Tradičný život Hontu na festivale Hontianska paráda

Priblížiť tradičný spôsob života v Honte je hlavnou myšlienkou festivalu Hontianska paráda, ktorý sa v dňoch 21. a 22. augusta 2009 uskutoční v Hrušove (okres Veľký Krtíš). Na piatkovom otvorení 14. ročníka sa má o 17:00 zúčastniť aj prezident Ivan Gašparovič, ktorého privíta starosta Hrušova Pavel Bendík.

Návštevníkov festivalu čakajú obľúbené Hontianske dvory, kde môžu ochutnávať tradičné jedlá pri hudbe a speve a obdivovať zručnosť remeselníkov. Tento rok sa touto formou prvýkrát predstaví v Krajanskom dvore Báčsky Petrovec zo Srbska a Veňarec z Maďarska. Už tradične otvoria viaceré dvory – Požovnícky, Hasičský, Rybársky, Vinický, Vinársky, Rozhlasový, Krtíšsky, Sebechlebský, Plachtinský, Prandorfský, Haluškový, Lepníkový, Pufancový, Salašnícky a Dvor u starej mamy. Tradične svoj dvor otvorí aj Rádio Regina – štúdio Banská Bystrica. V Rozhlasovom dvore čakajú na návštevníkov zábavné súťaže, zaujímavé priame prenosy a verejné nahrávky relácií. Známe slovenské folklórne súbory, sólisti, folkloristi z Hontu vystúpia v amfiteátri vo Vožnej a Lesnej scéne. Na scéne hrušovského amfiteátra vystúpia aj SĽUK a Zlaté husle.


Pripravené sú i ukážky žatvy, ručného a strojového mlátenia obilia, pečenie chleba v pôvodných kamenných peciach. Zaujímavé budú zvyky ako stavanie míle – tradičného spôsobu výroby drevného uhlia, opracovávanie dreva a kameňa, štiepanie, dlabanie a ďalšie ukážky zručnosti remeselných výrobcov zo Slovenska.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Spoznajte Svätý Anton

Vhodným doplnkom sú rôznorodé pozoruhodnosti, ako napríklad prírodno- stavebné (pieskovcové pivnice v Hrušove), historicko-stavebné (hrady Chabraď, Bzovík, mlyn Horný Badín), ľudová architektúra (ľudové domy v Horných Plachtinciach a Veľkých Túrovciach), miestne múzeá (Plášťovce, Suchaň, Čebovce, Lišov), množstvo sakrálnych a iných pamiatok (Senohrad, Výškovce nad Ipľom). Hojný výskyt minerálnych a termálnych prameňov (Slatina, Santovka, Dudince, Horné Túrovce) ponúkajú aj…