Označené: 

 • benjo

  člen
  22. apríla 2013 o 21:31

  ked som to zbadal – ten tvar, farby aj tie motivy – podla mna by to mohol byt cesky sklarsky klenot Moser. oni radi robia o.i. tieto pohariky na whíísky, vodu ci pod., rozne farebne vytonovane, taktiez maju v oblube aj zvieratkovske obrazky, precizne zdobenie,..

  Typickými představiteli moserovské barevné škály jsou přejímané a podjímané barvy ametyst (fialová), růžová, modrá, aurora (oranžová), reseda (žlutohnědá) a zelená či oblíbené šestibarevné sady složené z barev křišťál, akvamarin (světle modrá), rosalin (růžová), alexandrit (světle fialová), beryl (světle zelená), eldor (světle žlutá) a topas (medově hnědá). „Recepturová banka“ sklárny Moser disponuje dnes cca 450 barevnými odstíny sklovin.

  http://www.moser-glass.com/pages/barvy-kristalu-moser/

  http://www.moser-glass.com/pages/charakteristika-kristalu-moser/

  a to ze nemaju znacku…no, prave u tych starsich vyrobkov z porcelanu ci zo skla sme sa uz aj tu neraz stretli s tym, ze ich nemaju..v dnesnej dobe si uz tie spickove firmy na to davaju skor pozor a motiv vsak tiez nevyzera prilis moderne, takze to moze byt ako si ho nazval “stare sklo”.

  pre porovnanie jeden taky na whíísky…tento ma odspodu znacku moser, cca 30 rokov stary a vraj by hodnota jedneho poharika mohla byt az 60 euro. ak je ta tvoja karafa, flasa, dzban, nadoba ci co to je od moseru..hm, tak celkom by som ju strazil pred rozbitim.

 • leguan

  člen
  23. apríla 2013 o 8:02

  Dík, možné to je. Je to po prababke tak preto som napísal slovo “staré” čiže to bolo vyrobené minimálne v 30 tych rokoch. Pripadalo mi to celkom kvalitné tak moser by aj byť mohol, len som hladal na nete niečo obdobné a nič som nenašiel  takže som skúsil tu  :):)

 • benjo

  člen
  23. apríla 2013 o 10:01

  ten moj poharik  je tvar u nich pouzivany od 1935…a snad az dodnes

  model Culbuto

  Vejcitý a kulovitý tvar nápojového souboru Culbuto predstavuje nejryzejší projev funkcionalismu. Presto však soubor pusobí lehkým a harmonickým dojmem. Nápojová souprava je vyrábena v krištálovém nebo barevném provedení. Doplnovat ji muže zlacený okraj nebo ryté motivy ptáku.
  http://tabledirect.com.au/documents/catalogues/07_glassware/moser-culbuto.pdf

  este sa opytam na to zdobenie na tom tvojom skle…je to malovane..leptane..pieskovane..brusene…kombinacia? a nechyba ti na karafe zatka/vrchnacik?

 • leguan

  člen
  23. apríla 2013 o 13:07

  Ten vrchnáčik chýba a asi aj tých pohárikov bolo viac ale neviem .  Tie  malby   nie  sú  ryté  asi ani leptané akým spôsobom je nanesená neviem ale vyzerá na zlato ? Mne to podľa tých  jemných malieb pripadá na starší výrobok ako tridsiate roky a skôr niečo nemecké ale som laik a môže ísť o retro   takže ….. A ten tvar pohárikov je  na spodu iný  aj keď môže ísť o ten istý typ. Na spodku všetkých je zlatým číslo 6.   :)  

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz