aktivita diskusia Všeobecné diskusie Mesiac kulturneho dedicstva 2006

Tagged: 

  • Mesiac kulturneho dedicstva 2006

    Posted by harp on 18. apríla 2006 at 17:53

    18. 4. (do 18. 5.) Mesiac kultúrneho dedičstva (začína sa Medzinárodným dňom pamiatok a končí sa Medzinárodným dňom múzeí)

    18. 4. Svetový deň kultúrneho dedičstva – Medzinárodný deň pamiatok a sídiel (Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla – ICOMOS – podnet na sympóziu v 1982, UNESCO – vyhlásený v 1983, oslavuje sa od 1984; téma na rok 2006: Priemyselné dedičstvo)

    harp odpovedal 18 years ago 1 Člen · 1 Odpoveď
  • 1 Odpoveď
  • harp

    Administrator
    18. apríla 2006 at 17:56

    dovolim si par archivnych informacii

    Štvrtok 18.Apríl 1996 10:25
    O ochrane kultúrnych pamiatok

    Moravany nad Váhom 18. apríla (TASR) – Medzinárodný deň pamiatok a historických sídiel pripomínajú si dnes a v piatok na stretnutí pracovníci bratislavského centra Pamiatkového ústavu, jeho šestnástich stredísk a ďalších pracovísk z celého Slovenska. Dvojdňové podujatie v Domove slovenských výtvarných umelcov a architektov v Moravanoch nad Váhom sa uskutočňuje zároveň pri príležitosti 45. výročia založenia organizácie.

    Náplňou seminára sú – konfrontácia skúseností za posledné obdobie v pamiatkárskej praxi v jednotlivých regiónoch SR, poznatky o metodických princípoch starostlivosti, obnovy a evidencie kultúrnych pamiatok. Osemdesiat účastníkov stretnutia sa bude zaoberať aj otázkami financovania obnovy a údržby, vzťahu nových majiteľov k vlastníctvu kultúrnych pamiatok a návrhom definície a princípov ochrany kultúrnej krajiny. Medzi príspevkami zaradenými do programu, sú informácie o zásadách ochrany Spišského hradu a okolia, pamiatkových rezerváciách Košice a Banská Bystrica, rezervácii ľudovej architektúry v Sebechleboch, výsledkoch pamiatkárskej obnovy budovy radnice v Trnave, výskume a obnove hradov v západoslovenskom regióne. So svojimi skúsenosťami sa podelia účastníci odborných stáží v Japonsku, Maďarsku, Francúzsku a Nemecku. Podujatia podobného charakteru organizuje Pamiatkový ústav raz za dva až tri roky. Dáša Ondrušková dr em .

    tasr

    Vyhodnotili súťaž pamiatky Bratislavy a svetové dedičstvo

    Piaty ročník súťaže na tému Pamiatky Bratislavy a svetové dedičstvo vyvrcholil dnes v Bratislave v Primaciálnom paláci odovzdaním cien žiakom a študentom z ôsmich bratislavských škôl za účasti viceprimátorky Márie Demeterovej. Dovedna 80 detí s 39 prácami súťažilo v troch vekových kategóriách. Stabilnými súťažiacimi v doterajších ročníkoch sú tri školy, a to gymnáziá na Metodovej a Vazovovej ulici a Základná škola Milana Rastislava Štefánika na Grösslingovej ulici.

    Na území hlavného mesta sa nachádza 753 nehnuteľných a 900 hnuteľných pamiatok, akými sú sochy, obrazy, nábytok, či predmety liturgického charakteru. Od roku 1954 sa datuje bratislavská pamiatková rezervácia a len pred 10 rokmi bolo vyhlásených osem pamiatkových zón, ktoré sú historický najstaršie – s pôvodnými objektmi, zachovanými ulicami. Nájdu sa v Starom Meste, Devínskej Novej Vsi, Záhorskej Bystrici, Lamači, Dúbravke, Rači, Vajnoroch i Rusovciach. Študenti si mali možnosť overiť svoje vedomosti z rôznych kultúr, od prehistorickej cez halštatskú, keltskú a rímsku. Dnešný Medzinárodný deň pamiatok a sídel, ktorý vyhlásila v roku 1982 Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla ICOMOS s podporou UNESCO, tak odštartoval mesiac kultúrneho dedičstva, ktorý bude mnohými aktivitami prezentovaný na celom území Slovenska.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť