aktivita " diskusia " Pamiatky " Palárikovo – vodárenská veža

Označené: 

 • Palárikovo – vodárenská veža

  Posted by vkotruszova on 12. februára 2007 o 20:56

  in: SME, 12/02/2007 Unikátna vodárenská veža potrebuje obnovu Lesy sa zatiaľ nedohodli s obcou Palárikovo. PALÁRIKOVO. Drevená vodná veža v Palárikove v okrese Nové Zámky, kultúrna pamiatka, je v kritickom stave a potrebuje obnovou. „Je to jedinečná technická stavba z 19. storočia v Európe, vysoká 22 metrov. Od základov po nádrž je postavená celá z dreva. Obvodový plášť veže vydržal bez náterov a konzervácií 140 rokov. Dá sa porovnať s hodnotou drevených kostolíkov na východnom Slovensku, ktoré síce sú staršie, no ich obvodový plášť menili,“ povedal vedúci odbornej komisie pre evidenciu pamätihodností Palárikova Peter Hudák. V dôsledku poveternostných podmienok došlo k narušeniu strešného plášťa a veža je poškodená drevokazným hmyzom. „Máme záujem zachovať pamiatku, no nevieme ako. Jej vlastníkom sú Lesy Banská Bystrica, ktoré nemôžu žiadať peniaze z programu Obnovme si svoj dom. Preto chceme získať vežu do vlastníctva obce, no doposiaľ sme sa s majiteľom nedohodli,“ povedala prednostka Palárikova Alžbeta Jankulárová. „Nie je pravdou, že nechceme túto situáciu riešiť,“ povedal hovorca Lesov Peter Gogola. „Prevod vlastníctva je zložitý, súvisí s rozhodnutím nášho zriaďovateľa – ministerstva pôdohospodárstva. Ak by k nemu prišlo, problémom by boli prístupové práva cez park, ktorý je v našom vlastníctve.“ Lesy vybavujú obci prenájom, no ten by problém nevyriešil. Obec totiž dostala od štátu vyjadrenie, že dotáciu môže získať len vlastník. 12. 2. 2007 | (bej)in: SME, 12/02/2007

  Unikátna vodárenská veža potrebuje obnovu

  Lesy sa zatiaľ nedohodli s obcou Palárikovo.

  PALÁRIKOVO. Drevená vodná veža v Palárikove v okrese Nové Zámky, kultúrna pamiatka, je v kritickom stave a potrebuje obnovou.

  „Je to jedinečná technická stavba z 19. storočia v Európe, vysoká 22 metrov. Od základov po nádrž je postavená celá z dreva. Obvodový plášť veže vydržal bez náterov a konzervácií 140 rokov. Dá sa porovnať s hodnotou drevených kostolíkov na východnom Slovensku, ktoré síce sú staršie, no ich obvodový plášť menili,“ povedal vedúci odbornej komisie pre evidenciu pamätihodností Palárikova Peter Hudák.

  V dôsledku poveternostných podmienok došlo k narušeniu strešného plášťa a veža je poškodená drevokazným hmyzom. „Máme záujem zachovať pamiatku, no nevieme ako. Jej vlastníkom sú Lesy Banská Bystrica, ktoré nemôžu žiadať peniaze z programu Obnovme si svoj dom. Preto chceme získať vežu do vlastníctva obce, no doposiaľ sme sa s majiteľom nedohodli,“ povedala prednostka Palárikova Alžbeta Jankulárová.

  „Nie je pravdou, že nechceme túto situáciu riešiť,“ povedal hovorca Lesov Peter Gogola. „Prevod vlastníctva je zložitý, súvisí s rozhodnutím nášho zriaďovateľa – ministerstva pôdohospodárstva. Ak by k nemu prišlo, problémom by boli prístupové práva cez park, ktorý je v našom vlastníctve.“

  Lesy vybavujú obci prenájom, no ten by problém nevyriešil. Obec totiž dostala od štátu vyjadrenie, že dotáciu môže získať len vlastník.

  12. 2. 2007 | (bej)

  antik odpovedal pred 10 rokov, 1 mesiac 5 Členovia · 9 odpovede/odpovedí
 • 9 odpovede/odpovedí
 • Anonymný

  člen
  19. februára 2007 o 9:54

  Uvedené je pravdou, ale desí ma nezáujem verejnosti, ktorá o tomto probléme asi ani poriadne nevie. Je to skutočne čudné, že pamiatky v Novozámockom a Komárňanskom okrese sú nezaujímavé pre slovenskú odbornú verejnosť, inak by sa nemohli dostať do takéhoto stavu. Asi sú odsúdené na zázrak alebo zánik. No čo už, hlavne, že vykazujeme kontrolnú činnosť pre Ministersktvo kultúry SR, a míňame odrobinky z proestriedkou z fondov EU. Takto to tu bude asi až do času, kým tu skutočne všetky pamiatky zaniknú a potom usporiadame pompéznu výstavu o tom, čo všetko tu bolo a v priebehu jedného desaťročia zaniklo. Nech žije PÚ SR a nech živý najmä “etablovaných reprezentantou slovenskej pamiatkovej ochrany”!
  s pozdravom Peter Hudák

 • saecula

  člen
  27. februára 2007 o 19:46

  Občas sa pohrávam s predstavou zániku pamiatkovej starostlivosti ako takej. Minimálne v jej súčasnej forme, v slovenskej mutácii. :)
  Je to taká kataklizma stereotypného myslenia. Z pohľadu vlastníka nehnuteľnosti, by som chápal zápis do zoznamu kultúrnych pamiatok, /vynechávam národných – to je už anachronizmus, dúfam/ ako uvalenie právneho bremena na moje vlastníctvo, čo znižuje trhovú hodnotu nehnuteľnosti. Pokým sa nedostaneme do situácie, že začneme pamiatkovú starostlivosť chápať ako podporný prostriedok zhodnocujúci potenciál predmetu investície, táto činnosť nebude mať zmysel. Vymedzovať sa negatívne voči pragmatizmu, racionalite, ekonomickým aspektom ja na škodu pamiatkovej starostlivosti. Vtedy je to iba boj s veternými mlynmi.

  Keď ste tu nadhodili tému VEŽA hospodárskeho areálu kaštieľa v Palárikove, je to ešte zriedkavý prípad, keď sa hospodárske zázemie kaštieľa aj zachovalo. Keď bežalo vyhlasovanie MPR-iek,
  bol to prejav pochopenia komplexnosti ako významnej hodnoty. Zvláštne, že sa to od vtedy už nepohlo zásadne ďalej. Konvencie v ktorých sú naši prevažne kunsthistorici uzavretí, nedovoľujú reagovať na prípady na ktoré nemajú kolónku. Pamiatky modernizmu, industriálnej kultúry. Problematické sú stále technické pamiatky a aj ľudová architektúra ako komplikovanejší problém sa pre istotu posúva do úzadia. Objekty týchto sporných kategórií sa vyhlasujú pod hlavičkou bežne riešených typov pamiatok. To vedie k celkovej deformácii interpretácie identity a významu pamiatky. Vlastník tlačí na zamestnancov pamiatkového úradu aby minimalizovali rozsah zápisu, aby znížil investičné riziká. To nebude normálne. Potom sa stáva, že chránený objekt má iba pozemok pod sebou a ostatok sa preparcelizuje. Komplexné myslenie hmm.

  Peter, podrobnosti o Palárikove viem iba od teba a netuším ako je to s tými divnými vlastníckymi vzťahmi, ale riešenie by som videl len vo využití areálu ako celku. Tá veža sama o sebe je ako solitér silná, ale bojím sa toho, že argumentovať jej výnimočnosťou nikam nevedie. Narábal by som s jej významom pre identitu lokality, sídla, areálu. Jednoducho identita širšieho celku, landmark. Prečo vlastne štátne lesy Banská Bystrica vlastnia park v Palárikove? Keď to nie je produktívny porast asi by sa ho mali vzdať/predať/, inak zasahujú do záležitostí mimo svojich kompetencií. Alebo tak nejak? Štát konkrétne prostredníctvom ministerstva poľnohospodárstva realizuje projekt sceľovania parciel ako optimalizácie využitia pôdy. Toto by mohol byť taký precedens pre obnovu kultúrnych celkov.

 • vkotruszova

  člen
  1. marca 2007 o 1:25

  V SME sa vcera objavila sprava, ze sa v kastieli buduje reprezentacne medzinarodne sidlo polovnikov, mozno by bolo zaujimave v tejto suvislosti aj uvazovat s prezentaciou vodarenskej veze.

 • harp

  člen
  16. marca 2012 o 11:38

  Adresa: Palárikovo, Nové Zámky, Nitriansky kraj, SK

  Drevená vodná veža v Palárikove v okrese Nové Zámky, kultúrna pamiatka, je v kritickom stave a potrebuje obnovu. Je to jedinečná technická stavba z 19. storočia v Európe, vysoká 22 metrov. V dôsledku poveternostných podmienok došlo k narušeniu strešného plášťa a veža je poškodená drevokazným hmyzom. Jej vlastníkom sú Lesy Banská Bystrica, ktoré nemôžu žiadať peniaze z programu Obnovme si svoj dom. Mesto má záujem zachovať pamiatku, preto chce mesto získať vežu do vlastníctva, ktoré je podmienkou k získaniu štátnej dotácie. Projekt je v zámere aj v roku 2009.
  Investori

  Obec Palárikovo
  Mestá a obce.
  Palárikovo, Hlavná ulica 82 – IČO: 309176

 • antik

  člen
  26. mája 2012 o 11:06

  Ohrozujeme európsky unikát. Možno oň prídeme.

  čítajte viac…

 • harp

  člen
  27. mája 2012 o 9:20

  Zcastnil som sa rokovania Lesov, KPU, Statika, atd… Rokovanie to b olo tazke a da sa povedat ze bez zaveru. Lady sa vsak pohli a pracuje a coskoro sa zacne pracovat na statike a aj na PD.

  Pamiatku pridam aj k nam do databazy. Par fotografii aj tu:

 • harp

  člen
  27. mája 2012 o 13:38

  Pamiatka u na sv Databaze:

  aktivita

 • lubokubicka

  člen
  28. mája 2012 o 20:06

  Aj ja by som priloižil ruku k dielu ale už tam vidím železo?Kým žijem..

 • antik

  člen
  7. apríla 2013 o 15:14

  Vodárenská veža po nevyhnutnej stabilizácií nevyzerá vôbec zle. Pôvodné opláštenie plní svoju funkciu naďalej.

  Nejaké to železo muselo byť použité asi už aj dávnejšie.

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz