aktivita diskusia Pamiatky Zobytňovanie podkroví historických budov

  • Zobytňovanie podkroví historických budov

    Posted by palo on 22. decembra 2006 at 9:45

    Zobytňovanie podkroví historických budov – áno, či nie? Aký máte názor na jeho vplyv na vzhľad jednotlivých budov, celých ulíc a miest, na jeho vplyv na historické konštrukcie budov?

    Na úvod vkladám dve fotografie z jedného mesta v zahraničí.

    harp odpovedal 15 years, 3 months ago 4 Členovia · 12 odpovede/odpovedí
  • 12 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    22. decembra 2006 at 10:14

    Ked sa to neda zastavit. A ponechat podkrovie historickej budovy svojmu povodnemu ucelu. Podla mna zalezi na technologii a systeme aky bude pouzity.

    Na tvojich fotografiach (horna. prva) vidno aj podkrovia ktore boli zobytnene hned po postavani, alebo trochu neskor su tam uz vsak par rokov. Alebo nie?

    To mestecko co je na tvojej fotografii nebude na slovensku. Pravdepodobne to bude v Nemecku, alebo vo Francuzku. Prezrad…

    V niektorych krajinach bolo totiz bezne zobytnovat podkrovia. Boli to vsak prevazne krajiny kde neboli naklady na vykurovanie take vysoke. A podkrovia neboli narocne na izolacie. Kedzie tie v minulosti takmer nefungovali (izolacie pre podkrovia) Bezne sa pouzivali normalne stavebne materialy a izlocana schopnost bola az druhotna.

    Keby som mal odpovedat ci a ako zobytnovat podkrovia. Musel by som vediet o aky pripad ide. Neda sa to generalizovat.

    Zaroven vsak rad vidim dobre urobene podkrovie.
    Par ilustracii:

  • harp

    Member
    22. decembra 2006 at 10:18

    Pridavam este dve fotografie a dva odkazy:

    …a teraz tie odkazy jeden k teme a druhy iba tak…

    http://www.schenectadyhistory.org/pictures/
    a toto je hlavny problem zobytnovania: http://www.factsfacts.com/MyHomeRepair/ventilation.htm

  • harp

    Member
    26. decembra 2006 at 16:30

    Zaujimave je spomenut aj forum rekonstrukcia podkrovia: http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1243
    v tradicnom a nizkonakladovom stavitelstve.

  • Anonymous

    Member
    1. marca 2007 at 13:44

    No neviem, tie fotky, co tam dal Harp, to vyzera naozaj ze dost precackane, volako mi to neladi. Tiez uznavam, ze niektore podkrovia mozu byt dobre urobene, ale vo vacsine pripadov sa to iba sprzni – vikiere mi lezia v zaludku asi najviac. Na povale ma byt udiaren a skladka dosak a sindlov, byvat na povale, to je len take panske huncutstvo

  • harp

    Member
    1. marca 2007 at 15:15

    Prve farebne fotografie su z interieru umelo vytvoreneho ako kulisa nejakeho serialu. Zaujalo ma vsak ako tvorcovia chapu byvanie pod strechov a ktore znaky zvyraznili.

  • Anonymous

    Member
    1. marca 2007 at 18:40

    Mne sa zdá, že tento portál nie je niekedy o pamiatkach. Je to o stavebníctve, a jeho čo najlepšej propagácii.
    Nemecká (a česká) PS nie je celkom dobrým príkladom prístupov a riešení. Ich metódy sme tu mali do roku 1990 v socialistickej podobe, a žiaľ aj teraz – v nádychu budovania raného kapitalizmu. Preto prosím hľadajme a zverejňujme fotky takých pamiatok a riešení, ktoré stoja za to, ktoré sú skutočne odborne relevantné a hodnotné.

  • palo

    Member
    15. marca 2007 at 19:14

    … uznavam, ze niektore podkrovia mozu byt dobre urobene, ale vo vacsine pripadov sa to iba sprzni – vikiere mi lezia v zaludku asi najviac. Na povale ma byt udiaren a skladka dosak a sindlov, byvat na povale, to je len take panske huncutstvo.
    Keď som sem nadhadzoval túto tému, snažil som sa hneď neprejaviť svoj názor a nechať priestor pre diskutérov. Ale téma sa akosi slabo chytila…
    Po takmer štvrťroku sa teda priznávam: obytné podkrovia nemám rád. Ani na novostavbách. Ale dá sa to zastaviť? Vo všeobecnosti považujem za lepšie riešenie urobiť prístavbu alebo nadstavbu.

  • palo

    Member
    15. marca 2007 at 19:17

    Nemecká (a česká) PS nie je celkom dobrým príkladom prístupov a riešení. Ich metódy sme tu mali do roku 1990 v socialistickej podobe, a žiaľ aj teraz – v nádychu budovania raného kapitalizmu.
    Mám pocit, že by to stálo za novú tému, alebo hneď dve:
    – Metódy obnovy architektonických pamiatok (pred rokom 1990, po roku 1990).

  • eo-ipso

    Member
    15. marca 2007 at 21:23

    :!: Nie som presvedčený o správnosti paušálneho odmietania obytných podkroví, a to ani v historických objektoch. V objektoch NKP však treba takýto krok veľmi zodpovedne zvážiť, čo sa dnes takmer nestáva a úpravy strešných priestorov, tým aj krovov a celých striech, sa robia takpovediac živelne, aj keď často so súhlasom KPÚ. Kvalitu riešení ovplyvňuje často aj nedostatok tradícií a skúseností. Lebo na rozdiel od vývoja v našom prostredí, sú v mnohých krajinách obytné podkrovia stáročia bežné. Keďže zväčša nečerpáme pozitívne vzory, vyzerajú “piate fasády” objektov v našich historických (aj pamiatkovo chránených) mestách “pod obraz” :(

  • miro-carsky

    Member
    9. apríla 2007 at 11:27

    Hej, je dost mozne ze som proti tomu prave preto tak naladeny, ze som tu nevidel podkrovie zodpovedajuce duchu starej budovy, ci drevenice. No ale skratka, u nas to tradiciu nema, zato sa vsak neda povedat, ze by sa podkrovie nevyuzivalo, prave naopak. Napriklad v starych mlynoch boli niektore stroje az uplne pod strechou – loziska transmisie viseli na kliestinach
    To ide s dobou, dnes uz vyuzitie nema a tak sa zobytnuje, aby ho malo. Je to nezvratne, da sa proti tomu len kibicovat, snazit sa presadit znesitelnejsie varianty

  • harp

    Member
    9. apríla 2007 at 17:44

    V B. Stiavnici mame jeden dom v ktorom sa vraj nachadzalo podkrovne byvanie uz v 18. storoci. Je to vsak unikat. Stretol som sa s hosp. priestor. v podkroviach kde tu aj nejaka izbietka vstavana (murovana) do konstrukcie.

    Jedna sa o domcek na ul. Dolna Ruzova tusim 13., mom. vlastnik Noro. P.

    To vsak urcite nepredpoklada a neobhajuje stavbu podkrovi.

  • harp

    Member
    26. januára 2009 at 9:51

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť