aktivita " diskusia " Múzeá a Galérie " Poistenie muzea a jeho zbierok

Označené: 

 • Poistenie muzea a jeho zbierok

  Posted by harp on 15. januára 2008 o 8:09

  Pred vianocami prebehla mediami sprava o poistovani zbierok v muzeach. Vlada totiz nakazal vsettkym kulturnym instituciam pod jej patronatom zrusit vsetky poistky uz v novembri. Zmluva by mala byt uzavreta do konca februara. Hodnota zakazky pre vybratu poistovnu by mala byt niekolko 10tok mil.

  Aky mate nazor na poistovanie muzeii a ich zbierkovych predmetov? POznate priklady zo zahranicia? Poistili by ste zbierky muzea keby ste boli poistovna a ak ano za akych podmienok?

  sasha odpovedal pred 14 rokov, 8 mesiacov 3 Členovia · 4 odpovede/odpovedí
 • 4 odpovede/odpovedí
 • sasha

  člen
  15. januára 2008 o 22:50

  Médiami na Slovensku prebieha všeličo, medzi iným aj táto správa:
  Tinšová: Na známe a vyhľadávané múzeum mechanických hračiek v podhorí Veľkej Fatry sa pred dvoma dňami zrútili zbytky komunikačného satelitu MEDIA XP22. Nekontrolovateľný požiar sa nepodarilo zdolať ani šiestim jednotkám hasičov a múzejná budova vrátane zbierok ľahla popolom. Našťastie múzeum malo svoje zbierky poistené a americká poisťovňa Ewery & Ewery poistnú sumu už aj vyplatila. Riaditeľ múzea však nie je príliš optimistický a obáva sa, že napriek tučnému poistnému múzeum vlastne zaniklo. “Neviem či sa niekto príde pozrieť na vystavené poistné a nič iné pre našich návštevníkov nemáme.” hovorí zdrvene.

  Prinášame exkluzívnu snímku poistnej sumy uloženej v dočasnom depozitári múzea na Mestskom úrade v Tinšovej.

  Názory odborných expertov vrcholných múzejných inštitúcií na možný zánik múzea sa líšia. V jednom sú však zajedno – obnova unikátnej kolekcie mechanických hračiek je, bez ohľadu na finančnú stránku, nemožná.
  Braňo Fekete, mesačník “Hrom do toho”

 • sasha

  člen
  16. januára 2008 o 11:10

  Ale vážne, poistenie budov, mobiliáru, dopravných prostriedkov, exponátov na výstavách, expozíciách a zapožičaných do iných múzeí, resp. do zahraničia – jednoznačne áno. Poisťovanie zbierkového fondu nemá zmysel, pretože je nenahraditeľný. Finančnú náhradu za predmety zmiznuvšie z depozitára alebo pracoviska múzea (spracovanie, konzervovanie) rieši trestný zákon a občiansky zákonník – pokiaľ chytia páchateľa :| . Okrem toho ani u jednotlivých predmetov si neviem predstaviť poistnú zmluvu na oficiálnu nadobúdaciu cenu – 0,- Sk. Myslím si, že celá prepoisťovacia akcia je iba známa hra “ja na bráchu, brácha na mně”. Objem poistného sa bude pohybovať v stovkách miliónov korún a najväčšia pikoška je, že žiadna z poisťovní na Slovensku nemá vôbec produkt, v ktorom by ponúkala poistenie “starožitností”.

 • dorotka

  člen
  17. januára 2008 o 16:19

  sasha, čiastočne súhlasím s tebou o poisťovaní zb.predmetov, ale určite nie v týchto bodoch :
  – zbierkové predmety musia byť poistené najmä v prípade ich transferov mimo depozitáre, pretože existuje aspon spôsob náhrady artefaktu kúpu analogického predmetu, etc.
  – nie je možné vychádzať pri určovaní výšky poistného z nadobúdacej hodnoty zbierk.predmetu, lebo potom čo s darmi, trvalými deponátmi, zvozmi a vôbec s nadobúdacími cenami smiešnej hodnoty ?

 • sasha

  člen
  17. januára 2008 o 21:56

  Drahá Dorothea,
  v prvom bode s Tebou vrelo úhlasím, veď som to aj napísal

  v druhom bode je situácia komplikovanejšia. Zbierky nie sú ocenené a súhlasím s Tebou, že na poistenie sa nedá použiť ani nadobúdacia cena zbierkového predmetu staršia ako 5 rokov, pretože jeho reálna cena je vyššia. Je v tom dosť chaos, pretože jedni nútia poisťovať, druhí oceňovať. To všetko bez akejkoľvek “filozofie” (myslím múzejného a právneho teoretického základu) a metodiky.
  Mrkni sa na diskusiu bežiacu na stránkach slovenskej vrcholovej inštitúcie

  a uvidíš alebo aspoň vytušíš rozsah a komplikovanosť celého problému.

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz