aktivita " diskusia " Hrady, zámky a kaštiele " Malý kaštieľ v Oponiciach

Označené: 

 • Malý kaštieľ v Oponiciach

  Posted by palo on 7. augusta 2010 o 23:59

  „Je snaha, aby si udržal štatút múzea – ktorý nesie už 16 rokov – aj po otvorení hotelového komplexu vo veľkom kaštieli, keď sa prakticky celá jeho expozícia presťahuje do knižnice veľkého kaštieľa,” informuje jeho terajší kastelán Peter Králik, inak zakladateľ múzea. „Uvažuje sa o expozícii fauny a flóry Tribeča, zaujímavá by bola téma poľovníctva, ktoré má v týchto horách tradíciu porovnateľnú s Bavorskom.” Vypracovaný je tiež projekt na rekonštrukciu malého kaštieľa, či sa naň však podarí získať dotácie, je zatiaľ vo hviezdach.


  Vyzdvihuje, že obnova pamiatok a nárast turizmu postupne mení mentalitu ľudí v obci: „Stávajú sa čoraz otvorenejšími, ba možno dokonca hrdými na svoju obec.” Údajne to vidno napríklad na tradičných Petropavlovských hodoch, na ktorý chodí každý rok čoraz viac ľudí. „Domáci privádzajú rodiny, známych – v tie dni v múzeu sprevádzame od rána do večera.”

  Na udržanie turistov je podľa neho dôležitá ešte jedna vec – profesionálny a zároveň rodinný prístup pri sprevádzaní pamiatkami. „V tomto smere sa trochu obávam, či sa nájde dostatok vhodných adeptov,” konštatuje. So 16-ročnou praxou sprievodcu vie, o čom vraví.

  „Okrem prefektnej znalosti cudzích jazykov treba mať tiež v krvi apponyiovskú históriu, aby sa nestalo, že na nejakú otázku nebude vedieť sprievodca zareagovať, ako sa to, žiaľ, stáva na iných kaštieľoch a hradoch.”

  Najlepšie by podľa neho bolo, keby sa sprievodcovstva chytili mladí z najbližšieho okolia. „Práve táto generácia by mala opäť získať vzťah k apponyiovskej histórii, keďže generácie po 50-tych rokoch k nej mali vlažný, až nijaký vzťah, čo bolo do veľkej miery spôsobené existujúcim režimom a jeho nezáujmom o väčšinu historického dedičstva.”
  Čítajte viac v článku Ivety Bakovej z 1. septembra 2009 -> TU.

  palo odpovedal pred 13 rokov, 4 mesiacov 1 Člen · 1 Odpoveď
 • 1 Odpoveď
 • palo

  člen
  8. augusta 2010 o 0:02

  Fotografiu malého kaštieľa v Oponiciach si môžete pozrieť napríklad TU, ako prvú v poradí.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť