aktivita " diskusia " Reštaurovanie a konzervovanie " povrchová úprava skrine

 • harp

  člen
  16. februára 2004 o 4:53

  Petre:

  Ked ide o Biedermeier nie su sucastne trendy dolezite. Treba zistit aky bol povodny povrh a nadviazat nan pokial mozno povodnym materialom.

  Tedamoze ist o morenie a naslednu upravu voskovanim, ale tiez je tu vysoka pravdepodobnost ze na vasej skrini sa bude nachadzat selakova politura.

  Ako vzdy treba skrinu a poskodenia popisat a zaslat fotografiu do fotoalbumu cez http://foto.obnova.sk. Urcite sa niekto najde.

 • Anonymný

  člen
  16. februára 2004 o 18:00

  dobry den som restaurator a mozem povedat,ze dany tip nabytku Biedermieier sa povrchovo upravuje ako ste naznacili politurou no do vysokeho lesku,je to pre to obdobie dane,no ma to svoje aj uskalia treba sa o to vediet aj starat a dbat na to aby sa neposkodil povrch je to predsa len haklive.

 • harp

  člen
  17. februára 2004 o 0:05

  Martin: mohol by si napisaj aj nice viac o politure… Ak sa pouziva Selak, aky Indicky ci Pomaranc(Citrus :))?

  Starostlivost:
  Je to pravda selak je sice vyborny dychavy a dobre prilnutelny material je vsak aj nadmieru krehky.

 • Anonymný

  člen
  17. februára 2004 o 2:04

  Preco nie,zalezi na tom aka sa pouzije ,je totiz politura v roznych prevedeniach ako s obsahom vosku a bezvoskova co je vhodna na docielenie vysokeho lesku.Na odtienoch ani tak nezalezi ja pouzivam aj citron no je vhodny pri tmavom nabytku ,teda peknom tmavom orechu,ci pri secesii ako palisander.No dub ak je tabakovej farby tak moze sa pouzit pomaranc aj rubin.

 • Anonymný

  člen
  17. februára 2004 o 3:51

  Ďakujem Vám za odpoveď. Chcem sa Vás Martin ešte spýtaťPokiaľ sa jedná o šelakovú politúru, podľa rady jedného známeho sú tu dva možné postupy: jednak nanášanie politúry tamponom, kde boli vopred zaplnené póry alebo nanesenie politúry štetcom, kde by sa póry nezapĺňali a zostali by badateľné.

 • Anonymný

  člen
  17. februára 2004 o 5:18

  Ano no znie to tak laicky a skutocnost treba nechat na odbornika,sam by som sa do toho nepustal,teda ja ano,ani z knizky sa moc nedozviete a postup je len nacrtnuty treba to ovladat su to roky praxe.Inak sa moze stat,ze bude vecsia skoda,naozaj to nie je o tamponoch a stetcoch.

 • harp

  člen
  17. februára 2004 o 6:46

  To je pravda je tam urcity kumst v tom ako na dany tampon pritlacit. Ak pritlacite malo vrstvy sa malo previazu, ak vela vrstva zmeni farbu “ako keby prihorela”. Fakt to treba nechat na odnornika. Aj ked je pravda ze keby si niekto spravil 2-3 ks. nabytku pod dozorom tak sa to trochu zrucny clovek nauci. Vsak ako vsetky remesla. Ale v pripade ze ide o starozitny nabytoktreba brat aj ohlad na to ze nie je vzdy vhodne dosiahnut dokonale prevedenie na celom povrchu. Proste pri restaurovani uz neide len o remeslo, ale aj o pristup ku konkretnemu predmetu. Vediet kde si mozeme dovolit uplne presne cielenu “lezernost”. Aj ked som sa trochu vzdialil od temy, dufam ze mi to nebudete mat za zle.

 • Anonymný

  člen
  19. februára 2004 o 14:50

  Martin,
  mne by pomohla základná informácia, resp. chronológia postupu. Hovorí sa tu o nanesení šelaku(politúry), ale ako sa odstraňuje stará politúra ???
  Budeš taký láskavý a v skratke ozrejmíš chemikálie na to vhodné ?

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz