Označené: 

 • sasha

  člen
  16. januára 2014 o 14:07

  Je to hlavička fajky. Pipasár, teda trúbeľa, ktorej koniec sa vkladal pri fajčení do úst, bola samostatná časť. Osobne mi pripomína preslávené štavnické fajky – štiavničky, ktorých výroba skončila až v roku 1959. Pokiaľ sa nemýlim, možno by v Banskej Štiavnici niekto vedel identifikovať aj výrobcu podľa značenia. Mohla by byť aj z 19. storočia, pretože tvar jednotlivých typov fajok sa nemenil počas veľmi dlhej doby. Veľmi pekný kúsok.

  video

  Odporúčam:
  S. Sprušanský: Výroba banskoštiavnických hlinených fajok. Zborník Slovenského národného múzea 62, Etnografia 9. Bratislava 1968, 217-238.

 • leguan

  člen
  16. januára 2014 o 19:23

  Dík :)

 • benjo

  člen
  21. januára 2014 o 21:02

  leguan – skusal si niekoho kontaktovat? mas nejake info?

   

  ja som pisal ako minule do pipe klubu NR ( kontakt je spomenuty uz v teme identifikacia keramiky ) a mam takuto odpoved:

  S najväčšou pravdepodobnosťou ide o maďarského výrobcu Józsefa Tocha z Pápi. Tie iniciály v okruhlej značke by mohli byt JT. Osobne mám spodnú časť jeho fajky, ktorá ma rovnaký tvar s rozdielom, že prstienok na krčku je len jednosmerne šráfovaný, oproti vašej fajke, na ktorej je šráfovanie krížné a je na nej kolok výrobcu v dvoch riadkoch

  JOS.TOCH

  PÁPA

  József Toch spolu s Henrichom Schlesingerom bo významní maďarský výrobcovia fajok v Pápe, v polovici 19. storočia.”

   

  je to len tip. ktovie ci je to JT.

   

  http://www.muzeumbs.sk/wp-content/uploads/2013/02/fajky.jpg tu vidno ze tie stiavnicky mali prave ten spodok casto prave v tvare musle,ale o tom uz bola rec ze tie formy na hlinene fajky sa kradli a popularna stiavnicka sa kopirovala kade tade aj mimo svk

 • leguan

  člen
  22. januára 2014 o 19:19

   viac nezisťoval,  to my stačí možno časom ten znak rozlúštim dík :) 

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz