UNESCO rozšírilo zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva

Trinásť nových lokalít zaradila Organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) na zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Jej predstavitelia o tom rozhodli na zasadaní v čínskom meste Su-čou, ktoré sa koná od 28. júna do 7. júla. Na zozname prvýkrát figurujú kultúrne poklady v Severnej Kórei: hroby a mestá kráľovstva Kogurjo z rokov 37 pred n. l.-668 n. l.; a v Andorre – údolie Madriu-Claror-Perafita v Pyrenejách.
Ďalej tam pribudlo nórske súostrovie Vega, kde ľudia žijú v nehostinných podmienkach v súzvuku s prírodou, ako aj kláštorný komplex Novodevičij v Moskve i Royal Exhibition Building z roku 1880 v Melbourne.
Z Indie sa na zoznam dostali archeologický Champaner-Pavagadh Park a Victoria Terminus Station v Bombaji. V Mongolsku si UNESCO vybrala step pri rieke Orchon, kde leží aj Karakorum, hlavné mesto ríše vládcu Džingischána.
V Japonsku padla voľba na posvätné miesta a pútnické cesty v pohorí Kii, v Jordánsku na archeologické nálezisko Kastron Mefá a v Kazachstane na 5000 petroglyfov (praveké kresby na skalných stenách) v Tamgaly.

Už vo štvrtok pridala UNESCO na zoznam arktickú prírodnú rezerváciu v okolí ruského Wrangelovho ostrova, grónsky fjord Ilulissat, tropický dažďový les na Sumatre, sopky na ostrove Svätá Lucia, botanicky cenný región Cape Floral v juhoafrickej provincii Kapsko, 17-metrovú pohrebnú pyramídu panovníka Askíu Muhammada z roku 1495 v Mali, portugalské pevnostné mesto Mazagán v Maroku a oblasť Kutamaku v Togu, charakteristickú hlinenými vežami.
Slovensko sa zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva prezentuje Banskou Štiavnicou, Spišským hradom – rozlohou najväčším stredovekým hradom v strednej Európe, obcou Vlkolínec a unikátnym stredovekým mestom Bardejov.

Zdroj: STV.sk | http://www.stv.sk/sprava.php?id=4734&cpage=2

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Citadela Inkov nebude na Zozname ohrozených lokalít

7. júla 2008 – Peruánsky Národný kultúrny inštitút upozorňuje, že UNESCO sa rozhodlo nepridať Machu Picchu na Zoznam svetového dedičstva ohrozených lokalít. Rovnako tvrdí, že Vzdelávacia, vedecká a kultúrna Organizácia Spojených národov sa rozhodla, že známej citadele Inkov nehrozí skoré priame ohrozenie.

Lokality UNESCO na Slovensku – Spišský hrad

Jedinečnému urbanisticko-krajinárskemu komplexu stredného Spiša dominuje ruina Spišského hradu. Hrad patrí k najväčším fortifikačným stredovekým komplexom v strednej Európe. Jeho protipól tvorilo už v románskom období sídlo cirkevnej správy – Spišská Kapitula, ktorá je charakterizovaná impozantným dvojvežím katedrály sv. Martina. Tieto centrá moci a správy Spiša prepája svojou zástavbou podhradská osada, neskôr mestečko s typickými renesančno-barokovými meštianskymi domami, dnešné Spišské Podhradie.

Lokality UNESCO na Slovensku – Vlkolínec

Osada Vlkolínec predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí, s nenarušenou zástavbou zrubových domov uprostred krajinárskeho zázemia tvoreného úzkymi pásikmi polí a pasienkov, zo severu chránená masívom Sidorovo. Uprostred tradičnej zástavby sa v centre obce zachovala zvonica z roku 1770, studňa, kaplnka Panny Márie z roku 1875 a škola.