aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Levický hrad

Tagged: 

  • Posted by harp on 6. marca 2008 at 13:07

    in: http://mynoviny.sk/c/3738655/ Na ruinách Levického hradu postavia terasu Súčasťou týchto prác bolo vybudovanie amfiteátra v priestore západnej bašty v rokoch 2005 a 2006. Krajský odbor kultúry počítal aj s opravou ruín gotického hradu z konca 13. storočia. Architekt Pavel Králik v roku 2005 vypracoval predbežný projekt na rekonštrukciu hradu s cieľom sprístupniť ruiny s výhliadkovou terasou pre verejnosť. Podľa riaditeľa Tekovského múzea Jána Dana bol predbežný rozpočet vyjadrený sumou 47 miliónov korún. V rokoch 2005 – 2006 prebehli čistiace práce v priestore ruín, odstraňovanie buriny a upevnených koreňov. „Po konzultácii s Pamiatkovým úradom v Nitre bol vykonaný historicko-pamiatkový prieskum,“ uviedol Ján Dano. Projekt rekonštrukcie gotického hradu spĺňa podmienky pre Regionálny operačný program, prioritná os 3, posilnenie regiónu a infraštruktúry cestovného ruchu. Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja schválili koncepciu rozvoja kultúry na obdobie rokov 2008 – 2015, strategickou úlohou je i rekonštrukcia Levického hradu. Pri rekonštruovaní hradu nebudú vykonané zmeny v podobe stavby. „Cieľom je zakonzervovanie stavby. Nič sa nebude dostavovať, zachováme pôvodný stav. Keďže nie je známe, ako vyzerala pôvodná strecha gotického hradu, bude tam inštalovaná sklená plocha,“ dodal J. Dano. Rekonštrukčné práce budú zahŕňať opravy statických porúch na múroch, úpravu priestoru pod hradom, vytvorenie vyhliadkovej terasy. Zámerom obnovy hradného areálu je jeho oživenie a sprístupnenie širokej verejnosti. Po rekonštrukcii horného hradu by múzeum chcelo zrealizovať osvetlenie dominanty Levíc. (ŽK) © 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

    in: http://mynoviny.sk/c/3738655/

    Na ruinách Levického hradu postavia terasu

    Súčasťou týchto prác bolo vybudovanie amfiteátra v priestore západnej bašty v rokoch 2005 a 2006. Krajský odbor kultúry počítal aj s opravou ruín gotického hradu z konca 13. storočia. Architekt Pavel Králik v roku 2005 vypracoval predbežný projekt na rekonštrukciu hradu s cieľom sprístupniť ruiny s výhliadkovou terasou pre verejnosť. Podľa riaditeľa Tekovského múzea Jána Dana bol predbežný rozpočet vyjadrený sumou 47 miliónov korún. V rokoch 2005 – 2006 prebehli čistiace práce v priestore ruín, odstraňovanie buriny a upevnených koreňov. „Po konzultácii s Pamiatkovým úradom v Nitre bol vykonaný historicko-pamiatkový prieskum,“ uviedol Ján Dano. Projekt rekonštrukcie gotického hradu spĺňa podmienky pre Regionálny operačný program, prioritná os 3, posilnenie regiónu a infraštruktúry cestovného ruchu. Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja schválili koncepciu rozvoja kultúry na obdobie rokov 2008 – 2015, strategickou úlohou je i rekonštrukcia Levického hradu. Pri rekonštruovaní hradu nebudú vykonané zmeny v podobe stavby. „Cieľom je zakonzervovanie stavby. Nič sa nebude dostavovať, zachováme pôvodný stav. Keďže nie je známe, ako vyzerala pôvodná strecha gotického hradu, bude tam inštalovaná sklená plocha,“ dodal J. Dano. Rekonštrukčné práce budú zahŕňať opravy statických porúch na múroch, úpravu priestoru pod hradom, vytvorenie vyhliadkovej terasy. Zámerom obnovy hradného areálu je jeho oživenie a sprístupnenie širokej verejnosti. Po rekonštrukcii horného hradu by múzeum chcelo zrealizovať osvetlenie dominanty Levíc. (ŽK)

    © 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

    mathaeus odpovedal 10 years ago 19 Členovia · 201 odpovede/odpovedí
  • 201 odpovede/odpovedí
  • mathaeus

    Member
    6. marca 2008 at 13:49

    S tou rekonštrukciou to neni také jednoduché.
    Ešte nič nie je isté či im schvália peniaze.
    S tou sklenenou plochou to je výmysel.Aspoň pokiaľ
    viem také nič sa nebude robiť pretože im teraz neschvália
    35 alebo 50 milionov ale len asi 3,5miliona Sk.
    Mal by sa konzervovať stredný hrad(palác vstrednom hrade)
    ktorý bol odkrytý spod sutín v 80-rokoch.Pretože ešte aj posledné
    zvyšky sa pomaly strácajú.Ináč horný a sčasti aj stredný hrad je
    konzervovaný cementom a betonom.Prebieha tam silná erozia kameňa
    niektoré kamene už úplne zmizli a zostal už len cement.

  • mathaeus

    Member
    25. marca 2008 at 20:15

    Článok z regionálnych novín o mestskom opevnení v Leviciach

  • vkotruszova

    Member
    16. apríla 2008 at 22:03

    S tou sklenenou plochou to je výmysel.
    Zamerom spravcu hradu bolo uz dlhsie obdobie spristupnenie horneho hradu – gotickeho palaca, vyhliadkovou trasou so schodiskom. Cielom mala byt priestorovo pomerne stiesnena miestnost, kde by okrem vyhliadky, mohla byt eventualne aj rozsirena expozicia informativneho charakteru. Na hradne ruiny sa aj napriek vystrahe na tabuli splhali nedisciplinovani navstevnici, ci vandali. Spristupnenie priestoru navrhovali votknutim konstrukcie schodiska, ktore vsak malo byt ako novotvar pohladovo vnimany z dolneho nadvoria. Jedna cast mala byt z dovodu zrazkovych vod prekryta sklenenou stropnou konstrukciou tak, aby vobec nezasahovala do vonkajsieho vyrazu hradu. To riesenie bolo prezentovane projektantom kedysi niekolkym specialistom na pamiatky. Konecne riesenie nepoznam, malo vzist z pamiatkoveho vyskumu a navrhu pamiatkovej obnovy. Mozno by bolo zaujimave, keby vysledky vyskumu ako aj rozhodnutie KPU k tejto akcii bolo zverejnene na internete.

  • mathaeus

    Member
    17. apríla 2008 at 14:06

    Ano bol taky návrh na sprístupnenie gotického jadra hradu.Ale nič také sa v najbližšej budúcnosti (ak nedostanú financie) nebude robiť.Teraz sa bude iba konzervovať stredný hrad, lebo ten sa už od odkrytia v 80-rokoch poriadne rozpadol.okrem toho myslím že nejaké presklenné schodisko do stredovekého hradu nepatrí. Ten návrh som nevidel.Takže neviem posúdiť či to bude prínos pre hrad alebo či to bude ako tá slávna betonárska rekonštrukcia z čias socializmu.(urobila viac škody ako dobroty).No a k tomu výskumu.Žiaden veľký výskum na LV hrade doteraz nebol.Preskúmaný je zatiaľ iba ako tak stredný hrad a severné opevnenie(časť delostreleckého bastionu ktorý zakryl staršiu delovú baštu).Inak žiaden iný výskum nebol.

  • mathaeus

    Member
    29. augusta 2008 at 20:39

    Počuli ste už tú senzáciu v Leviciach znovuobjavili mestské opevnenie ale bohuzial pri výstavbe hotela link:

  • palo

    Member
    6. septembra 2008 at 0:15

    Z reportáže Levickej televízie:

    A. Slažanská, redaktorka: “Nepredpokladali, že práve v týchto priestoroch nájdu pôvodné mestské hradby.”

    Marcus Comotti, vedúci archeologického výskumu: “Lebo bolo predpokladané, že tie hradby by boli trošku posunuté dovnútra.”

    Doc. PhDr. Jozef Hoššo, CSc., vedúci Katedry archeológie, UK Bratislava: “Prakticky hovorí o histórii samotného vývoja mesta, hlavne teda jeho protitureckého opevnenia, ktoré tuná bolo. Čiže máme tu chytený konkrétne vlastne priebeh hradieb, v tomto prípade palisády, potom samotnej bašty, ktorá k tomu bola pristavaná. Čiže vlastne máme chytenú hranicu mesta.”

    Doc. PhDr. Jozef Hoššo, CSc., vedúci Katedry archeológie, UK Bratislava: “Pri komplexnom odkryve plochy potom odkryjeme aj samotnú baštu kamennú.”

    A. Slažanská, redaktorka: “Podľa archeológov dôjde k odkrytiu celej bašty, ktorá by mala mať približne 10 x 10 metrov.”

    Doc. PhDr. Jozef Hoššo, CSc., vedúci Katedry archeológie, UK Bratislava: “Záleží potom od investora, akým spôsobom to bude schopný zaprezentovať alebo zakomponovať do celkovej stavby.”

    Ing. Peter Adamec, projektmanažér, ADATO, s. r. o.: “Po zdokumentovaní archeológmi bude bašta odstránená, nakoľko sa nachádza v stavebnej jame, ktorá musí byť utesnená voči podzemnej vode, keďže sú tam dve podzemné podlažia. Takže my budeme nútení tú baštu pri stavebných prácach rozobrať.”

  • vkotruszova

    Member
    6. septembra 2008 at 9:30

    Bolo by zaujimave vidiet zakreslenie nalezu do katastralnej mapy. V Leviciach este existuje jeden dom, ktory svojou polohou a ciastocne aj svojou hmotou prizemnej casti (pravdepodobne aj v suterene) evokuje, ze moze byt este zachovalou sucastou z opevnenia. Tento predpoklad mi potvrdil kedysi aj pan Andrej Fiala, ktora niekedy v 60-tych rokoch robil pomerne dlho na hrade, aj pan Drenko, archeolog. Uzemie historickeho jadra Levic bolo sice dost poznacene asanaciami a socialistickymi stavbami, napriek tomu bol v 90-tych rokoch zaujem mestskeho magistratu o jeho pamiatkovu ochranu. Spracovavala som vtedy navrh na vyhlasenie pamiatkovej zony, ktory ale nebol schvaleny. Je sice pravdou, ze moj navrh na ochranu vymedzoval pomerne rozsiahle uzemie, ale bol prave preto tak koncipovany, ze som predpokladala, ze v niektorych priestoroch dojde skor ci neskor k vystavbe, zahustovaniu, ci zmene funkcii objektov s naslednymi velkymi zasahmi do hmotovo-priestorovej kompozicie. Napriek tomu, ze tento navrh nepresiel v pamiatkarskych kruhoch, neskor ho riesitel uzemneho planu v ramci prieskumov a rozborov uzemia akceptoval ako podklad a velka cast z toho navrhu sa stala sucastou UPD. Hrad ani ine kulturne pamiatky v Leviciach myslim nemaju vyhlasene ani ochranne pasmo, preto sa napr. len silnym verejnym tlakom podarilo zamedzit vystavbe LIDL-u v bezprostrednej blizkosti hradu.

  • palo

    Member
    6. septembra 2008 at 12:21

    Z hľadiska budúcej reverzibility je “papundeklový” LIDL s minimálnymi základmi a parkoviskom určite “menším zlom” voči archeologickému potenciálu miesta ako hotel s dvoma podzemnými podlažiami… Črtá sa nejaký “verejný tlak” voči hotelu?

  • mathaeus

    Member
    20. septembra 2008 at 21:36

    Citácia z :

    Stavba hotela v centre Levíc odhalila tajomstvá

    Na stavenisku kúsok od Námestia hrdinov v Leviciach je od jari ruch. K stavbárom a ťažkej technike pribudli v minulých dňoch brigádnici vedení archeológom Marcusom Comottim. „Teraz sme tu už druhý raz. Prvýkrát sme prišli v apríli, keď sa robila prekládka elektriny, plynu a vody. Popritom bol nájdený materiál z čias stredoveku, hlavne črepiny kachlí, hlinených nádob, ktoré skončili za hradbami pravdepodobne na smetisku. Odvtedy tu robíme archeologický prieskum,“ hovorí M. Comotti, pôvodom Brazílčan, ktorý je na Slovensku už osem rokov a v súčasnosti je doktorandom na katedre archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Ako hovorí, pri zakladaní bočných múrov stavby sa v auguste vrátil na levické stavenisko opäť zdokumentovať nájdené archeologické artefakty. Nález je unikátny. Približne tristo rokov ležali pod vrstvou zeminy kamenné múry stredovekej bašty s výhľadom na tri strany. Obyvateľov Levíc chránili palisády – drevené hradby, ktoré pravdepodobne zhoreli, o čom svedčí zafarbenie zeminy. Zvyšok, ktorý sa nachádzal pod zemou, časom spráchnivel. Dôkazom ich existencie je 16 zachovaných jám po drevených koloch. „Základy múrov bašty a palisády sme našli v hĺbke 3,8 metra. Jamy po koloch, ktoré sme našli sú prekryté,“ ukazuje archeológ na bledomodré fólie, ktoré sú rozložené v jednej línii v rovnakej hĺbke základovej jamy v zemi. Ako hovorí, umiestnenie časti stredovekej veže a palisád je v zhode s mapou Levíc, ktorá sa datuje do roku 1664. „Na mape je zaznačený levický hrad, vpravo od neho priekopa, drevené hradby a bašta,“ ukazuje archeológ na prefotenej mapke kresby. Predpokladá, že postupne odkryjú aj zvyšné časti základov bašty, ktoré smerujú do stredu staveniska. Najbližšie sa archeologický tím vráti na nálezisko v októbri. Dovtedy stavbári dobetónujú základy bočných múrov stavby. Potom budú môcť začať výkopové práce do hĺbky šiestich metrov. Brazílsky archeológ predpokladá, že práve vtedy nájdu pod nánosmi zeminy ďalšie artefakty, ktoré boli pred svetom ukryté stovky rokov. „Investor stavby aj stavebná firma nám vychádza v ústrety, čo na Slovensku nie je zvykom,“ naznačuje nepríjemné skúsenosti z minulosti. Ako dodáva, odplatou za ústretovosť môže byť investorovi časť historického múru, ktorý by šikovný projektant dokázal zakomponovať do novostavby a priblížiť tak hosťom históriu Levíc. JANA NÉMETHOVÁ

    © 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

  • heretic

    Member
    21. septembra 2008 at 18:06

  • vkotruszova

    Member
    24. októbra 2008 at 23:53

    No, opat jedna likvidacia ako v pripade Ziliny. Prave som dostala informaciu, tak ju okamzite zverejnujem.
    ——————————————
    Zvyšky mestského opevnenia (bašta+priľahlá časť opevnenia) sa začali
    včera búrať(súhlas dal KPU NR-resp. jeho pani riaditeľka zo dňa na deň-všetci ostali zarazení ked včera prišli do stvebnej jamy ťažké mechanizmy a začali s demoláciou bašty) dnes po celý deň si chodili levičania i nelevičania fotiť to čo sa ničilo pre jeden sprostý hotel.

    Som ale hlavne sklamaný z prístupu KPU NR (ked sa jednalo o záchranu 300-ročnej Levickej kalvárie tak sa rozhodovalo 3 mesiace, ale ked sa rozhodovalo o osude min. 400-ročnej bašty tak na to stačilo 6 dní ) a pána Doc. Hošša.No a nasledujúce fotky hovoria za všetko.

    Ešte pripomeniem ,že kameň z bašty mal byť odvezený na smetisko ale vdaka pani Kataríne Holbovej bude použitý pri konzervácií už spomenutej levickej kalvárií a lev. hradu.No a ešte jedna novinka- ked robili prístupovú rampu do stavebnej jamy narazilo sa na daľšie múry.S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o vnútornú stredovekú zástavbu mesta a nie o kostol z 13.storočia ako to začal rozširovať pán investor(názor investora na prípadnú záchranu bašty- “nech sú všetci radi že sme to nezbúrali skôr a v noci”).(najväčšia vdaka si myslím že patrí pánovi stavbyvedúcemu ktory včas spozoroval odkryté murivo stredovekej zástavby(?) a dal pokyn aby sa v tej časti nepokračovalo,takisto povolil odvoz kameňa na kalváriu a na LV hrad.)

    ——————————————–
    K tomu sa da dodat len nasledovne: uz od pociatku bolo posudzovanie zameru vystavby hotela v tejto lokalite podcenene, neznalost situacie a z toho vyplyvajuca nekompetentnost v rozhodovani. Nasledne vynimocna nalezova situacia predsa davala moznost na obnovu spravnych konani – to by musel vsak jestvovat zaujem o prezentaciu najma zo strany “odbornikov”.

  • Anonymous

    Member
    25. októbra 2008 at 7:24

    ——————————————
    Zvyšky mestského opevnenia (bašta+priľahlá časť opevnenia) sa začali
    včera búrať(súhlas dal KPU NR-resp. jeho pani riaditeľka zo dňa na deň-

    „Pamiatkari sú dostatočne odborne vybavení, aby mohli hodnoty pomenovať a odborne rozpoznať…” Mgr. Alex Tahy, hlavný radca v služobnom úrade MK SR. (internet)

  • mathaeus

    Member
    25. októbra 2008 at 16:49

    V pribehu tohto víkendu ale z najväčšou pravdepodobnosťou v Pondelok
    bude odvysielaná reportaáž na TV Markíza o likvidácií bašty mestského opevnenia.

    S pozdravom Matúš Martinák

  • bibrax

    Member
    26. októbra 2008 at 0:22

    V pribehu tohto víkendu ale z najväčšou pravdepodobnosťou v Pondelok
    bude odvysielaná reportaáž na TV Markíza o likvidácií bašty mestského opevnenia.

    S pozdravom Matúš Martinák

    Len doplnim Matheusa. Matusove fotky s buranim basty a informacie o burani najdete na http://castrum.sk/forums.php?m=posts&q=49

  • asomtam

    Member
    26. októbra 2008 at 21:32

    .

    <h1></h1>
    ;;

    ;; ;;

    ;;

    ;;

    <embed type=”application/x-shockwave-flash” allowscriptaccess=”always” allowfullscreen=”true” style=”width: 400px; height: 326px;” src=”http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=-8975949798319308305&amp;hl=sk&amp;fs=true” id=”VideoPlayback”></embed> <embed type=”application/x-shockwave-flash” allowscriptaccess=”always” allowfullscreen=”true” style=”width: 400px; height: 326px;” src=”http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=468364173148734726&amp;hl=sk&amp;fs=true” id=”VideoPlayback”></embed> <embed type=”application/x-shockwave-flash” allowscriptaccess=”always” allowfullscreen=”true” style=”width: 400px; height: 326px;” src=”http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=-4480000071217060188&amp;hl=sk&amp;fs=true” id=”VideoPlayback”></embed> <embed type=”application/x-shockwave-flash” allowscriptaccess=”always” allowfullscreen=”true” style=”width: 400px; height: 326px;” src=”http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=1977699781509522357&amp;hl=sk&amp;fs=true” id=”VideoPlayback”></embed>


    <h1><strong>

    </strong></h1>
    <h1><strong>A ja učinil som 21. v 21.storočí .

    </strong></h1>
    <h1>Objavil som , že <strong>bágrom je to rýchlejšie…</strong></h1>
    ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; SLOVENSKÝ ARCHEOLÓG ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;;

    ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;; ;;

Page 1 of 14

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť