• Posted by palo on 9. mája 2010 o 21:46

  Mozaika je večná. Je to jeden z najefektnejších umeleckých prejavov. Ale v našich končinách temer zabudnutá. Preto ma prekvapilo, keď u nás v Pezinku si naivný Talian otvoril štúdio, kde ponúkal mozaiky do interiéru aj exteriéru.

  Na rímsku mozaiku sa používajú kúsky farebného mramoru, ktoré sa štiepu kladivom na ostrom kline. Zlate kamienky mozaiky sa vyrábajú zatavením zlatej fólie medzi dve vrstvy krištáľového skla. Dnes na moderne mozaiky sa používa špeciálne farebné sklo, z ktorého sa sekajú potrebné dieliky.

  Pre lepšiu predstavu pracnosti a ceny: skúsený tvorca mozaiky za deň urobí plochu o veľkosti listu A4. Jeden kilogram zlatých mozaikových sklíčok rozmeru 10×10 mm, vyrábaných byzantským spôsobom, stoji 200 eur a vyplní plochu jedného plus polovicu druhého kancelarského listu A4. Jeden kúsok lápisu lazuli (to je ta modra) dnes stoji 7 eur. Najlacnejšie sú kúsky v farebného mramoru, z ktorých si musíte nasekať dieliky, tie stoja okolo 3 eur za kilogram.

  A ako dopadol „náš” Talian? Predajňu zatvoril a presťahoval k bohatším ľuďom.

  Čítajte viac: TU.

  Z diskusie k článku:
  … v Ravenne sa vzdy zaciatkom jula robi pre verejnost kurz klasickej mozaiky – ak mas trochu vytvarneho citu a sikovne ruky a este zo par sto euro tak ta beru. Chodia na to zaujemci z celeho sveta.

  Pozrite si video z osadzovania modernej mozaiky na stenu: TU.

  palo odpovedal pred 12 rokov, 5 mesiacov 1 Člen · 0 odpovede/odpovedí
 • 0 odpovede/odpovedí

Sorry, there were no replies found.

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz