aktivita diskusia Archeológia Rekultivácia Pieskov pri Španej Doline

  • Rekultivácia Pieskov pri Španej Doline

    Posted by jerro on 13. augusta 2010 at 16:59

    Ahojte, a aj ja by som rád prispel témou “rekultivácia” stredovekých banských odvalov pri zaniknutej baníckej osade Piesky pri Španej Doline. Hlavná časť háld bola “rekultivovaná” v roku 2000 a v rokoch 2009 a 2010 sa s tým pokračuje. Ide o buldozérovanie veľkých plôch a o ich následné zasýpanie nevyhnitým kalom z Harmaneckej ČOV. Je to celkom zaujímavé, keď si uvedomíme, že Piesky sú archeologická lokalita európskeho významu (na haldách sa našli stopy po pravekej ťažbe medi). Takých miest v Európe naozaj nie je veľa – spomeniem Rudna glava v Srbsku, Aibunar v Bulharsku, Mitterberg v Rakúsku, Great Ormes head v Anglicku a pár ďalších. Keďže pri rekultivácii neboli žiadni archeológovia prítomní, nejde ani tak o archeológiu bagrom ako o oficiálne bagrovanie na lokalite bez archeológie! Pritom predošlí vykonávatelia archeologických výskumov a prieskumov na tejto lokalite v minulosti (Točík – Bublová: 1971-72, Žebrák: 1985) apelujú na to, aby sa na lokalite aj naďalej robil povrchový zber a aby pretrvávala potreba zachytiť primárne stopy ťažby v praveku. Tie správy asi kompetentní nečítali, keď dovolili zasypať povrchy kalom s ľudskými výkalmi, saponátmi, odpadkami a nepôvodnými horninami! Volal som na niekoľko inštitúcií, no nepochodil som. Evidentne nik nejavil záujem o ničenie histórie strarej cca. 4500 rokov a už ani nebude: už je to udeláno – už je to hotovo … Aj tak by ma zaujímalo vyjadrenie Pamiatkového úradu ku projektu Rudných baní a.s., ktoré učinil Pamiatkový úrad v B.B.(ak učinil). Lesníkom sa totiž nepáčilo, že sa im sype piesok do lesa, tak to chcú zalesniť. Sandberg, Zamperk, Piesky boli odpradávna pieskový vrch a nedokážem pochopiť, prečo to niekomu vadí a musí to zalesniť. Čo by povedali Bratislavčania, keby im na ich Sandbergu (to je síce paleontologická lokalita) prišli buldozéry, zrovnali ho so zemou a tatrovky zasypali kalom z čističky. Tiež by to s nikým nepohlo? Ak danú lokalitu poznáte pred a po rekultivácii – napíšte prosím svoj názor. jerro, na jednu tému prosím otvárať iba jednu diskusiu. SašaAhojte, a aj ja by som rád prispel témou “rekultivácia” stredovekých banských odvalov pri zaniknutej baníckej osade Piesky pri Španej Doline. Hlavná časť háld bola “rekultivovaná” v roku 2000 a v rokoch 2009 a 2010 sa s tým pokračuje. Ide o buldozérovanie veľkých plôch a o ich následné zasýpanie nevyhnitým kalom z Harmaneckej ČOV.
    Je to celkom zaujímavé, keď si uvedomíme, že Piesky sú archeologická lokalita európskeho významu (na haldách sa našli stopy po pravekej ťažbe medi). Takých miest v Európe naozaj nie je veľa – spomeniem Rudna glava v Srbsku, Aibunar v Bulharsku, Mitterberg v Rakúsku, Great Ormes head v Anglicku a pár ďalších.
    Keďže pri rekultivácii neboli žiadni archeológovia prítomní, nejde ani tak o archeológiu bagrom ako o oficiálne bagrovanie na lokalite bez archeológie!
    Pritom predošlí vykonávatelia archeologických výskumov a prieskumov na tejto lokalite v minulosti (Točík – Bublová: 1971-72, Žebrák: 1985) apelujú na to, aby sa na lokalite aj naďalej robil povrchový zber a aby pretrvávala potreba zachytiť primárne stopy ťažby v praveku.
    Tie správy asi kompetentní nečítali, keď dovolili zasypať povrchy kalom s ľudskými výkalmi, saponátmi, odpadkami a nepôvodnými horninami!
    Volal som na niekoľko inštitúcií, no nepochodil som.
    Evidentne nik nejavil záujem o ničenie histórie strarej cca. 4500 rokov a už ani nebude: už je to udeláno – už je to hotovo …
    Aj tak by ma zaujímalo vyjadrenie Pamiatkového úradu ku projektu Rudných baní a.s., ktoré učinil Pamiatkový úrad v B.B.(ak učinil).
    Lesníkom sa totiž nepáčilo, že sa im sype piesok do lesa, tak to chcú zalesniť.
    Sandberg, Zamperk, Piesky boli odpradávna pieskový vrch a nedokážem pochopiť, prečo to niekomu vadí a musí to zalesniť. Čo by povedali Bratislavčania, keby im na ich Sandbergu (to je síce paleontologická lokalita) prišli buldozéry, zrovnali ho so zemou a tatrovky zasypali kalom z čističky.
    Tiež by to s nikým nepohlo?
    Ak danú lokalitu poznáte pred a po rekultivácii – napíšte prosím svoj názor.

    jerro, na jednu tému prosím otvárať iba jednu diskusiu. Saša

    martes odpovedal 13 years, 4 months ago 8 Členovia · 16 odpovede/odpovedí
  • 16 odpovede/odpovedí
  • cernunos

    Member
    13. augusta 2010 at 20:16

    Zabúdaš na to že si na slovensku a ak sa dejín nedaju vytrieskať prachy tak sa tu na to s***.
    Je to smutné že zrovna teto lokality budú takto zničené. Zrovna pred dvoma dňami boli o nich Stopy dávnej minulosti.

  • zavinac

    Member
    15. augusta 2010 at 19:10

    Táto tematika sa riešila na niektorých mineralogických fórach. Nič to však nemení na fakte, že zavážanie háld z doby bronzovej smrdutým svinstvom z čističky je neodpustiteľným prečinom. Nie je to ani ekologické, ani inak ospravedlniteľné. Z pohľadu montánnej archeológe sa jedná o ničenie lokality prinajmenšom európskeho významu.
    Keďže som realista, predpokladám, že niekto za to zhrabol pekné prachy a ešte krajšie zhrabne, keď sa to bude naprávať.
    Keby takú lokalitu mali v Amerike, bol by tam už vybudovaný celý turistický priemysel. Tu to niekto potichu zahrnie v rámci “rekultivácie” a je všetko v poriadku. Stromy tam rásť nebudú ani keby tam niekto nahrnul meter čistej čiernozemi – voda prenikne haldou ako riečicou. Stromy tam nerastú najmenej 4 tisícročia, a my si myslíme, že za 20 rokov tam rásť budú????
    Čo takto heslo Poručíme větru-dešti – koľko krát sme už poručili a ako to dopadlo????

  • jerro

    Member
    15. augusta 2010 at 22:48

    Zavináč – je to tak, aj tak to nikdy nezalesnia, iba čo sa niekto za lacno zbavil odpadu z čističky – vlastne im zato ešte zaplatili.
    Chcel som dosiahnuť, aby vodohospodársky podnik urobil odbery vzoriek vody zpod piesockých háld, ale bolo mi povedané, že Richtársky potok je v správe lesov a oni im vraj nemôžu liezť do kapusty, tak žiadny rozbor nebude!
    Na Pamiatkovom úrade v BB. ani nevedeli, že sa na Pieskoch bagruje, boli sa tam pozrieť, ale tí roboši ich ukecali – vraj sa nič nebagrovalo a len zemičkou to zasýpajú – tak mi bolo povedané … No každý návštevník vie rozlíšiť kal z čističky od zeminy, snáď len archeológovia nie …

    Na Životnom prostredí mi zas vraveli, že kal použitý na takéto účely musí byť vyhnitý a zmiešaný zo zemou, no ten, čo tam sypali v októbri a novembri minulého roku, bol evidentne nevyhnitý – to už ale asi nedokáže nikto!

    Poviem vám, smrdí to tam ako hovná chorých ľudí z nemocnice a banícke bratstvo Herengrund chce sprístupniť prekop zo Španej Doliny na Piesky (priamy tunel dlhý 1,8 km razený okolo r. 1964), zrejme aby sa všetci chodili pozerať na to svinstvo!

  • jerro

    Member
    15. augusta 2010 at 22:51

    Saša ospravedlňujem sa – nebolo to úmyselne – prosím o pochopenie.

  • rado-z-mt

    Member
    21. novembra 2010 at 9:46

    Zrovna som premýšľal, kde sme s priateľkou ešte neboli na výlere – a hľa! Aký skvelý tip! Na kope sračiek sme ešte neboli :? :!: Len pár týždňov dozadu sme uvažovali nahlas, že by sme sa možno jedného dňa presťahovali na Moravu…a asi o tom budeme uvažovať ešte viacej. Nechcem to zakončiť vetou, že “toto sa môže stať len na Slovensku”. Prišlo mi na um text našej hymny : …”to Slovensko naše dosiaľ tvrdo spalo…” a ešte aj tvrdo spí. Pár podnikavcov to aj pekne využíva, kým sa prebereme…

  • zavinac

    Member
    21. novembra 2010 at 21:18

    No, minule sa jeden týpek z papierne v správach zavzdušňoval ake jedinečné ekologické hnojivo papierenské kaly sú, absolútne neškodné, stromy po nich rastú ako divé, bohovsky dobre sa to predáva… :lol:
    Tak potom mi je čudné, prečo takého pokladu toľko v podstate potajme naviezli na také odľahlé miesto ako by sa toho chceli zbaviť?!?! :|
    Prečo to nebalia a nepredávajú, namiesto toho aby to nakydali na 4000 ročnú montánno- archeologickú a zároveň technickú pamiatku???????
    Firma Envigeo sa určite rado prihlási na likvidáciu ekologickej škody za štátne peniaze, keď sa to poriadne rozmázne po tlači. A kto že to tam navozil za tiež štátne teda naše peniaze????? Ak viete čítať medzi riadkami, už tušíte správne :roll:

  • ujcok

    Member
    26. novembra 2010 at 11:31

    Na Pamiatkovom úrade v BB. ani nevedeli, že sa na Pieskoch bagruje, boli sa tam pozrieť, ale tí roboši ich ukecali – vraj sa nič nebagrovalo a len zemičkou to zasýpajú – tak mi bolo povedané … No každý návštevník vie rozlíšiť kal z čističky od zeminy, snáď len archeológovia nie …

    Co sa týka zemicky alebo kalu to je z hladiska pamiatkového zákona irelevantné, vzhľadom na to že lokalita nie je vyhlásená za NKP ani pamiatkové územie tu môže KPÚ rozhodnut akurat tak o záchrannom archeo výskume a to je všetko, cim nechcem povedat ze sa mi to pozdava co sa tam deje. Keďže projekt cez konanie KPÚ vôbec nešiel jediné čo môže KPÚ urobiť je dať im pokutu…a to len na základe správneho konania a to sa môže začať na základe dôkazov že došlo k nedovoleným výkopom na archeologickej lokalite, ktoré KPÚ nemá pretože včase obhliadky tam žiadne výkopy bohužial neboli otvorené. Keď nám dáš dôkazy – aspon fotky cokolvek, môžeme konať vo veci priestupku, ale to som ti vravel aj osobne. Čo sa týka znečistenia životného prostredia sú na to iné orgány štátnej správy napríklad správa NAPANTu obvodný úrad ŽP, Obvodný lesný úrad… ale ani tie nebudú konať bez oficiálneho podnetu…
    A prosím nabudúce neskresluj moje slová bud taký dobrý

  • asomtam

    Member
    26. novembra 2010 at 18:08

    ujčok napísal:
    tam žiadne výkopy bohužial neboli otvorené
    ja píšem ,keď bohužiaľ tak bohužiaľ,a i chvalabohu,ale doboha veď je to jedno.

  • ujcok

    Member
    27. novembra 2010 at 9:44

    presne tak je to jedno z hladiska sposobenej skody…nie je to jedno z hladiska dokazovania viny ale to ty riesit nemusis tak sa ti lahko vravi

  • asomtam

    Member
    27. novembra 2010 at 16:17

    Nuž teda treba novelizovať zákon a zakázať nielen kopať,ale i kopiť.
    Ja viem mne sa ľahko hovorí,a ani v tomto prípade ujčoka nekritizujem,veď kde sa sadí les ……á padajú,a keď sa toto može diať v Národnom parku,tak určite s tým neurobí pamiatkár na nevyhlásenaj pamiatke, môže len na mieste nohavice spustiť a na kôpku svoju trošku pridať.

  • zavinac

    Member
    27. novembra 2010 at 20:19

    o len na základe správneho konania a to sa môže začať na základe dôkazov že došlo k nedovoleným výkopom na archeologickej lokalite, ktoré KPÚ nemá pretože včase obhliadky tam žiadne výkopy bohužial neboli otvorené. Keď nám dáš dôkazy – aspon fotky cokolvek, môžeme konať vo veci priestupku, ale to som ti vravel aj osobne. Čo sa týka znečistenia životného prostredia sú na to iné orgány štátnej správy napríklad správa NAPANTu obvodný úrad ŽP, Obvodný lesný úrad… ale ani tie nebudú konať bez oficiálneho podnetu…

    Takže rozumiem tomu správne??? Ak si ja zoberiem gracku a pojdem si tam zakopkať – napríklad kvoli tomu aby som tam ako nasledovník Jožka Dekréta Matejovie ilegálne sadil stromy v národnom parku – a niekto ma nafotí a podá oficiálny podnet na správne konanie , tak budem vyšetrovaný, ale ak tam niekto nabehne z buldozérom, a nakydá tam tisíc ton nejakého schweinerei a nikto nanho nepodá oficiálne podanie (preto ze sa nechce tahat roky po súdoch s firmami, ktoré si mozu dovolit zaplatit drahých advokátov), tak je to de iure v poriadku?
    Spravodlivosť je slepá fuchtla a kazdý kto má dost tazký mesec a trúfne si, tak ju može kludne prevalit horeznacky ako sa mu zachce…..
    Ak by som tam ako radikálny aktvista isiel chranit vysledky roboty 600 generacii banikov medi, ktora sa dodavala do celej strednej europy, a v zapale svateho nadsenia prerazil krompacom jeho nadrz, tak asi budem sediet v base za vseobecne ohrozenie a tazke poskodenie zivotneho prostredia, zlocinu poskodenia vodnych zdrojov a este bohvieco vsetko. Ale svinstvicko neznameho zlozenia z odpadu papierne tam moze v pohode a legalne vsakovat :twisted:

  • zavinac

    Member
    28. novembra 2010 at 15:27

    A ešte jedna poznámočka:
    Viem ze pozicia ochranarov a pamiatkarov v nasom state je tristná…
    Lenze
    Keď za bieleho dna budú vagabundi mlátit bejzbalkami na ulici niekoho (napríklad zamestnanca KPÚ) až ho zabijú, a okolo pojde policia a nezasiahne, s tym ze pozostalým podajú vysvetlenie ze sice videli incident ale nikto mobilom nevytocil ich cislo, ani postihnuty nekrical “pomoc” a “policia” bude to tiez de iure v poriadku???? Nie je to nahodou tiez to isté??? :evil:

  • tomas_michalik

    Member
    28. novembra 2010 at 20:08

    zdravím,
    opäť sa tu trochu przní právo, preto mi nedá nezareagovať,
    nepoznám spis ani skutkový stav a vychádzam len z publikovaných informácií (čo nie je veľmi systémový prístup), preto sa vopred ospravedlňujem, ak mi čosi ušlo,
    v prípade, že spoločnosť / jednotlivec nakopí na archeologické nálezisko nejaký ten bordel a má k tomu právoplatné povolenie príslušného orgánu (či už banskej správy alebo životného prostredia, nemyslím teraz na KPÚ), tak jeho postih je právne veľmi problémový. Z toho, čo bolo publikované, pravdepodobne vyplýva, že chybu spravil práve ten príslušný orgán (keďže sa v zmysle zákona o ochrane pamiatkového fondu neobrátil na KPÚ, ktorý má vydať záväzné stanovisko, ak môžu byť dotknuté záujmy chránené práva KPÚ) a jediné, čo sa v tejto veci dá robiť, je podať podnet na preskúmanie na nadriadený orgán, ktorý môže svoje rozhodnutie zrušiť alebo zmeniť (pravdepodobne pôjde o tzv. podnet na preskúmanie mimo odvolacieho konania; pokiaľ bude treba, rád pomôžem naformulovať ten podnet). Teda náprava sa pravdepodobne už nedosiahne, možnosť vyvodenia zodpovednosti vedúceho príslušného orgánu za vydanie nezákonného rozhodnutia nekomentujem.
    v tomto prípade treby vychádzať z prezumpcie dobromyseľnosti spoločnosti / jednotlivca, ktorý tam ten bordel vyviezol (princíp – ak mi to štátny orgán, ktorý by si mal byť vedomý svojich povinností, povolí, môžem tak spraviť). Dotyčný nemusí vedieť o tom (dokonca je to štandardom), že je tam archeo nálezisko. Okrem toho, jeho konanie na základe doterajších informácií nemožno subsumovať pod žiadnu skutkovú podstatu priestupku, resp. iného správneho deliktu. Takže porovnanie s bejzbalkami je ozaj trochu mimo.
    do celej veci vstupuje ešte viacero faktorov (najmä prípadné preukázanie kopania na archeo nálezisku – tu by mal KPÚ priestor), ale zatiaľ sa mi vec javí tak, ako som uviedol vyššie.
    á propos – tých 600 generácií je asi trochu prehnané (jedine že by ste mali info o ťažbe Cu rudy koncom paleolitu – aspoň v čomsi by sme boli svetoví).

    TM

  • tomas_michalik

    Member
    28. novembra 2010 at 20:13

    mierne modifikujem predošlý text – samozrejme nadriadený orgán nemôže zrušiť alebo zmeniť svoje rozhodnutie, ale rozhodnutie podriadeného (t.j. prvostupňového) orgánu. Mea maxima culpa. Koho som uviedol do omylu, tomu sa týmto ospravedlňujem.

    TM

  • zavinac

    Member
    29. novembra 2010 at 16:56

    Tomáš,
    samozrejme že moje príspevky sú niekedy dohnané ad adbsurdum, ale je to preto, že ad absurdum je u nás právny systém, jeho fungovanie atd. V podstate by mi to, ze niekto od Bystrice sa “elegantne” a pravne v poriadku zbavil ekologickej záťaže v Národnom parku mi mohlo byť jedno. Nechlemtám Bystickú vodu ani tam nežijem.
    Ale nie je mi to jedno a s tým nič nenarobím.
    A je fuk, či to bolo 200 alebo 600 generácii – zase niekto za pár mesiacov zničil industriálne dedičstvo a archeonálezisko (pre trochu mrzkých peňazi) ktoré vznikalo tisíce rokov a je v ňom naša história.
    Ako hovorí okrídlená veta: Keď v riekach zdochne posledná ryba, keď ujde posledná zver a otrávená poda nevydá úrodu, potom zistíme, že prachy sa žrať nedajú.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť