Úspešná prezentácia gréckokatolíckych drevených chrámov

Obrázok k článku

Audio sprievodca v desiatich jazykoch, informačný leták o drevených chrámoch na východe Slovenska, prezentačná brožúrka, či pamätná turistická pečiatka. S týmto všetkým sa môžu stretnúť návštevníci šiestich gréckokatolíckych drevených chrámov v obciach Kožany, Jedlinka, Potoky, Nižný Komárnik, Uličské Krivé a Kalná Roztoka. Tieto materiály i ďalšie aktivity boli realizované Gréckokatolíckym arcibiskupstvom Prešov v rámci projektu Prezentácia drevených chrámov na medzinárodnej drevenej ceste. Ide o jeden z viacerých projektov, ktoré Prešovské arcibiskupstvo realizuje na poli záchrany a prezentácie drevených chrámov. Aktivity tohto projektu prebiehali od marca 2010 do februára 2011 v celkovej hodnote viac ako 46 tis. eur. Projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.
Prešovské arcibiskupstvo, ktoré má vo vlastníctve 27 z 36 gréckokatolíckych drevených chrámov na východnom Slovensku, už niekoľko rokov vyvíja enormné úsilie pre ich záchranu a prezentáciu. Táto činnosť patrí k jeho prioritám. Sú to skvosty ľudovej sakrálnej architektúry, z ktorých väčšina naďalej slúži veriacim k ich duchovnému životu. Postupne prebieha kompletná rekonštrukcia týchto chrámov, ktorá je finančne veľmi náročná. Gréckokatolíckej cirkvi nesmierne záleží na ich zachovaní pre ďalšie generácie, pretože vypovedajú o viere, pokore, ale aj o zručnosti Božieho ľudu, ktorý ich postavil a stále udržiava ako miesta stretnutia s Bohom a blížnymi.

Pre TK KBS Daniel Dzurovčin.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Gréckokatolícka cirkev zviditeľňuje drevené chrámy

11. júla 2008 – Zápis drevených chrámov v Bodružali a Ladomirovej (okres Svidník) do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré sa nachádzajú v prešovskej eparchii, znamená pre prešovské Gréckokatolícke arcibiskupstvo veľkú poctu. Nie sú to však jediné drevené sakrálne stavby, ktoré vlastní prešovská eparchia.

Prešov: Medzinárodný workshop o ochrane drevených chrámov

Dňa 22.10.2003 sa v Prešove v budove Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča začal trojdňový Medzinárodný workshop o ochrane drevených chrámov „Wooden Churches Conservation International Workshop“, ktorý organizujú World Monuments Fund, the Samuel H. Kress Foundation, United States Commission for the Preservation of America’s Heritage Abroad v spolupráci s Gréckokatolíckym biskupstvom v Prešove a Gréckokatolíckou bohosloveckou fakultou Prešovskej univerzity v Prešove.

Na obnovu kostolíkov východného obradu pridelil ŠFK Pro Slovakia tri milióny Sk

Svidník 14. apríla (TASR) – Tri milióny korún pridelila Rada Štátneho fondu kultúry Pro Slovakia na krytie nákladov na tohtoročnú obnovu siedmich drevených kostolíkov východného obradu v okresoch Svidník, Stropkov a Prešov. Na rekonštrukčné práce na objektoch chrámov je z nej vyčlenených 1,8 milióna Sk, na reštaurovanie ikon 1,2 milióna Sk. Najviac je potrebné riešiť havarijný stav kostolíka v obci Dobroslava pri Svidníku, na odstránenie ktorého vyčlenila 700 tisíc korún a v obci Brežany v okrese Prešov 350 tisíc korún…

Na obnovu kostolíkov východného obradu pridelil ŠFK Pro Slovakia tri milióny Sk

Svidník 14. apríla (TASR) – Tri milióny korún pridelila Rada Štátneho fondukultúry Pro Slovakia na krytie nákladov na tohtoročnú obnovu siedmich drevenýchkostolíkov východného obradu v okresoch Svidník, Stropkov a Prešov. Na rekonštrukčnépráce na objektoch chrámov je z nej vyčlenených 1,8 milióna Sk, na reštaurovanieikon 1,2 milióna Sk. Najviac je potrebné riešiť havarijný stav kostolíka v obci…