aktivita " diskusia " Starožitnosti a zbierky " Odhad ceny starej knihy

Označené: 

 • dorotka

  člen
  23. apríla 2006 o 6:19

  conie, dôležité je, či má kniha obrázkovú prílohu (grafiky zvyšujú o poznanie hodnotu), kde bola vydaná (kým) a ak sa dá zistiť koľko výtlačkov bolo v danom vydaní. Na posúdenie je potrebných ešte oveľa viac informácií (počet strán, typ papiera-vodoznaky, atď), potom sa dá “bez videnia” ozaj len rámcovo pošuškať cenu.

 • Anonymný

  člen
  24. apríla 2006 o 23:44

  Dorotka, ked uz si taka ochotna, posuskaj aj mne. Ja by som vedel tiez o knizke. Podla ich rodinnej tradicie vraj take 16. – 17. storocie, bez obrazkov. Tlacena malo kvalitnymi pismenami, dost velkymi, svabach, na papieri ako tenky pergamen. Viazana, alebo skorej lepena v kozi, pravdaze sprchnutej. Hruba osem centimetrov, stranok asi 50 – 80. Obsah dost zaujimavy, iba navody na vyrobu sminiek a farbiciek pre divadelnych hercov, pisane archaickou nemcinou, takmer nezrozumitelnou. Kto a kde vydal nie je nijaky zaznam, ziadna tiraz. Zo specialneho obsahu mozno sudit ze naklad nebol velky. Ja by som z historickych suvislosti odhadoval Vieden, alebo potom Lipsko. Otazka znie, aku hodnotu v korunach moze tak asi mat.

 • Anonymný

  člen
  2. mája 2006 o 0:13

  Ejha, akosi sa nikto nehlasi, ved nechcem tak vela. Ludkovia, ked ramcovo, tak povedzme v rozsahu troch stoviek az tridsat tisic budem spokojny, nech si nemysli ryba ze ju zozrala svina. Dakujem.

 • dorotka

  člen
  3. mája 2006 o 4:28

  viking – celkom som na teba zabudla. Prepáč.
  Možno ti aspon čiastkovo poradím, pokúsim sa o to.
  Ako by som postupovala ja ?
  Najprv by som ponúkla knihu do Divadelného ústavu, alebo do Dokumentačného centra SND, alebo do Univerzitnej knižnice. Tam by som sa rozhodne išla poradiť s niektorým odborným pracovníkom, ktorý sa zaoberá starými tlačami !
  Ako posledné by som riešila predaj do antikvariátu.
  Staré tlače (najmä s profánnym obsahom !!!) sa veľmi dobre predávajú, ak sú v zachovalom stave. Ak je kniha zničená, poškodená a i. tak sa záujem minimalizuje, až do nezáujmu.
  Dala by som si vyššiu sumu a postupne zľavovala. Veľmi, veľmi laicky tipujem okolo 7.tisíc. Ale všetko sa môže zmeniť…
  Ešte ma napadá (veď je to francúzske vydanie, však ?) Kultúrne centrum Francúzska na Sedlárskej…v najhoršom ponúkni tam.
  Inak neviem, treba zisťovať na aukciách s knihami (napr. v Čechách)
  Stačilo ?

 • Anonymný

  člen
  4. mája 2006 o 0:40

  Dorotka, mas zlate srdiecko ako sa na spravnu zenu /vsak na Slovensku su len take / patri, dakujem. Tato konkretna knizka nie je moja, bol som len zvedavy ako sojka /to bol kedysi taky vtacik ale uz ich chudacikov nie je vela/. Mam aj ja starsie knihy, o tom potom, ale veru nie su predajne. Patria do rodinneho striebra, najma teraz ked nas komancovia prestali proletarizovat a vzduchom lietaju take zvrhle vyrazy, ako dobry povod, stara rodina, kvalitne vzdelanie…Vsak si rozumieme. Tak diki a venujte obcas pozornost aj drobnym vecia, ktore maju chudaci ludia v zasuvkach a ani nevedia co maju. Nemyslim tym ovsem napr. Rad vitazneho februara, ehm, ehm. Velkym veciam pozornost aj tak venujete, to je fajn. Cao!

 • Anonymný

  člen
  3. augusta 2006 o 8:26

  Dorotka môžes mi pošuškať do ucha cenu starej knihy? Zo života svätých božích a svätíc božích. Životopisy svätých podľa kalendára, veľká viazaná, zachovalá kniha písaná v slovenčine, vytlačená v Nagysombathe (Trnava) v roku 1907, autori pokiaľ si dobre pamätám Truchlík, Havlíček, Rázus?

 • Anonymný

  člen
  9. augusta 2006 o 18:59

  Dorotka je na dovolenke. Možná odpoveď o dva týždne.

 • danny

  člen
  16. decembra 2012 o 20:25

  Dobrý deň, zaujímala by ma aspoň približná cena knižočky z roku 1926 v nemčine, zrejme určená ku krstu (neviem po nemecky), tvrdý obal, “Andenken an die heilige Firmung” – názov. Ďakujem a pripajam nejake foto

 • sasha

  člen
  17. decembra 2012 o 1:23

  Birmovná knižka / pamätník “Spomienka na svätú birmovku”. Birmovka, ktorá od polovice 12. storočia patrí medzi päť kresťanských sviatostí živých, je iniciačný obrad, ktorý v kresťanskom chápaní prostredníctvom viditeľného symbolu sprostredkuje neviditeľnú božiu milosť. Birmovanec musí, okrem iného, byť v stave milosti a vhodne poučený. Za týmto účelom boli vydávané birmovné knižky, ktoré okrem pomoci v duchovnej príprave slúžili aj ako pamiatka na vykonanú birmovku. Vydávali a vydávajú sa dodnes vo veľkých nákladoch a preto nie sú nijako zvlášť cenené. Podľa stavu, úplnosti a spracovania sa ceny pohybujú od 15 do 50 €.

 • antik

  člen
  17. decembra 2012 o 11:53

  Ja by som poprosil o určenie približnej ceny dvojzväzkového “Života Ježiša Krista, božského Spasiteľa našeho”.

  Prvý zväzok vydal v roku 1905 Spolok svätého Adalberta (Vojtecha) v Trnave a druhý vyšiel v roku 1906 u toho istého vydavateľa.

 • sasha

  člen
  17. decembra 2012 o 14:24

  antiK, nepoteším ťa, pretože dielo je nekompletné. V roku 1907 vyšiel 3. diel. Okrem toho aj diely, ktoré máš sú z rozličných vydaní, pravdepodobne drahšieho a lacnejšieho. V perfektnom stave sa cena jedného dielu pohybuje okolo 6 €, ale komu chýba diel určite dá viac.

 • antik

  člen
  17. decembra 2012 o 19:31

  Ďakujem Sasha! Zaujali ma ešte dve rôzne pečiatky knihára Josefa Richtera / Jozefa Richtera. Predpokladal by som, že ten pravdepodobne túto edíciu viazal v Prešporku / Pozsony, keďže knihy tlačili v Knihtlačiarni “Austria” Frant. Doll, Viedeň.

  A pôvodná cena iného vydania by sa určite tiež dala zistiť, aj keď ja už ju mám zošúchanú :D

 • dorotka

  člen
  20. decembra 2012 o 16:33

  Antik, sama som prekvapená, aké nizke ceny sú na antikvariátnom trhu za staré tlače. Konkretne dva zvazky Život JK vydané v Spolku sv.Vojtecha sa momentálne pohybujú v rozpatí 20-30 euro /za oba zv.

  V poslednom dvadsaťročí vyšlo mnoho nových kníh i reprintov starých vydaní s liturgickou, náboýenskou tematikou. Asi je trh presýtený. Aj ked som toho názoru, ze takáto publikácia by mala tvoriť zlatý fond knižnice každej vacsej farnosti.

 • dorotka

  člen
  20. decembra 2012 o 16:35

  Och, nevidela som, ze uz Sasa odpovedal. sorry.

  Ale ceny som cerpala z r.2012

 • leguan

  člen
  20. decembra 2012 o 20:04

  A čo takáto malo by ísť o knihu zelinkár od juraja fándlyho, ale nie som si istý bola opravená a  previazaná  do kože   

Page 1 of 5

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť