aktivita " diskusia " Architektúra a stavitelstvo " Murovacia malta na komín

 • Murovacia malta na komín

  Posted by anton_hc on 7. novembra 2021 o 20:09

  Ahoj.

  Náhle musím rozobrať starý komín z plnej tehly a nanovo ho vymurovať. Kvôli nočným mrazom som dostal odporúčanie nepoužiť pôvodne plánovanú vápennú maltu a na miesto nej použiť kupovanú vápenno-cementovú. Treba do takej malty použiť aj nemrznúcu prísadu?

  Výrobcovia prísad určujú dávkovací pomer voči množstvu cementu v zmesi, no tento údaj výrobcovia murovacích mált neudávajú.

  Ďakujem za pomoc.

  docent odpovedal pred 10 mesiacov, 1 týždeň 3 Členovia · 5 odpovede/odpovedí
 • 5 odpovede/odpovedí
 • harp

  člen
  9. novembra 2021 o 11:40

  Ahoj @anton_hc

  Pokial musis murovat komin z tejto strany roka uvazujes spravne. Neexistuje aditivum proti mrazu, ktore by fungovalo s vapennou maltou.

  Co sa tyka pomeru cementu a plniva vo VC malte, to bude tazsie. Predpokladaj ze cementu je tam asi tretina a nic nepokazis.

  Inak asi vies, ze ten komin by drzal aj na vapennu.

 • anton_hc

  člen
  14. novembra 2021 o 18:51

  Ahoj, ďakujem.

  Samozrejme by som najradšej použil vápennú maltu, no situácia mi to nedovolí.

  Vyhotovil som skúšku, kde som podľa odporúčania PF zarobil maltu zo zmesi cement-vápenná kaša-štrkopiesok 0-4 pomere 1:8:24. Malta už na druhý deň mala celkom dobrú pevnosť a dnes po 4 dňoch je značne pevná, no zároveň je rozrušiteľná a v budúcnosti bude možné murivo rozobrať. Pokúsim sa ešte narýchlo zohnať trasovú múčku, aby som mohol cement vylúčiť.

 • docent

  člen
  17. novembra 2021 o 22:47

  Dobrý večer @anton_hc, predpokladám, že sa Tvoj zdroj (PF) pomýlil alebo si to zle prečítal alebo si spravil chybu pri písaní postu. Nie, že by murárčina bola moja špecialita, ale doma som musel tiež reparovať komíny a pri obnove jedného barokového komína som kibicoval. Tak teda, keď malta na komín, tak bez štrkopiesku. V literatúre existuje množstvo váhových pomerov zložiek malty, týkajúcich sa rozličných mált. Všetky tieto receptúry vychádzajú z konštanty, ktorú predstavuje 1 m³ kopaného piesku (to je, mimochodom 1 506 kg). Potom nasledujú pomery… tak na obsiahlu tabuľku. Rada z mojej skúsenosti, ktorá funguje – 15 dielov piesku : 2 diely haseného vápna : 1 diel cementu : 2 – 3 diely vody.

 • anton_hc

  člen
  18. novembra 2021 o 13:13

  Prečo nepoužiť štropiesok frakcie 0-4?

 • docent

  člen
  19. novembra 2021 o 11:09

  Asi preto, prečo neodporúčam drvené kamenivo frakcie 0-4.

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz