Uvítanie medom

Princ Charles po druhý raz na Slovensku

2. novembra 2000
Dvojdňová oficiálna návšteva princa Charlesa (52), najstaršieho syna britskej kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa, ktorý je prvým v poradí na následníctvo britského trónu, má osobitný charakter. Okrem oficiálnych prijatí a rozhovorov bol program návštevy zostavený podľa špecifických záujmov a aktivít princa Charlesa. Slovenskí hostitelia pre princa z Walesu, ktorý predsedá desiatkam organizácií, zaoberajúcich sa najmä ochranou životného prostredia, architektúrou a charitou, pripravili na strednom Slovensku prehliadku kostolíkov v Zolnej pri Zvolene a Ponikách a prechádzku Badínskym pralesom. Napriek nevľúdnemu počasiu a hustému dažďu, ktoré sprevádzali stredajšiu návštevu princa z Walesu na strednom Slovensku, princ Charles bol spokojný.
„Kráľovskú návštevu sme tu ešte nemali,“ povedal hrdo ponický starosta Emil Králik. Národná kultúrna pamiatka pochádza zo 14. storočia a jej ozdobou sú zachované fresky talianskych umelcov. Poničania darovali princovi Charlesovi fujaru aj pohár pravého horského medu, za ktorý sa poďakoval s tým, že je vášnivým milovníkom medu.

V Banskej Bystrici slávnostne otvoril monitorovacie centrum anglickej spoločnosti Skamp pre strednú Európu, ktoré sa bude zaoberať predajom a distribúciou vnútrovozidlových komunikačných a monitorovacích systémov. Fanfárami a nadšenými výkrikmi privítali následníka britského trónu na banskobystrickom námestí. Napriek neprívetivému počasiu absolvoval krátku prechádzku po ňom s primátorom mesta Jánom Králikom. Princ Charles srdečne komunikoval s Banskobystričanmi, zaujímal sa o históriu budov na námestí. Podľa Králika bol princ Banskou Bystricou nadšený a ako Charles sám povedal, predstihla jeho očakávania. Príjemne ho tiež prekvapilo, že tretina ľudí vedela po anglicky.

Jeho pobyt na strednom Slovensku zavŕšila návšteva Badínskeho pralesa, od ktorej ho neodradilo ani zlé počasie. V gumákoch v ňom strávil asi hodinu.

Následníka britského trónu, ktorý pricestoval na pozvanie prezidenta Rudolfa Schustera, večer v Bratislave prijal v zastúpení prezidenta predseda NR SR Jozef Migaš. Na rozhovoroch sa zúčastnil aj šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan. Dnes sa očakávajú rozhovory s premiérom Mikulášom Dzurindom. Po deviatich rokoch od prvej návštevy Bratislavy, na ktorú vtedy prišiel aj s manželkou princeznou Dianou (tragicky zahynula v auguste 1997), si dnes prezrie aj historické centrum mesta.

Dagmar Teliščáková

Zdroj: Pravda č. 253/00, 02. 11. 2000

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.