryté v rokoch 1655 až 1661 počas vojny Poľska so Švédskom. Kým v 17. storočí boli na hrade uschované originálne poľské korunovačné klenoty, tentoraz sa do Starej Ľubovne vrátia ich repliky. Vernisáž poľských korunovačných klenotov bude v sobotu 3. júla 2010 v kaplnke sv. Michala na hrade Ľubovňa. Najnovší exponát Ľubovnianskeho múzea, ktorý bude stálou výstavou na hrade Ľubovňa, pozostáva z koruny, jablka, žezla a korunovačného plášťa poľského kráľa Stanislava Augusta Poniatowského.