UNESCO rozšírilo zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva

Trinásť nových lokalít zaradila Organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) na zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Jej predstavitelia o tom rozhodli na zasadaní v čínskom meste Su-čou, ktoré sa koná od 28. júna do 7. júla. Na zozname prvýkrát figurujú kultúrne poklady v Severnej Kórei: hroby a mestá kráľovstva Kogurjo z rokov 37 pred n. l.-668 n. l.; a v Andorre – údolie Madriu-Claror-Perafita v Pyrenejách.
Ďalej tam pribudlo nórske súostrovie Vega, kde ľudia žijú v nehostinných podmienkach v súzvuku s prírodou, ako aj kláštorný komplex Novodevičij v Moskve i Royal Exhibition Building z roku 1880 v Melbourne.
Z Indie sa na zoznam dostali archeologický Champaner-Pavagadh Park a Victoria Terminus Station v Bombaji. V Mongolsku si UNESCO vybrala step pri rieke Orchon, kde leží aj Karakorum, hlavné mesto ríše vládcu Džingischána.
V Japonsku padla voľba na posvätné miesta a pútnické cesty v pohorí Kii, v Jordánsku na archeologické nálezisko Kastron Mefá a v Kazachstane na 5000 petroglyfov (praveké kresby na skalných stenách) v Tamgaly.

Už vo štvrtok pridala UNESCO na zoznam arktickú prírodnú rezerváciu v okolí ruského Wrangelovho ostrova, grónsky fjord Ilulissat, tropický dažďový les na Sumatre, sopky na ostrove Svätá Lucia, botanicky cenný región Cape Floral v juhoafrickej provincii Kapsko, 17-metrovú pohrebnú pyramídu panovníka Askíu Muhammada z roku 1495 v Mali, portugalské pevnostné mesto Mazagán v Maroku a oblasť Kutamaku v Togu, charakteristickú hlinenými vežami.
Slovensko sa zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva prezentuje Banskou Štiavnicou, Spišským hradom – rozlohou najväčším stredovekým hradom v strednej Európe, obcou Vlkolínec a unikátnym stredovekým mestom Bardejov.

Zdroj: STV.sk | http://www.stv.sk/sprava.php?id=4734&cpage=2

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Charte pour la conservation

Les peintures créées de la main de l’homme constituent une composante importante et impressionnante du patrimoine. Cet art créatif est toujours placé sur un support ; par conséquent, la préservation du patrimoine pictural passe à la fois par la conservation de la couche picturale et par celle du bâtiment ou de l’édifice de support…

Lokality svetovho kultrneho dedistva na zem SR

Kultrne a prrodn dedistvo je neocenitenm a nenahraditenm vlastnctvom kadho nroda, ale aj celho udstva. Strata spsoben chtranm alebo zmiznutm ktorejkovek z tchto najvzcnejch hodnt znamen ochudobnenie dedistva vetkch nrodov sveta. Vzhadom na vnimonos si zaslia pecilnu ochranu proti nebezpeenstvm, ktor ich oraz viac ohrozuj…

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!