aktivita diskusia Pamiatky Rodný dom J. Tisa v Bytči

  • Rodný dom J. Tisa v Bytči

    Posted by palo on 10. marca 2010 at 21:22

    Dom Jozefa Tisa chcú kúpiť a opraviť

    Ružový dom chátra. Polovica patrí od minulého roku Spoločnosti pre zachovanie tradícií, vedenej Stanislavom Pánisom. Teraz chce od mesta odkúpiť zvyšný podiel. „Jediné, čo chceme, je zrekonštruovať dom, kde sa narodil náš prvý prezident,” povedal MY Žilinským novinám Pánis.

    Jeho spoločnosť s dobrými vzťahmi so Slovenskou pospolitosťou má vraj ušľachtilé ciele a chce zachovať slovenskú históriu. Ako by budovu využívali, Pánis nepovedal. V minulosti v nej chcel zriadiť múzeum. Pánis potrebuje celú nehnuteľnosť, aby na ňu mohol žiadať peniaze z grantov.

    Čítajte viac: TU

    palo odpovedal 14 years, 1 month ago 4 Členovia · 5 odpovede/odpovedí
  • 5 odpovede/odpovedí
  • vlcik-tlcik

    Member
    11. marca 2010 at 0:45

    Ďalšia hlúposť, čo sa udiala predajom polovice domu kadejakým kreatúram. Mal zostať vo vlastníctve štátu, obce, vycapiť tabuľu s podobizňou Tisa, aj s nápisom, tu sa narodil Dr. Jozef Tiso, prezident prvej Slovenskej republiky. Na vzniku tohto štátneho útvaru nemal žiadnu zásluhu, bol nám nanútený vtedy fašistickým Nemeckom.
    V samotnej budove by som umiestnil zoznamy mien všetkých židov a ostatných ľudí, čo zahynuli aj “vďaka” nemu v koncentračných táboroch, všetkých ľudí umučených a povraždených pred, počas a po SNP. Zároveň sústredil všetky dobové “humanistické” heslá, fotografie z Nemeckej, Kremničky, Kľaku, Ostrého Grúňa, Skýcova….. a všetku tú hrúzu.
    Neviem, či by potom mali takíto polofašisti a podobní magori chuť čosi oslavovať pri takto poňatom múzeu.

  • pstrosek

    Member
    11. marca 2010 at 14:01

    Uz pred dvoma rokmi bola vyhlasena zbierka na opravu rodneho domu Jozefa Tisa. Ale na zaklade nejakej pofidernej zidovskej obce bola zrusena.

    Verejná zbierka Spoločnosti pre zachovanie tradícií zrušená!
    29. September. 2008 at 21:57

    Verejná zbierka, na obnovu rodného domu prvého prezidenta SR, kňaza – mučeníka Dr. Jozefa Tisa a sochu nášho veľkého slovenského panovníka Rastislava, ktorú v máji tohto roku zriadila Spoločnosť pre zachovanie tradícii a následne ju v júny povolilo ministerstvo vnútra, bola pred pár dňami zrušená. Dôvod? Verejná zbierka údajne nemá verejnoprospešný účel a odporuje zahraničnej politike SR.
    Ministerstvo vnútra pod vedením nominanta Smeru-SD Róberta Kaliňáka ju zrušilo, tak ako uviedol hovorca spomínaného rezortu, až po upozornení a výzve niekoho s občanov SR. Takmer pol roka nikomu z vlády a ministerstva neprekážala a zrazu sa po nenápadnom lobingu určitej „skupinky“ zbadali. Ešte v júli hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš pre média povedal, že zbierka je v poriadku a spĺňa všetky náležitosti.
    Kto sú títo občania, ktorí majú také veľké slovo a rozhodujú o tom čo je verejnoprospešné a čo nie, prípadne čo je v súlade so zahraničnou politikou SR? Nemýlite sa, je to naša židovská náboženská obec, ktorá číta iba zhruba tri tisíc duší, čo nepredstavuje ani promile občanov SR. Tlak tejto zvláštnej sorty občanov je tak silný, že manipuluje verejnou mienkou, politickou mocou a finančným kapitálom a to nie len v našej vlasti. Kdekoľvek sa usadili časom získali rozhodujúce slovo. Rozvracajú hodnoty a ich sila je tak veľká ,že z normálneho spravia nenormálne a naopak. Čo môže ŽNO vadiť na soche panovníka Rastislava a oprave rodného domu prvého prezidenta SR?
    Treba podotknúť, že vyznávači antikrista, ktorých úhlavný nepriateľ je kresťanstvo a všetko s ním spojené veľmi negatívne spomínajú na dobu, keď skutoční kresťania vládli v našej vlasti a ich vláda nebola iba o benevolentnom prizeraní sa ich zlovôle na väčšinovom obyvateľstve. Preto im tak vadí aby mal dôstojnú pamätnú izbu náš prvý a doposiaľ jediný, skutočne slovenský prezident, katolícky kňaz a mučeník Dr. Jozef Tiso. Preto im zároveň vadí, aby mal na Slovensku sochu jeden s našich najväčších panovníkov v pravoslávnej cirkvi svätec a mučeník Rastislav, ktorý sa azda najväčšmi zaslúžil o rozmach kresťanstva, štátnosti a vzdelanosti v našej zemi. Každý čo i len priemerne inteligentný človek pochopí, že nemôže byť nič zlé a tobôž nie neverejnoprospešné, ak chce niekto opraviť dom významnej osobnosti našich národných dejín, alebo postaviť sochu nášmu významnému panovníkovi. A to dokonca nie zo štátnej kasy, s ktorej by mali byť takéto aktivity financované, ale s dobrovoľných príspevkov občanov, ktorí si tieto dve osobnosti jednoducho, napriek mediálnemu osočovaniu vážia. A zahraničná politika SR? Čo tá ma spoločné s opravou pamätihodnosti a stavaním sochy. Na Slovensku máme pomenované ulice po teroristoch a protislovenských živloch. Stoja nám tu sochy protislovenských dejateľov a to nikomu nevadí. Dvojaký meter sa u nás uplatňoval vždy. Ale teraz je to už prehnane okaté. Slováci tvoria v našej zemi stále väčšinu. Realita našej politiky a kultúry tomu nenasvedčuje. To sme už skutočne taký hlúpy, alebo ľahostajní k svojmu osudu?

    Vlcik ako si prisiel na to ze su to polofasisti ???

  • jirkac

    Member
    11. marca 2010 at 17:45

    8O 8O 8O 8O 8O

    ufff, tak to je síla. Vypadá to, že skutečně nejde o žádné polofašisty :?

  • palo

    Member
    11. marca 2010 at 18:16

    Ministerstvo súhlasí s rekonštrukciou Tisovho rodného domu

    Ľuba Lesná, 27.08.2008, pre DELET, slovensko-židovské noviny

    Ministerstvo vnútra SR odsúhlasilo, aby Spoločnosť pre zachovanie tradícií (SPZT) usporiadala verejnú zbierku na rekonštrukciu rodného domu Jozefa Tisa, prezidenta vojnového Slovenského štátu, ktorý bol satelitným štátom hitlerovského Nemecka.

    Počas prezidentovania Tisa bolo zo Slovenska deportovaných do koncentračných táborov cca 70 000 Židov. Prežilo len mizivé percento. Ludmila Staňová z Ministerstva vnútra potvrdila, že ministerstvo dalo súhlas na vykonanie verejnej zbierky: „Ministerstvo vnútra nemalo dôvod nepovoliť verejnú zbierku združeniu, ktoré si pre tento účel splnilo všetky povinnosti vyplývajúce zo zákona“, zdôraznila Staňová pre The Slovak Spectator.

    Verejná zbierka sa uskutoční od 7. júna 2008 do 7. júna 2009. „Vyzývame preto všetkých národovcov, ktorí môžu na tento účel prispieť čo i len symbolicky, aby priložili ruku k šľachetnému dielu“, píše sa vo vyhlásení, ktoré zverejnil nacionalistický internetový portál beo.sk. „Za to vám všetkým patrí úprimné Pán Boh zaplať!“, končí sa vyhlásenie.

    Na čele SPZT stojí kontroverzný nacionalista Stanislav Pánis, ktorý je aj predsedom politického nacionalistického zoskupenia Slovenská národná jednota. Pánis so svojimi prívržencami bol už mnoho ráz v minulosti organizátorom oslavných spomienok na Jozefa Tisa. V nastávajúcich voľbách chce Pánis kandidovať na hlavu štátu. V polovici júna začal zbierať podpisy pod svoju kandidatúru. Na to, aby mohol kandidovať, potrebuje zozbierať 15 000 podpisov.

    Rodný dom Tisa sa nachádza v Bytči. Podľa agentúry SITA zo 16. júna Pánis v ňom plánuje vytvoriť múzeum, v ktorom by boli predmety, súvisiace s Tisovým životom, ale aj stála služba, ktorá by pravdivo informovala o jeho osobnosti. “Môžeme byť šťastní, že rodný dom stojí a ani komunisti ho nezbúrali”, vyhlásil Pánis podľa agentúry SITA. Pre The Slovak Spectator sa Pánis na otázku, čomu má slúžiť zbierka, vyjadril, že zo zverejnených informácií je podľa neho dostatočne jasné, za akým účelom je zbierka vykonávaná. „Dovoľte vyjadriť počudovanie nad vašou otázkou, vzhľadom na váš intelekt, ktorá by skôr prináležala osobám s určitou mentálnou retardáciou“, odvetil autorke tohto článku. „Vzhľadom na to, že z minulosti poznáme vaše postoje, máme obavy dôverovať z vašej strany v úprimné pochopenie nášho zámeru“, pokračoval Pánis.

    Dom v súčasnosti vlastnia na polovicu SPZT a mesto Bytča. V časopise Efekt /6/2006/ Petronela Belicová zo Sekcie verejnej správy MV zdôraznila, že žiadosť o verejnú zbierku musí v provom rade obsahovať „konkrétny verejnoprospešný účel, na ktorý sa zbierka bude konať“.
    Na oficiálnej stránke Ministerstva vnútra je žiadosť o uskutočnenie verejnej zbierky publikovaná. Pod účelom je napísané „obnova rodného domu Jozefa Tisa“. Žiadosť, ako ju na internete publikuje oficiálna stránka ministerstva, nemá navyše vyplnenú rubriku „predpokladané náklady“. A to aj napriek tomu, že na tej istej internetovej stránke sa v rámci pokynov, ako sa môže organizovať verejná zbierka, uvádza, že žiadosť musí obsahovať aj „predpokladané náklady spojené s konaním verejnej zbierky“.

    Právnik Marek Benedik zdôraznil, že podľa zákona sa verejná zbierka môže usporiadať len na verejnoprospešný účel. „Samotná rekonštrukcia nespĺňa podmienku verejnoprospešného účelu“, povedal Benedik. „Nechápem, akým spôsobom môže toto prospieť verejnosti“, pokračoval Benedik. Podľa neho by mohlo ministerstvo povoliť verejnú zbierku na rekonštrukciu Tisovho domu, ak by sa plánovalo v ňom potom vydávať strava pre chudobných. Benedik ale predpokladá že Spoločnosť pre zachovanie tradícií v ňom neplánuje podobné charitatívne aktivity. Potom ale nechápe, v čom je verejnoprospešnosť zbierky a aké tradície mienia pánisovci rekonštrukciou domu zachovať. „Keďže ide o Tisov rodný dom, tak chcú zachovať tradície vyvražďovania občanov?“, spýtal sa Benedik.

    Martin Bútora, bývalý slovenský veľvyslanec v USA, tiež zdôraznil, že akcia verejnej zbierky, ktorá sa rozbehla so súhlasom Ministerstva vnútra, vedie k propagande človeka, ktorý stál na čele fašizoidného štátu. „Pokladám to za nešťastné rozhodnutie“, podčiarkol. Aj podľa Bútoru zbierka celkom postráda verejnoprospešný účel. Naopak. „To je spájanie sa s najkrutejšou tradíciou slovenskej histórie, ktorá je spojená so zločinmi, ktoré sa vtedy stali. S vyvražďovaním Židov“.

    Jozef Weiss, riaditeľ kancelárie Ústredneho zväzu židovských náboženských obcí vyslovil presvedčenie, že zbierkou na obnovu rodného domu Tisa sa nebude glorifikovať iba samotný Tiso, ale najmä ide o pokus rehabilitovať toho totalitného režimu, na čele ktorého Tiso stál. „Tieto pokusy ukazujú, že niektorí predstavitelia vládnej moci nepoznajú základné fakty a skutočnosti o vojnovom Slovenskom štáte. Alebo ich nechcú poznať“, dodal Weiss.
    Podľa Bútoru schválenie zbierky do istej miery odráža zmenenú atmosféru na Slovensku za posledné dva-tri roky. „Ako keby sa pre takýto typ historickej glorifikácie alebo historickej rehabilitácie otváral väčší priestor ako predtým. A to považujem za nebezpečné“.

    Poznámka redakcie DELET z 25.9.2008:

    Podľa najnovších informácii, ministerstvo vnútra zbierku zrušilo, pretože nemala verejnoprospešný charakter. Na základe mnohých upozornení (aj novín Delet) dal minister vnútra preskúmať pôvodné rozhodnutie. S prihliadnutím na preváženie protižidovského a protiľudského konania Jozefa Tisa táto zbierka nie je podľa ministerstva vnútra v súlade s verejnoprospešným účelom a zahraničnopolitickými záujmami Slovenska.

    (prevzatý článok)
    Pôvodný článok a diskusia k nemu

  • palo

    Member
    11. marca 2010 at 18:26

    Zbierku na Tisa zrušili

    Monika Tódová, 25. 9. 2008

    Ministerstvo vnútra zbierku na jeho rodný dom najskôr schválilo. Zrušilo ju až po upozornení.

    Ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka zo Smeru schválilo v júni verejnú zbierku na rekonštrukciu rodného domu prezidenta vojnového slovenského štátu Jozefa Tisa. Upozornil na to týždenník The Slovak Spectator.

    Zbierku chcela zorganizovať Spoločnosť na zachovanie tradícií, na ktorej čele stojí predseda Slovenskej národnej jednoty Stanislav Pánis. V najbližších prezidentských voľbách chce kandidovať, začal so zbieraním podpisov.

    Zbierku začali 7. júna tohto roku a mala sa skončiť o rok. Pánis chcel v dome v Bytči vybudovať múzeum Tisa s jeho predmetmi. V minulosti organizoval viaceré spomienkové akcie na Tisa. Na podporu zbierky vyzývala „všetkých národovcov“ na svojom blogu aj Slovenská pospolitosť.

    Ruku k „šľachetnému dielu“ mali priložiť aj cirkevní hodnostári, od ktorých chceli, aby o zbierke informovali v kostoloch. „Za to vám všetkým patrí úprimné Pán Boh zaplať!“ napísala Pospolitosť.

    Zákon o zbierkach hovorí, že ministerstvo môže schváliť iba zbierku, ktorá má verejnoprospešný účel. Zbierka tiež podľa zákona nemôže byť v rozpore so zahraničnopolitickými záujmami Slovenska.

    Keď denník SME poslal ministerstvu otázky, čo je verejno­prospešné na zbierke na rekonštrukciu domu človeka, ktorý bol okrem iného zodpovedný za vývoz Židov do koncentračných táborov, ministerstvo zbierku zrušilo. Umožňuje to zákon.

    „Po upozornení dal minister vnútra preskúmať pôvodné rozhodnutie,“ povedal hovorca ministerstva Erik Tomáš. „S prihliadnutím na preváženie protižidovského a protiľudského konania Jozefa Tisa táto zbierka nie je v súlade s verejnoprospešným účelom a zahraničnopolitickými záujmami Slovenska.“

    Podľa ministerstva prax na sekcii verejnej správy bola taká, že schválili automaticky každú zbierku, ak spĺňala formálne náležitosti a nijako hlbšie sa nad jej verejnoprospešným účelom nezamýšľali.

    Hovorca Erik Tomáš povedal, že minimálne od roku 2000 žiadnu zbierku nezrušili alebo nezamietli, ak spĺňala náležitosti.

    Ešte v júli však ministerstvo pre The Slovak Spectator povedalo, že zbierka je v poriadku.

    „V každom prípade je to pozitívny signál, že konečne zo strany štátnych orgánov si začínajú všímať tie nevinné spolky, ktoré vyvíjajú takéto aktivity,“ povedal riaditeľ kancelárie Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Jozef Weiss. Smutné na tom podľa neho je, že bolo treba na prípad upozorniť, aby si to príslušné ministerstvo všimlo. Ústredný zväz židovských náboženských obcí považuje podľa Jozefa Weissa krok ministerstva za logický, ak sa vláda hlási k odkazu boja proti nacistickému Nemecku.

    ———————————————————————————————————

    Jozef Tiso – Rímskokatolícky kňaz, v predvojnovom Československu presadzoval autonómiu Slovenska. Bol prezidentom totalitného slovenského štátu (1939 – 1945). Po smrti Andreja Hlinku viedol Hlinkovu slovenskú ľudovú stranu.

    Slovensko bolo do roku 1944 jediným európskym štátom, z ktorého územia sa iniciatívne deportovali Židia, a Slovensko pritom nebolo obsadené Nem­cami. Išlo o takmer 60­-tisíc ľudí. Tiso zostal do poslednej chvíle verný Hitlerovmu Nemecku.

    Popravili ho v roku 1947 v Bratislave.

    Okolo Tisa sa často šíria mýty – napríklad, že mu v Jeruzaleme odhalili pamätnú tabuľu. Nie je to pravda.

    (Prevzatý článok.)

    Pôvodný článok a diskusia k nemu

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť