aktivita " diskusia " Všeobecné diskusie " Re: K A V I A R E Ň

Označené: 

 • Re: K A V I A R E Ň

  Posted by pipo on 19. februára 2011 o 12:37

  Jazyk, slovenský, anglický alebo ktorýkoľvek iný, je jedným z najdôležitejších prostriedkov ľudskej komunikácie. Existujú však ešte prostriedky neverbálnej komunikácie – gestá. Všetci vieme, že Taliani sú expresívnym národom a ich verbálny prejav si ani nemožno predstaviť bez gestikulácie.
  Stačí si spomenúť na staroveký Rím, kde v aréne o živote alebo smrti gladiátora rozhodovalo jediné gesto – palec smerujúci nahor alebo dolu.
  Taliansky výtvarník Alfredo Cassano, ovládajúci reč giest pripomína – pokiaľ sa vyberiete do Talianska nestačí sa iba dohovoriť. Bez znalosti jazyka mimiky, rúk a ďalších častí tela tohto ohnivého národa bude komunikácia nedostatočná a môže priniesť aj nejedno nedorozumenie.
  Alfredo Cassano ilustruje všetky najpopulárnejšie talianske gestá v 33 obrázkoch a otázkou je či sa taliansky treba nevyhnutne učiť, pretože Talian, pokiaľ ich budete ovládať, vám bude rozumieť.


  http://nfrituzza.blogspot.com/

  rotor odpovedal pred 11 rokov, 5 mesiacov 10 Členovia · 19 odpovede/odpovedí
 • 19 odpovede/odpovedí
 • uskalienka

  moderátor
  16. februára 2011 o 2:43

  len si tak behnem do kaviarne… a ze sa s vami podelim o podla mna zaujimave info… ze recept coca-coly, ktory je od svojho vzniku v roku 1886 prisne strazeny a vraj ho poznaju len dvaja ludia…

  a tu citam predchadzajuci prispevok/-y…
  z mojej strany iba usmev velky bez komentu… bo zivot ma naucil, ze ked poviem tu istu vetu trom ludom (nielen ja, ale hoc kto) bude pochopena tromi sposobmi… bo z tych troch ludi, ma kazdy ine dispozicie umu, dusevne rozpolozenie, skusenosti, vlastnosti, zrucnosti… a tak sudi (pochopi) podla seba…

  a v tomto podla mna tkvie caro komunikacie :)

 • uskalienka

  moderátor
  16. februára 2011 o 2:45

  Odhalili údajný recept na Coca Colu

  BRATISLAVA 15. februára (SITA) – Americká webstránka Thisamericanlife.org zverejnila fotografiu, na ktorej je údajne zachytený pôvodný recept na výrobu Coca Coly. Recept na jeden z najznámejších nealkoholických nápojov je pritom od svojho vzniku v roku 1886 prísne strážený a poznajú ho len dvaja ľudia.

  Webstránka Thisamericanlife.org tvrdí, že fotografiu s receptom objavila vo vydaní novín Atlanta Journal-Constitution z 8. februára 1979. Na fotografii je zachytený otvorený zošit s receptom, ktorý je údajne presnou kópiou pôvodného receptu lekárnika Johna Pembertona. Kópiu tohto receptu spísal pravdepodobne nejaký Pembertonov priateľ, v ktorého rodine sa následne táto kópia zachovala. Recept obsahuje aj zloženie záhadnej ingrediencie 7X, ktorá dodáva Coca Cole jej nezameniteľnú chuť. Oficiálny recept je uložený v trezore v Atlante, kde ho strážia 24 hodín denne. Autori článku ukázali tento údajný recept na Coca Colu historikovi Markovi Pendergrastovi, ktorý sa venuje histórii tohto obľúbeného nápoja. Ten si myslí, že ide naozaj o pôvodný recept. Nakoľko sa však tento recept líši od súčasnej verzie, nie je známe. Určite jeho súčasťou nie je extrakt z koky, ktorý je spomenutý aj v údajnom originálnom recepte.

  Informácie pochádzajú z webstránok telegraph.co.uk a dailymail.co.uk.

  Údajný originálny recept na Coca Colu ako ho zverejnila webstránka Thisamericanlife.org:
  sirup:
  3 gramy tekutého extraktu z koky
  3 unce kyseliny citrónovej
  1 unca kofeínu
  cukor – 30 (nedá sa prečítať v akých jednotkách je uvedené množstvo)
  2,5 galónu vody
  2,25 pinty limetového džúsu
  1 unca vanilky
  1,5 unce karamelu (alebo viac pre farbu)

  príchuť 7X (2 unce na 5 galónov sirupu):
  8 uncí alkoholu
  20 kvapiek pomarančového oleja
  30 kvapiek citrónového oleja
  10 kvapiek muškátového oleja
  5 kvapiek koriandru
  10 kvapiek nerolového oleja
  10 kvapiek škorice

 • rotor

  člen
  16. februára 2011 o 14:01

  Sasha

  Diakritika v písomnom prejave. Áno, ale…
  Výpočtová technika poznala v úplnych začiatkoch iba anglickú klávesnicu QWERTY. Každé písmeno (kláves) na klávesnici má svoj kód. Tento kód musí vedieť rozpoznať sofware (program) na počítači. Diakritické znaky (nielen slovenské), neboli priamo na anglických klávesniciach k dispozícii. No a s kódmi si nevedel poradiť každý program. Na mojom počítači to mohlo fungovať, ale na inom nie. Zvlášť to bolo problematické po spustení Internetu u nás. Pri používaní elektronickej pošty, ale aj pri inej komunikácií v počítačových sietiach, často nastal problém pri používaní diakritických znakov. Text bol často nečitateľný. U mňa to mohlo byť dobré, ale nemohol som vedieť, či na druhej strane príjemca textu má rovnaký program. Preto sa odporúčalo, nepoužívať diakritiku. No a tí, čo používajú Internet už viac ako 20 rokov, majú taký zvyk. Dnes je to už oveľa, oveľa lepšie. Je však ešte mnoho starých klávesníc, kde diakritické znaky nie sú. Používali sa na to rôzne “preliepky”. Ale aj dnes rozmiestnenie diakritiky závisí aj od toho, kde bola klávesnica vyrobená.

  Takže áno, ale niekedy to môže vyzerať ako v tatarovej fontáne.

  Rotor

 • asomtam

  člen
  16. februára 2011 o 14:49

  ..tu si dovolím nesúhlasiť,všetko so všetkým súvisí,niečo viac ,niečo menej.

  nieje celkom logickým nezmyslom,ja to vykladám takto:
  čo doteraz nebolo (dovolené),a už je,a čo ešte zatiaľ nieje (dovolené),ale raz bude.
  teda mi z toho vychádza že tento nadpis navodzuje pocit:že Duvilax už áno (ako náhrada gleju),a napr. Patix ešte nie.

  Osobne som sa nahneval na zmenu môjho “podpisu” pod príspevkom kde som dal odkaz na databázu filmov,kde sú aj odkazy na ich stiahnutie(nieje to moja stránka a nemám z nej žiaden profit).Podpis mi bol zmenený s tým,že reklama do podpisu nepatrí.
  Už dávno som mal v podpise obrázok,stalo sa že mi ja ten bol zamietnutý.
  Odôvodnenie,že do podpisu nepatrí.
  Zarazilo ma to,veď tržnica je 95% WAREZ,kde som prispel podstatnou časťou jej obsahu.Táto rozpoltenosť,kde cenzori ako v Hlave 22 hovoria čo ešte ano – a čo ešte nie.Tak ako ste si mnohí všimli nelegálny obsah ktorý som do Tržnice pridal som komplet zmazal.
  Mazanie-presúvanie príspevkov je mimo môjho chápania a pochopenia a preto vás páni cenzori žiadam o zmazanie VŠETKYCH MNOU PRIDANÝCH PRÍSPEVKOV na obnovu.sk, aj tak sú všetky mimo tému,tak to cítim dnes.
  Už nemienim ,ani nechcem sem prispievať,ak niekto chce nick asomtam tak jeho heslo je asomtam.
  Prajem Vám veľa dobrých príspevkov k téme,a málo dôvodov na cenzúru.
  PS: Bol som tu a už som tam asomtam

 • tatar

  člen
  16. februára 2011 o 21:55

  Odkaz pre rotora a nielen,

  Píšem vlastne už len preto, že si môj starý spoluhráč, asi aj tušíš odkiaľ, mimochodom dlžíš odpoveď
  na jeden obrázok.
  Letz go
  od docenta vieme že, glej správny, herkules ešte prijateľný, duvilax neprijateľný
  Glej, alebo duvilax (čo už áno a čo ešte nie)
  z toho vyplýva glej áno, herkules už áno , ešte nie je neprijateľný zasa herkules, ale nerieši to duvilax, ktorý je neprijateľný.
  Glej, alebo duvilax (čo áno a čo ešte nie), glej áno, ešte nie je nepoužiteľný herkules, detto
  ako formulácia predtým
  Glej, alebo duvilax (čo ešte áno a čo už nie) glej áno, herkules ešte prijateľný, duvilax už neprijateľný.
  Podľa mňa najsprávnejšia a najlogickejšia formulácia.
  Moja posledná formulácia je blbosť, snažil som sa výmenou slov glej a duvilax o niečo lepšiu formuláciu, vedel som, že to nie je úplne v poriadku, ale už som sa ponáhľal, opakujem je to moja blbosť.

  Po tretíkrát sa Ti ospravedlňujem, nemám vo zvyku niekomu hovoriť priamo, že je to zlé, moje formulácie sú, veľmi mierne, ako napríklad či by to nemohlo byť takto. Ďakujem

  K niektorým veciam sa už vyjadrovať nechcem, nepovažujem ich za zvlášť dôležité a už nemám ani chuť.

  Za dôležité považujem ale inú vec. Neviem, či je bežné a normálne zverejnenie súkromnej správy bez
  súhlasu autora. Považujem to za neokrôchanosť najhrubšieho zrna, ktorá by sa asi nemohla stať ani
  v Tatarstane, tobôž medzi vlkmi. Jednoznačne sa mi potvrdilo, že medzi kultúrnu spoločnosť nepatrím. Trochu ma predbehol asomtam, ktorého som si vážil a mal rád, lebo bol iný, rozhodnutý som bol však už pred jeho odchodom, odchádzam tiež, po tomto faux pas tu nemám ani najmenšiu chuť ostať, nakoniec o nič extra neprídete. Idem tam kam patrím medzi barbarov a vlkov.
  Tatár, alebo ak chcete aj vĺčik-tĺčik
  Moje nicky a registrácie prosím vymazať, nechcem zostať niekde ako štatistické číslo. Ďakujem

 • uskalienka

  moderátor
  17. februára 2011 o 0:05

  s niecim sa vam zdoverim, len to prosim*prosim nikomu nepovedzte :oops:
  som zalubena do vsetkych prispievatelov na Obnova.sk… zenskeho i muzskeho rodu… do tych minulych, sucasnych a veru i do tych, co v buducnosti pribudnu…
  papa a :smt058 vsetkym

  mily asomtam, mily tatar (vlcik-tlcik)
  myslim, ze v tom case ste obaja boli ti, co v buducnosti pribudnu…
  ja som vtedy nepisala do vetra… tato citacia plati stale… hlboko si vazim kazdeho prispievatela… ci uz s nim suhlasim a ci nie, ci robi hrubky a ci mu rozumiem…
  kedze ste sa vsak rozhodli tak, ako ste sa rozhodli… neostava mi nic ine, ako sa s vami rozlucit a to po svojom… tajne vsak verim, ze pride den, ked v tomto pocarovanom svete pocitite potrebu opat sa s nami podelit…

  spravidla sa delim o radost… no obcas nastanu chvile, ked sa treba podelit i o smutok…

  Len vtedy okúsime, čo znamená byť plný života, keď sa podelíme o tento zážitok. Prejavená radosť – dvojnásobná radosť. Prejavená bolesť – polovičná bolesť. V našej duši máme my ľudia vždy kúsok z niekoho iného. Naša duša presahuje naše telo. Komunikuje s inými dušami. V nej sme spriahnutí s ľudmi v našej blízkosti a naša duša má podiel na Bohu. Patrí k nášmu bytiu, že sa o svoj život delíme s inými.
  …..
  No len keď si vymieňame a delíme sa o svoje myšlienky, môžu vzniknúť nové myšlienky a prostredníctvom vzájomnej výmeny sa obohatíme o nové myšlienky.
  ….
  Anjel delenia by ti chcel dodať odvahu, podeliť sa o svoj život s inými ľuďmi. Potom nadobudneš obšťastňujúcu skúsenosť, že tvoja ochota podeliť sa bude bohato odmenená. Keď si ochotný podeliť sa, aj iní sa podelia o svoj život s tebou. Máš podiel na mnohorakosti a bohatstve ľudí.

  uryvky z knihy od Anselma Gruna Anjeli pre zivot

 • tatar

  člen
  17. februára 2011 o 2:03

  Nechcem byť ten najmúdrejší, môžem sa aj mýliť, iba si myslím, že aj slovenský jazyk je naše kultúrne dedičstvo, tak aspoň názvy tém v portáli o kultúre, by mohli byť logicky a gramaticky správne.

  … a odpoveď.

  Pokiaľ by sme sa mali na Obnove zaoberať logickými nezmyslami, pravopisom, štylistikou a podobne bolo by načim otvoriť diskusiu na toto téma s názvom “Kýho výra” alebo “S očami navrch hlavy”. Ako sám uznáš bola by to bohatá diskusia, na ktorú by sa dve tretiny návštevníkov urazilo :( . Sám som to zažil keď som vyčítal ľuďom, že píšu bez diakritiky, za ktorú máš u mňa veľké +.
  Inou vecou je však príspevok, respektíve dva príspevky – výkriky, ktoré sa síce týkajú názvu ale s diskutovanou témou nemajú nič spoločné a sú teda mimo témy – OT. Viem, že takéto “výčitky” nie sú na Obnove zvykom, ale chystá sa nová verzia, kde sa návštevník bude môcť k svojmu príspevku vrátiť a doplniť, resp. opraviť ho. Takže treba pomaly začať s “výchovným” pôsobením a možno si si všimol, že som vyčítal aj ďalším – kompletná citácia predchádzajúceho príspevku atď.
  Plne s Tebou súhlasím pokiaľ ide o dôležitosť kvalitného, zrozumiteľného a bezchybného písomného prejavu, zvlášť na tomto fóre. Ako však tento cieľ dosiahnuť bez redaktora, ktorý by zadarmo denno-denne visel na fóre a opravoval, korigoval a redigoval… a čo na to autori.
  Nechcem byť ten najmúdrejší ale pre túto tému by som navrhol našu kaviarničku. Je to jediné miesto na Obnove kde žiaden príspevok nemôže byť označený ako Off-Topic.

  Saša

  Toto je s prepáčením demagogická odpoveď. Nehovorím o jednotlivých príspevkoch, hovorím citujem:
  “tak aspoň názvy tém v portáli o kultúre, by mohli byť logicky a gramaticky správne.
  Príklady:
  Detektorizmus-alebo legálna záľuba?? autor bol síce múdry ako televízor, ale nemal problém napísať názov témy, ktorý nedáva zmysel, nehovoriac o tom, že detektorizmus, keďže je postavený mimo zákon, nemôže byť ani omylom legálna záľuba.
  Hrot šípu stredovejý alebo antický. Klasický preklep, dodnes to tam trčí.
  Svojho času som Uskalienke posielal maily, čo by bolo dobré opraviť, myslím najkrikľavejšie chyby, ktoré, (za čo jej ďakujem) v pohode opravila. Lenže tiež ma prestalo baviť stále niekoho otravovať.
  Pre istotu ešte raz, nemám problém, ak niekto v príspevku robí gramatické chyby a uvediem príklad, posledné dva strombusove (uvádzam jeho, lebo je to kamarát, a ak sa mu to nebude páčiť, môže mi dať po papuli).
  Aj keď tam má pravopisné chyby, (robí ich skoro vždy) sú minimálne, strombus vravím minimálne, posledné dva obsahovo veľmi dobré. Posena má iný názor, ale je to pamiatkar a dobrý pamiatkar, takže je to v absolútnom poriadku.
  Prežijem všetko, ale zverejnenie súkromnej korešpondencie nie. Ľutujem, ale nie.
  Vége.

 • pedro

  člen
  17. februára 2011 o 9:14

  A aby bol všetkým jasné asomtam,či pedro bola tá istá osoba,a teda končí aj pedro,ktorým mal prístupové heslo pedro.
  Lúčim sa s vami srozlúčkou slovenského velikána http://free.zoznam.sk/video/Meciar-S-panom-Bohom

 • asomtam

  člen
  17. februára 2011 o 11:57

  …nemôžem odolať,toto je naozaj posledný príspevok od asomtama alebo pedra,ktoré som napísal.
  Príspevok s plačúcim Vladom som sem dal úmyselne dvakrát, symbolicky za pedra i asomtama ,cenzor jeden v dobrej viere odstránil.
  ……to bolo naozaj trefné……….

 • eo-ipso

  moderátor
  17. februára 2011 o 21:10

  :arrow: priznám sa, že takýto “vývoj” ma prekvapil/zaskočil… Som presvedčený, že diskusné fórum nie je trestný tribunál, nevidím dôvod sa cítiť urazený niečím, čo viac charakterizuje autora, než adresáta :!: Tak ma neštvite chlapi… alebo sa všetci urazíme :?: a “s Pánom Bohom” sa poberieme z tohto fóra … nuž a Michal si bude s Palom vymieňať názory (?!)… no to môžu robiť pri pive v hociktorej štiavnickej krčme, k tomu nepotrebujú OBNOVU … stretnite sa teda aj VY vyurážaní, dajte si chlapski po papuli (ak to pomôže ?!) a ideme ďalej. Inak ma vážne nas-rdíte….

 • strombus72

  člen
  17. februára 2011 o 23:03

  Je to zvláštne, ale cítim to podobne ako Tatar a Asomtam a úplne nezávisle od nich! Už dlhšiu dobu obmedzujem svoje vstupy sem na fórum z viacerých dôvodov. A asi odýdem nadobro. Šak čokoľvek sem capnem, nemá žiadnu odozvu, pokiaľ tam samozrejme nie je nejaká gramatická chyba alebo íná kozmetická vada FORMY a nie OBSAHU! A nedivím sa už , že tu chýba dianie z mnohých slovenských pamiatok. Na čo by sa namáhali , ked to nie je zaujímavé pre zhruba tucet dôležitých osôb tohto fóra…Bude lepšie asi ked si založím nejaký blog pre hrad gýmeš, kto bude chcieť, nájde!

 • jusuf

  člen
  18. februára 2011 o 1:20

  Chlopi, ta čo sa deje ?

  Tu práveže s každým z Vás ubudne preveľa… :-(

  A kto je tu vlastne Mečiar ?

 • uskalienka

  moderátor
  18. februára 2011 o 10:04

  Je to zvláštne, ale cítim to podobne ako Tatar a Asomtam a úplne nezávisle od nich! Už dlhšiu dobu obmedzujem svoje vstupy sem na fórum z viacerých dôvodov. A asi odýdem nadobro. Šak čokoľvek sem capnem, nemá žiadnu odozvu, pokiaľ tam samozrejme nie je nejaká gramatická chyba alebo íná kozmetická vada FORMY a nie OBSAHU! A nedivím sa už , že tu chýba dianie z mnohých slovenských pamiatok. Na čo by sa namáhali , ked to nie je zaujímavé pre zhruba tucet dôležitých osôb tohto fóra…Bude lepšie asi ked si založím nejaký blog pre hrad gýmeš, kto bude chcieť, nájde!

  kedze viem, co viem… o obsahovej strukrure novej tvare obnova.sk,
  ktora mala frcat od 1. januara… (no viazne to tam, kde by to clovek najmenej cakal :( pani programatori sa citia “pani” a my “poddani” sa potom handrkujeme medzi sebou :) )
  cele mi to pride, ako by ste uz mali deficit, bo mentalne vam chyba to, co uz tu malo hodnu chvilu byt :)

  Stromus, ver mi, ze na novej obnova.sk si prides na svoje… okrem prispevkov v diskusii, ktore nie vzdy diskusiu otvaraju (vid zopar mnou otvorenych tem ;) ) si mozes spravovat skupiny srdcu blizkym pamiatkam i vlastny blog…

  … nevidím dôvod sa cítiť urazený niečím, čo viac charakterizuje autora, než adresáta :!:
  krasna, vzacna a vystizna veta (pravda), ktora je hodna citatu…
  Eo Ipso, skladam hlboku poklonu…

  + moj nazor k pocinu Sashu ohladne zverejnenia spravy… nepredpokladam, bo verim, ze jeho umysel bol v dobrej viere… nie poskodit niekoho meno…

  na Slovensku je dost “nepriatelov” pamiatok (z akych kolvek pohnutok a na roznych postoch)… preco by mal byt svar medzi nami, ktorym na pamiatkach zalezi?? mame uslachtily ciel, podmienky nie lahke… tak ega odlozme bokom a spojme svoje odhodlanie… kazdy podla svojich schopnosti a zrucnosti… a ja verim, ze takto napravime nepriazen osudu pamiatok… nie to, co sa uz stalo… ale to, co by mohlo nastat ;)

 • harp

  Administrátor
  19. februára 2011 o 12:23

  Ako uz niekto napisal v tejto kaviarni nemoze byt ziaden prispevok oznaceny ako off topic.

  Zalozil ju Sasha a zaviazal sa ju organizovat a moderovat.

  Chcem vas vsak poprosit vykaslat sa na vzajomne osocovanie a radsej sa venovat zmysluplnejsej cinnosti.

  Ved prave taketo blbosti zazivame vsetci v realnych zivotoch a prave pre tieto skriepky je nasa oblast Kulturneho deidcstva Kultury vobec tam kde je.

  Hodi sa mi tu jeden citat co pouziva par mojich kamaratov. “Je to proste iny dejinny podorys”

  Necham na Sasu ako to tu ukonci. Vase ziadosti o zamazanie prispevkov vybavujem jedinne emialom alebo cez sukromnu postu. A nezarucujem ze to aj vykonam.

  Bol by som nerad ak by sa ktolkovek z vas odmlcal.

 • harp

  Administrátor
  19. februára 2011 o 12:42

  Pasoval som sa do ulohy vadzovaca v kaviarni a rozdelil som vase hadky do off-topic. Ako to uz pri bitkach byva odnieslo to aj niekolko plnohodnotnych prispevkov.

  KAVIAREN
  http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=835

  Prosim nekazte nas spolocny projekt.

Page 1 of 2
Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz