aktivita " diskusia " Pamiatky " Klížske Hradište

 • Klížske Hradište

  Posted by palo on 26. júla 2010 o 1:33

  Rovnako ako Klátova Nová Ves, obec v okrese Topoľčany. Na cintoríne, za dnes používaným kostolom, sa nachádza jednoloďový kostolík z 12. storočia s polkruhovou apsidou a valcovitou vežou. Postavený je charakteristickým románskym spôsobom – z kvádrového, do riadkov usporiadaného muriva. V literatúre sa uvádza, že interiér je rovnako ukážkou zoskupenia geometrických telies typických pre románske obdobie, mne sa ho ale nepodarilo uvidieť. Podľa môjho osobného hodnotenia kostolík má charakter rozprávkových stavieb. Mňa osobne trochu rušili súčasné pomníky hrobov v jeho okolí, ale kostolíku ako takému to na kráse neuberá. Priamo v Klížskom Hradišti začína turistický chodník modro značený, ktorý vedie do hôr Tríbeča. Ak sa po ňom vydáte máte možnosť uvidieť pri salaši Vrchhora zrúcaninu renesančného kostola a barokovej kaplnky. Na Michalovom vrchu (544 m) nad polesím je vraj rozsiahle hradisko z 11. a 12. storočia obohnané valom a priekopami. Zdroj a fotografie: http://www.obnova.sk Podrobnejšie informácie nájdete na http://www.barakom.sk.

  Rovnako ako Klátova Nová Ves, obec v okrese Topoľčany. Na cintoríne, za dnes používaným kostolom, sa nachádza jednoloďový kostolík z 12. storočia s polkruhovou apsidou a valcovitou vežou. Postavený je charakteristickým románskym spôsobom – z kvádrového, do riadkov usporiadaného muriva. V literatúre sa uvádza, že interiér je rovnako ukážkou zoskupenia geometrických telies typických pre románske obdobie, mne sa ho ale nepodarilo uvidieť. Podľa môjho osobného hodnotenia kostolík má charakter rozprávkových stavieb. Mňa osobne trochu rušili súčasné pomníky hrobov v jeho okolí, ale kostolíku ako takému to na kráse neuberá.

  Priamo v Klížskom Hradišti začína turistický chodník modro značený, ktorý vedie do hôr Tríbeča. Ak sa po ňom vydáte máte možnosť uvidieť pri salaši Vrchhora zrúcaninu renesančného kostola a barokovej kaplnky. Na Michalovom vrchu (544 m) nad polesím je vraj rozsiahle hradisko z 11. a 12. storočia obohnané valom a priekopami.
  Zdroj a fotografie: http://www.obnova.sk

  Podrobnejšie informácie nájdete na http://www.barakom.sk.

  aktivita

  palo odpovedal pred 12 rokov, 2 mesiacov 1 Člen · 0 odpovede/odpovedí
 • 0 odpovede/odpovedí

Sorry, there were no replies found.

Start of Discussion
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Teraz