aktivita " diskusia " Pamiatky " Pamiatky a EU

 • Anonymný

  člen
  2. marca 2003 o 15:53

  Otazkou je tiez, ci sa vobec nieco zlepsi po vstupe do EU ;-), pretoze vo viacerych krajinach terajsej EU sa situacia najma ekonomicka obyvatelstva skor zhorsila… Myslim, ze tu moze nastat vo zvysenej miere problem s “bohatymi investormi”, ktori vsak budu chciet pamiatky obnovit podla svojich predstav a my, kedze budeme radi, ze nejakeho investora vobec mame, opat len budeme ustupovat … A tak budu pamiatky mozno sice “opravene” a zaroven “znicene”. Ale mozno sa raz naucime preberat “zo Zapadu” skor to dobre a overene a pohneme sa dalej – a budeme si viac vazit to, co nam tu este zostalo.

 • harp

  člen
  3. marca 2003 o 1:07

  No tiez som pocul co to o sposobe rekonstrukcie architektury a hlavne fasad v Drazdanoch. Vraj tam maju tolko toho, ze ktomu nepristupuju moc dobre. Neviem co je na tom pravdy? Tiez som pocul ze pre doplnenie hmoty na stukach sa nepouziva nic ine ako “mierne modifikovana” sadra.

  No minule som v jednom nemenovanom radiu pocul v “skrinke” nieco taketo. Nasi politici maju hnede obruby okolo krku a to z toho akym sposobom komunikuju so zapadnym svetom a hlavne tym “najslobodnejsim na svete”.

 • Anonymný

  člen
  14. marca 2003 o 6:36

  Pravdepodobne sa rozsiria moznosti zikania investicii z grantov a fondov EU na zachranu pamiatok , otazka je ako a kolko dokazeme vyuzit, kedze vieme ze uz v sucasnosti mame problem vycerpat niektore moznosti fondov .

 • Anonymný

  člen
  23. mája 2003 o 7:07

  Najobtiaznejsie bude riesit vinkulovanu cast financii, granty budu pravdepodobne doplnujuce domaci zaklad. Viete si predstavit, ze napriklad na obnovu objektu nejakeho kastiela bude aproximativny rozpocet cca 20 milionov, grant bude tvorit ako doplnok cca polovicu. Vlastnikom je napriklad obec s 300 obyvatelmi, nezamestananost obrovska, starosta len na polovicny uvazok a nema ani na zakladnu projektovu dokumentaciu peniaze. Pocula som, ze prave na uvedenu vinkulaciu prostriedkov mieni dat stat zaruku. Zrejme riesenim by bola aj spoluucast bankoveho sektora. Neviem si totiz predstavit, ze vlastnik “babka” vlastniaca ludovy dom, ktory potrebuje staticke zabezpecenie, dokaze viazat prostriedky bez ich pouzitia pocas obnovovacich prac.
  Verim vsak, ze sa napriek tomu podari vypracovat projekty a obnovi sa viac objektov ako doposial.

 • harp

  člen
  23. mája 2003 o 22:23

  Bude pri vypracvavani projektov, poradnym organom aj Pamiatkovy urad a Ministerstvo Kultury? Pripadne ako inak ako radou mozu pomoct ludia z tychto institucii.

 • Anonymný

  člen
  26. mája 2003 o 16:39

  Ak bude platit Pamiatkovy zakon v podobe, aku ma dnes, tak si myslim, ze nam nepomozu ani fondy EU. Stav pamiatok sa nezlepsi, lebo stale sa nezmenila mentalita ludi a snaha po obnove v pravom slova zmysle sa pomaly meni v spleti nariadení a projektov na paskvil, ktory v prvom rade uprednostnuje zaujmy majitela resp. investora. Najdu sa hadam aj vynimky, ale…

 • Anonymný

  člen
  27. mája 2003 o 17:13

  No neviem ale zakoni ktore su udavane v Eu su v lepsej definici a stave ako tie nase

 • Anonymný

  člen
  31. augusta 2004 o 18:24

  nezlepší. nedostatok súkromného kapitálu, žiadna koncepcia či vízia ochrany a obnovy kultúrnych pamiatok, zaznávanie úlohy aktív neho cestovného ruchu v politike štátu, zlá propagácia. Finančnou inekciou pre zlepšenie stavu môže byť iba rozvoj CR, najmä aktívneho a transparentné použitie takto získaných devízových príjmov cez obce v katastri ktorých sa pamiatka nachádza na obnovu týchto historických skvostov. Europska únia nám v tomto nepomôže, granty nepostačujú vykryť vysoké náklady, ktoré s obnovou a rekonštrukciou súvisia. Štát nedoceňuje toto bohatstvo, ktoré mnohokrát je absolútnou konkurenčnou výhodou. Kde je tu hrdosť na históriu ?

 • Anonymný

  člen
  4. novembra 2004 o 22:18

  Ak existuje na Slovensku firma, ktora sa zaobera cistenim fasad, mam pre nich vyborne stroje, ktorymi sa proces cistenia neuveritelne zrychluje. Okrem toho aj vyborne natery proti grafitom, na konzervaciu kamena atd. Kto ma zaujem, ozvite sa : eva.fertl@sapigmbh.de

 • harp

  člen
  5. novembra 2004 o 1:17

  Eva mam navrh. Vytvorime drobnu diskusiu o vasich strojoch a antigrafity. Mozno ze to bude zaujimave. Mozete nam napriklad napisat nieco vasich systemoch. Temu ktoru vytvorim sa bude volat: Cistenie fasad od grafity.

 • Anonymný

  člen
  10. novembra 2004 o 5:40

  x

 • Anonymný

  člen
  17. novembra 2004 o 21:43

  Cistenie fasad virivkovim pieskovanim. Viacej na http://www.sapigmbh.de

 • Anonymný

  člen
  3. januára 2005 o 21:07

  Zaujímalo by ma, ak niekto považuje “pamiatkový zákon” v SR za zlý (Kristina, Schamman), v čom konkrétne je tak “zlý” a ako si predstavujú jeho zlepšenie ?!
  P.S. Pokiaľ viem, mnohé európske štáty (aj z EÚ) by boli vďačné za podobný zákon aký dnes máme u nás!

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť