• Oprava starého stola

  Posted by rotor on 25. marca 2011 o 19:31

  – Ako opraviť povch stola ?

  – Je stôl štýlu Altdeutsch ?

  Z akého dreva je doska stola ?

  Sústružené nohy z buka.

  Rám stola zlepený z dvoch častí. Vnútorná časť z mäkkého dreva, vonkašia ??? Nie je to mäkké drevo, ale ani tvrdé (čerešňa ?)

  Doska stola je zglejená z dielcov na pero-drážku. Zglejenie je pevné. Dielce sú zosušené, vykazujú trhliny. Už boli špánované. Na povrchu je tenká vrstva šelaku. Pravá časť je poškodená. Pod doskou stola je ľahko vysúvateľná doska na zväčšenie plochy stola (obojstranná).

  Detail poškodenia. Netuším čím. (asfalt?)

  Rám dosky stola spojený čapovaním. Jeden dielec je vstrede prepadnutý.

  Detail dielca dosky stola zo spodnej časti, bez povrchovej úpravy. Môže to byť čerešňové drevo?

  Detail prepadnutia jedného dielca.

  harp odpovedal pred 11 rokov, 4 mesiacov 4 Členovia · 6 odpovede/odpovedí
 • 6 odpovede/odpovedí
 • jirkac

  člen
  26. marca 2011 o 22:26

  Nejspíš je to třešeň.

  Tu desku je třeba rozebrat, očistit čepy , péra a drážky, vyřešit propadlou výplň  a seschlé výplně doplnit nákližky ( namísto špánků) na původní šířku.

  Ten asfalt umyješ technickým benzínem ale stejně to bude chtít tu desku po opětovném sklížení přebrousit ( už jen kvůli těm novým nákližkům) a obnovit povrchovou úpravu.

  Je to pěkný stůl a v dobrém stavu.

 • rotor

  člen
  26. marca 2011 o 22:53

  jirkac

  Ďakujem pekne za rady.

 • harp

  člen
  28. marca 2011 o 9:34

  Treba ho rozoberat. Neda sa cistit/brusit/lakovat iba lokalne?

 • rotor

  člen
  8. mája 2011 o 21:52

  Riešenie:

  Rozhodol som sa dosku nerozoberať.  Rám dosky stola je pevne zglejený 15 cm čapmi a pri rozoberaní mohol by som ich značne poškodiť.

  Rám dosky stola som zpevnil pomocou mašlí (motýlikov) z mäkkého dreva. Cook doporučuje  borovicu, Medková preglejku. Otvory pre mašle som  zhotovil hornou frézou a dlátom.

  Pomocou klátikov z tvrdého dreva boli vytlačené prepadnuté dielce. Pracné na presnosť, aby sa diel správne vytlačil a klátik dosadol.

  Namorené mašle a klátiky.

  Na rám dosky stola nalepená čerešňová dýha.

  Nákližky a špánky zo slivkového dreva, (čerešňa nebola). Niektoré aj 0,8 cm hrubé. Drobné prasliny tmelené 4 krát vodou rozpustným tmelom.  Drevo je živý materiál, na detaily vidieť že ani 4 krát nestačilo tmeliť.

  Detail povrchu po vybrúsení a preleštení. Brúsené pásovou brúskou s opotrebovaným pásom zrnitosti 60. Potom 80 a 150. Leštené 240 ručne a vybračnou delta brúskou. Pred posledným leštením navlhčené studenou vodou a po vysušení znovu preleštené.

  Poprosil by som znalcov slovenského jazyka, ako v slovenčine nazvať špánky a nákližky. Mám len českú literatúru, (slovenskej niet).

  Poznámka: Text sa nedá vkladať medzi obrázky. Ani z Chrome.

 • peeeto1

  člen
  8. mája 2011 o 22:01

  nadhera, rotor.super roboticka….palec hore 

 • harp

  člen
  10. mája 2011 o 9:06

  Zdravim, fakt pekna roboticka. Ja som sice zastancom mensieho prebrusovania, ale to je kazdeho dobrovolne rozhodnutie. Teda pokial sa nejedna o zbierku ci pamiatku statu.

  Co sa tyka vkladania fotografii medzi text. Tato moznost je zakazana, nakolko chceme umoznit co najednoduchsie vkladanie obrazkov. Do buducna zvazujeme vypnut v odpovedi po nahrati zaskrtavacie policko zobrazit v zozname a pridat tlacidlo vlozit do textu podobne ako je to v blogoch.

  Zaroven je tu moznost ku kazdemu obrazku vlozit popis. Ten je myslim neobmedzeny, ak sa mylim opravim. Popisy su docasne rozhodene, opravime.

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz