Ľubovnianske múzeum má za sebou ďalší úspešný rok

Obrázok k článku

Ľubovnianske múzeum, ktoré spravuje hrad v Starej Ľubovni i skanzen pod ním, si už druhý rok po sebe udržalo jednu z najvyšších návštevností. „Návštevnosť v minulom roku bola na úrovni roku 2014, keď múzeum navštívilo takmer 146-tisíc platiacich návštevníkov a išlo vtedy o historicky najvyššiu návštevnosť v jeho dejinách,“ vysvetlil Jakub Ondrej z marketingového oddelenia Ľubovnianskeho múzea. Najčastejšie navštevujú ľubovniansky hrad Slováci a Poliaci, potom nasledujú Rusi, Ukrajinci, maďarsky hovoriaci turisti a v neposlednom rade Česi.

 

Hrad Ľubovňa je z viac ako 90 percent zrekonštruovaný, láka nielen svojimi expozíciami, ale aj podujatiami počas celého roka, ktorých je priemerne až 26. Medzi stabilne najúspešnejšie patrí podujatie Hradné dni, ktoré sa koná každoročne v posledný júlový víkend. „Minulý rok sme ich mali v duchu 360. výročia prevozu poľských korunovačných klenotov z krakovského hradu Wawel na hrad Ľubovňa, robili sme rekonštrukciu tejto udalosti z roku 1655,“ pripomenul Ondrej. Podľa jeho slov je pre návštevníkov okrem iného zaujímavý aj zrekonštruovaný renesančný palác v hrade. Nachádzajú sa v ňom expozície, ako napríklad hradný pivovar či liehovar. Práve do týchto priestorov plánuje múzeum tento rok umiestniť aj novú expozíciu s názvom Ako sa staval hrad.

 

V skanzene pod hradom v minulom roku sprístupnili drevenicu z Veľkého Lipníka z roku 1885. Rekonštrukciou prešiel aj Dom správcu. „Hlavným investorom rekonštrukcie bol Prešovský samosprávny kraj, jej hodnota predstavovala približne 780-tisíc eur,“ informoval Ondrej. V budove vznikli nové priestory, zriaďujú v nich turistické informačné centrum, ktoré má byť regionálnym turistickým informačným centrom, ale tiež konferenčnú miestnosť, ktorá v múzeu podľa Ondreja doteraz chýbala. V budove sa nachádza aj konzervátorské pracovisko zamerané na ošetrovanie odevu a textílií. „To už funguje, perú sa tam rôzne kostýmy a pripravujú sa na sezónu a do expozícií,“ vysvetlil marketingový pracovník múzea.

 

V tomto roku si Ľubovnianske múzeum pripomína 60. výročie svojho založenia a v tomto duchu sa budú niesť aj všetky podujatia, ktoré pripravuje. Otvorenie turistickej sezóny je naplánované na 24. apríla. Na hrade Ľubovňa bude sprístupnená nová expozícia venovaná rodine Zamoyskych, ktorá hrad vlastnila v rokoch 1882 až 1945, ako aj ďalšia venovaná Móricovi Beňovskému ako najslávnejšiemu väzňovi hradu. „Pripravujeme celosezónnu výstavu na hrade s názvom Chartula Pictoria, na ktorej budú vystavené staré pohľadnice zo Slovenska, hradu Ľubovňa, Ľubovnianskych kúpeľov a okolia Starej Ľubovne. Jej podtitul bude Cestovateľstvo,“ priblížil plány Ondrej. V skanzene pripravujú výstavu venovanú výbave mladej nevesty, návštevníci si budú môcť pozrieť maľované truhlice i ďalšie predmety spojené so svadobným obradom. Pripravuje sa tiež veľká obnova Paláca Lubomirskych na hrade. V októbri vyjde aj prvá monografia o meste Stará Ľubovňa.

 

Hrad je ako jeden z mála otvorený celoročne. „Najviac návštevníkov nás navštevuje počas letnej turistickej sezóny, ale taktiež aj mimo nej, či už ide o rôzne turistické zájazdy z blízkych hotelov a Tatier, rovnako aj školy,“ dodal Ondrej, podľa ktorého hrad Ľubovňa ponúkne niečo návštevníkom za každého počasia.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na hrad Ľubovňa sa vrátia poľské korunovačné klenoty

Na hrad Ľubovňa sa tohto roku vrátia poľské korunovačné klenoty. Naposledy tu boli originály uschované počas poľsko-švédskej vojny v rokoch 1655 až 1661. Do Ľubovne sa tentoraz vrátia len repliky a budú ich môcť vidieť všetci návštevníci hradu. “Sú vyrobené podľa dokumentácie z 18. storočia, kedy sa originálne klenoty reštaurovali. Podľa tejto dokumentácie poľskí zlatníci vyrobia faximile,” povedala pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková počas dnešného otvorenia letnej sezóny. Repliky poľských korunovačných klenotov by mohli tento rok prilákať na Ľubovniansky hrad viac návštevníkov, ako v roku 2009, keď aj tu pocítili dôsledky hospodárskej krízy a pokles návštevnosti. Súčasťou stálej expozície hradu sa klenoty stanú od 1. júla.